Röportajlar

İlk teklisi “Adamın Biri”ni dinleyicilerle buluşturan Ozan Gelen ile bir röportaj…

Ozan Gelen… Çocukluk yıllarından beri müzikle iç içe olan ve müziğin eğitiminden gelen, bu bağlamda kendi şarkılarını yazmaya başlayan Gelen, Alternatif Pop tınılı ilk teklisi “Adamın Biri”ni geçtiğimiz günlerde Circle Music / Sony Music Türkiye etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Gelen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Adamın Biri’ne kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müziğe 10 yaşında babamın vasıtası ile bağlama çalarak başladım. Lisede gitar ile tanıştım, çeşitli gruplara gitar ve vokalim ile eşlik ettim. Üniversite yıllarım kırılma noktam oldu, müzik ile alakalı olmayan 2 fakültede eğitim görüp daha sonrasında bu fakülteleri bıraktım. Mutlu olabileceğim bir alanda akademik hayatımı geçirmek istedim ve müzik eğitimi alabileceğim bir fakülteye başladım. Çeşitli etkinlikler ve performans mekanlarında sahne aldım. Bu anlattıklarımda herkeste olduğu gibi biraz klişeler var tabi. Çocukluk dönemimden itibaren sürekli şarkılar üretmeye çalıştım. Hayatta en keyif aldığım şey hikayelerimi ve insan yaşantılarını şarkılarıma yansıtmak oldu. Birçok şarkı yazdım ve hep kendi şarkılarımı söylemek, icra etmek istedim. Bu arada ben Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği mezunuyum. Elbette okulum bana çok şey kattı fakat popüler müzik anlamında değil. Şu an icra ettiğim müzikte kurallara fazlasıyla bağlı kalmak insanı köreltiyor. Şarkı yazarken de faydasını çok az görmüşümdür çünkü teorik bilgilere çok gömülmenin özgünlüğüme zarar vereceğini düşünmekteyim.  Fakat bunlar amatör ruhumu öldürmemek adına benim aldığım önlemler olarak da görülebilir. Düşündüğümüzde okul bana, ileri düzey piyano çalmayı, ileri düzey armoni ve müzik teorisini çok güzel öğretti, hocalarımın hepsine minnettarım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Adamın Biri’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Anıl Şallıel ile yollarınız nasıl kesişti?

-Adamın Biri, 2018’de yazdığım şarkılardan biriydi. Yıllardır biriktirdiğim şarkıları hep çıkartmak seslendirmek ve bazı tarzım dışı şarkıları da sahiplendirmek istedim. Ben de birçok insan gibi kapı kapı gezdim. İsmini veremeyeceğim Türk pop müziğinin en popüler isimlerine kadar ulaştım ancak çeşitli nedenlerden ötürü bu durumlar gerçekleşemedi. Daha sonra birçok aranjör ve prodüktör şarkımlarımla ilgilenmek istedi ki şunu da ekleyeyim ki o aranjör ve prodüktörlere ben gitmedim onlar beni buldular ama nasip değilmiş onlarla da bir çalışma olmadı. Ardından herşeyi tam bırakıp pes edip yönümü değiştirecekken yerlere göklere sığdıramadığım canım kardeşim, arkadaşım, dostum en yakınım, hakkını da asla ödeyemeyeceğim Anıl Şallıel işime sahip çıktı bana inandı ve böyle bir işe giriştik. Yıllardır süren dostluğumuz boyunca ben asla böyle bir talepte bulunmadım tabi. Yanı sıra zaten müzik konuşmaya dahi cesaret etmezdim, çünkü karşınızda ülkemizin duayen müzisyenlerinden biri var ve bir o kadar mütevazidir kendisi. Arkadaşlığımız haricinde çok da büyük bir hayranı olduğum için bende apayrıdır yeri. Yaklaşık 7 yıldır arkadaşız yolumuz sevgili eşi Eda Defne sayesinde kesişti ve arkadaşlığımız ilerledi. Anıl karar verdi ve ilk teklimizi yaptık. Her şey bir anda oluştu! Şarkının söz ve müziğini ben yazdım. Aranjörlüğünü, direktörlüğünü Anıl üstlendi. Şarkıya çok değer verdiğim müzisyenler ruhunu kattı. Flüt, klarnet, saksafonu Anıl Şallıel, gitarları Aytun Gelgin, bas gitarı Emre Türkmen, davulu Alper Celbiş, klavyeleri Koray Üsgülen, perküsyonları Türker Çolak çaldı. Şarkının back vokallerini Eda Defne mükemmel sesi ile seslendirdi. Mix ve mastering aşamasını Timuçin Aksuer gerçekleştirdi. Herkesten özellikle bahsetmek istedim çünkü çalan bütün müzisyenlere hayran ve minnettarım tekrar tekrar buradan da teşekkürlerimi sunuyorum. Bu aşamalardan geçtikten sonra Adamın Biri Circle Music etiketi ile dinleyici karşısına çıktı.

Circle Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Circle Music Management ile yollarımız Anıl Şallıel sayesinde kesişti. Circle Music yapım şirketi Anıl ve benim çok değer verdiğimiz Haşim Umut Gülbay’a ait. Haşim abi işimize inandı ve onun yapım şirketinden şarkımızı çıkartmış olduk. 

Adamın Biri ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler gayet güzel. Beni çok mutlu eden mesajlar alıyorum ve bu beni yapacağım diğer işler için motive ediyor. Yer yer çok yapıcı güzel eleştiriler de alıyorum bunlar da çok hoşuma gidiyor. Güzel bir iş çıkarttığımıza inanıyorum. Birçok insanın emeği var şarkının üstünde ve dediğim gibi şarkımız güzel tepkiler almaya devam ediyor.  

Ayrıca şarkınıza bir klip çektiniz. Klibi yöneten Muhammet Tufan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibi çeken yönetmenimiz Muhammet Tufan çok uzun yıllardır arkadaşım. İşlerine çok inandığım bir yönetmen. Muhammet şarkıyı ilk duyduğu anda “Klibi ben çekmek istiyorum!” dedi ve işimizi ona teslim ettik. Klibin hikayesini ben yazdım şarkıyla eş değer gitmesi benim için en önemli olaydı. Günümüzde siz de bilirsiniz ki şarkıyla uyuşmayan çok klip var. Örneğin adam şarkıda hüzünlü bir olayı anlatıyor ama klip havuzlarda parti ortamında oynayarak çekiliyor. Bu durum Hey Onbeşli gibi bir ağıtın yıllarca düğünlerde oyun havası olarak kullanılması gibi düşünülebilir. En korktuğum şeyde şarkının ruhunu hikayesini hissettirememekti fakat bunu da Muhammet sayesinde başardık. Klipte çok sevgili arkadaşım Selcan Turgay bana eşlik etti ve ruhunu kattı. İçime sinen güzel bir iş oldu. Klip ile ilgili güzel geri dönüşler aldık, tabi heyecanım ve amatörlüklerim de klipte gizli, sonuçta ilk klibim. Fakat her işimizde hikayelerimizi yansıtmaya ve çıtayı bir üste çekmeye devam edeceğiz. Dinleyicilerime film tadında klipler izletmek istiyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim ülkemin müziği, esasen doğu-batı sentezi bir harman göreceğiniz müzikler. Neredeyse her şarkım gerçek bir hikaye anlatıyor. İlk teklimiz akustik bir şarkı oldu. Her şarkıyı ayrı bir proje olarak değerlendirip ruhunu ona göre şekillendiriyoruz. Fakat ikinci şarkımızda biraz şaşırtacağız bambaşka bir aranje oldu. Birçok öge içeren doğu batı esintisi yaşayacağımız bir şarkı olarak dinleyici karşısına çıkacak.

Adamın Biri’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

 -Çok fazla şarkım var ve bunları zamanına göre hikayemizden sapmayarak tek tek dinleyicilerimiz ile buluşturacağız. Belki birkaç şarkı sonra bir EP de yapabiliriz. Sürpriz düetlerimiz de olabilir.

Ozan Gelen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Adamın Biri”ni tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.