Röportajlar

İlk teklisi “Allah Versin”i dinleyicilerle buluşturan Garaz ile bir röportaj…

Kadın MC’ler arasında YouTube’daki çalışmalarıyla dinleyicilerin beğenisini kazanan isimlerden olan Garaz, O Ses Rap programıyla da dinleyicilerin dikkatini çekmişti. Şimdi ise tüm çalışmalarını kaldırarak yeni bir sayfa açan Garaz, sözlerini yazdığı ilk teklisi “Allah Versin”i kendi prodüksiyonu olarak dinleyicilerle buluşturdu. Garaz (Şehriban Kahraman) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Allah Versin”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube sayfanızda çalışmalarınızı paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve paylaştığınız çalışmalarla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Allah Versin’e kadar olan bütün çalışmalarımı kaldırdım. Bu çalışmayı yapana kadar çok fazla yol kat ettim. Gün geçtikçe mürekkebime yeni renkler ekliyorum. Bu yüzden benden duyduğunuz ilk şarkı Allah Versin. Üzerinde çok yoğunlaştığım, aksiliklerin eksik olmadığı bir şarkı oldu. Allah Versin çalışmama olan geri dönüşler beklediğim gibi olmadı. Gereken desteği Türkiye’de kadın MC’lerin gördüğünü düşünmüyorum. Kendimden ve kalemimden fazlasıyla iddialıyım. Kendime yakışan bir iş çıkardığımı düşünüyorum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Allah Versin”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Uzun aradan sonra Allah Versin isimli şarkımı yayınladım. Artık durmak için zaman olmadığını düşündüğüm gün, bu çalışmaya el attım. Beat, kayıt ve klip için çok fazla aksilik yaşanmış olsa da tamamen kendimi yansıttığım için gururluyum. 

Allah Versin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Allah Versin için hiç beklemediğim tepkiler ve yorumlar aldım. Çok şaşırtıcı. İyi olduğu kadar tabii ki kötü yorumlar ve eleştiriler de aldım. Her cümle bir ders niteliğinde olduğu için iyi ve kötü yorumlardan çok şey kaptım. Hazne dolu artık, o yüzden Let’s go! 

Bununla birlikte prodüksiyonunuzu da kendiniz üstlendiniz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Prodüksiyonu kendim üstlendim. Buram buram emek kokuyor. Fakat dinleyicilere arka yüzünde neler yaşandığını gösteremediğimiz için sıradan gibi gelebilir. Hiç problem değil. Döktüğüm alın terinin her bir damlası hayatıma imzadır. 

Klibi yöneten Yaşar Irmak ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yaşar Irmak ile en başından beri yanımda olan Argon Esil Troyka’nın önerisi ile iletişime geçebildik zamanımız kısıtlı olduğu için elimizden geleni en kısa sürede en iyi şekilde çıkarmaya çalıştık. İmkanları en güzel şekilde değerlendirip saatlerce çalıştık. Daha iyileri için bu sadece bir fragman. Çok delice fikirlerimiz müziğimle buluşmaya çoktan hazır!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim benim iç dünyam. Dökülen her bir kelime benimle bağdaşmalı. Bu yüzden müziğim aslında kendimim. Sadece şekil değiştirmiş hali. 

Bununla birlikte O Ses Türkiye Rap’e de katıldınız. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu deneyiminiz size neler kattı?

-O Ses Rap’e katılma amacım tamamen ses olmaktı: Garaz’ın sesi. Her ne kadar bağırırsam bağırayım sesimin yankılanmadığını fark ettiğim an yarışmaya katılmaya karar verdim. Muhteşem bir deneyimdi. Günlerce bir çatı altında onlarca rap ile uğraşan insanlarla kaldım. Yeni hikayeler, yeni fikirler, yeni sesler duydum. Hepimizin yolu birdi ama bir o kadar da herkes hırslı ve azimliydi. 

Allah Versin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Allah Versin’den sonra yeni çalışmalarım durmak bilmeden gelmeye devam edecek! 

Garaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Allah Versin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.