Röportajlar

İlk teklisi “Aşk Bitti Mi?”yi dinleyicilerle buluşturan Deniz Sav ile bir röportaj…

Ağustos aynın ilk haftası dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden biri, içindeki müzik tutkusunu zaman içinde profesyonel bir adıma getirmeye çalışan Deniz Sav’ın aynı zamanda sözlerini yazdığı Locca Records etiketli ilk teklisi “Aşk Bitti Mi?” oldu. Sav ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Bitti Mi?’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Aşk Bitti Mi?’e kadar içimdeki keşfedilmeyi bekleyen küçük kız çocuğunu bastırmakla ve kendime bunu öğretmekle savaştım. Bu sırada her yolu denedim. Kendime ve varlığıma hep bir proje özeninde davrandım. İmajım her yıl değişirken bir yandan dansta ve başka alanlarda beyin fırtınaları ve uygulamalarımla kendimi yönettim. Hep kendi yolumu çizmeye çalıştım. Herkesin izlediği yolu, yaptıklarını reddettim. Riski tercih edip kendi haritamı çizdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Aşk Bitti Mi?‘nin oluşumu nasıl gelişti? Besteyi üstlenen Özkan Deniz ve düzenlemeyi üstlenen Fırat Deniz Haznedaroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Her şey arkadaşım Özkan Deniz’in yanına Ankara’ya gidip parçamızı hazırladıktan sonra başladı. Yayınlamaya karar verdiğim an yanımda çok sevdiğim dostum Onur Turgut vardı ve kendisi bana yardımcı olmak için geç tanıyıp çok sevdiğim, sanatımızın güzel örtüştüğünü düşündüğüm yönetmenimiz; Serdar Börcan’ı aradı. Serdar Börcan menajerim Ersin Özel’i, Ersin Özel de Fırat Haznedaroğlu‘nu arayınca işlerimiz başladı.

Locca Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben kendimi hep bir proje olarak görüp senelerce öyle yetiştirdim. Yapım şirketlerini araştırdım, parçalarımı yolladım, ama benimle yeterince ilgilenmediler. Bunun üstüne benim hayal kırıklığımı gören yönetmenim parçamı sevip hayal dünyasında canlananlara heyecanlanınca beni Locca Records’a yönlendirdi ve o andan sonra da hem şirketim, hem yönetmenim, her şeyimle en ince ayrıntısına kadar ilgilendiler. Hep dualarımı iyi insanlarla karşılaşıp çalışmaya ederdim ve gerçekten hepsini sırayla tanıdım.

Aşk Bitti Mi? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerçekten yapmayı hedeflediğim her şeyin övgüsünü aldım. Avrupa standartlarında bir çalışma olduğunu söyleyenler, oyunculuğumun gerçekçiliğini beğenenler, parçanın kendisini sürekli dinlettiği ve eğlenceli yapısından bahsedenler oldu. Fark yaratmak istedim ve hep yarattığım farkın detaylarını içeren yorumlarla karşılaştım. 

Klibinizi yöneten Serdar Börcan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Serdar Börcan ile beni arkadaşım, abim ve gerçekten hayatımda bir dönüm noktası rolü oynayan Onur Turgut tanıştırdı. Aleyna Tilki projesinden tanışıyorlardı ve benim için tekrar bir araya toplandık. Klibin oluşum süreci çok yorucuydu gerçekten ve özellikle Serdar Börcan bazen günlerce uykusuz kaldı. 3 gün arardım ulaşırdım,  ertesi gün tüm gün ulaşamazdım çünkü uyuyor olurdu. Birçok aksiliğe rağmen bugünleri görmüş olmak çok gurur verici. Benim için en zorlayıcı kısım ise, klip günü dans sahnemde elimin çatlaması ve çekimlere o şekilde devam etmemdi. Yapmamam için ısrar ettiler ama bırakmak istemedim çünkü onlarca yıl o günün hayali ile yaşadım. Aldığımız geri dönüşlerin hepsine değdi. “Çok istiyorsan sızlanma.” derim kendime genelde.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yeni nesil Pop diyebilirim. Ancak Freddie Mercury’nin ruhuna hasta bir insan olarak  insanların “Bu da yapılır mı?” dediklerini risk olmaktan çıkarmak da diyebilirim. R&B, Rock, Afro gibi birkaç farklı tarzı bir araya getirmeye çalıştım. Müzik renktir ve onu daha da renklendirdiğimizde zevkli deneysel sonuçlar alabiliyoruz.

Aşk Bitti Mi?’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Bu yıl birkaç teklim daha yayınlanacak ve beraberinde canlı performanslarım olacak. Çıtayı yükseltmeye devam!

Deniz Sav’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Bitti Mi?”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.