Röportajlar

İlk teklisi “Aşk Neydi?”yi dinleyicilerle buluşturan Türkan ile bir röportaj…

Temmuz’un ilk haftasında dinleyicilerle buluşan ve dinleyicilerin dikkatini çeken başarılı ilk teklilerden birisi de, Bakü doğumlu Türkan’ın, Rafet El Roman prodüksiyonu ile (El Roman Müzik etiketiyle) dinleyicilerle buluşturduğu kendi eseri ilk teklisi “Aşk Neydi?” oldu. Türkan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Neydi?’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Genellikle beste üzerine yoğunlaştım. Farklı sanatçıların şarkılarını yorumlayıp, kendimi bu yolda geliştirmeye çalıştım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Aşk Neydi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu üstlenen Rafet El Roman / El Roman ile yollarınız nasıl kesişti?

Şarkı söylemeyi ve kendime ait duygu dolu eserleri ortaya çıkarmayı, bir şeyler üretmeyi seviyorum. Bu beni özgür kılıyor. Bana en iyi gelen şey müzik. “Aşk Neydi?” isimli eserim de kendiliğinden gelişti. Duygularımı yazıya döktüm ve “Ben yapacağım!” dedim. Çünkü çok istiyorum şarkılarımı, sesimi herkes duysun. Rafet El Roman ile ise yollarımız Instagram üzerinden kesişti. Ben onun kişiliğine, müziğine, karakterine aşıktım. Onun şarkılarını her dinlediğimde kendimi buluyordum sanki. Hep hayaller kuruyordum; sanki ben sahnedeyim, şarkı söylüyorum, Rafet El Roman da şarkıma eşlik ediyor! Hayal ederken bile bittim resmen. Her ne olursa olsun o benim gözümde hep tek ve idol.

Düzenlemenizi üstlenen Nail Yusifov ile yollarınız nasıl kesişti?

-Nail Yusifov ile tanışma sürecimiz şöyle gelişti; hep en iyisini araştırıyordum, benim eserimi en güzel şekilde ortaya çıkarabilecek, can verebilecek birine ihtiyacım vardı. Sosyal platformdan kendisini buldum ve yazdım. O çok çalışkan ve başarılı biri .

Aşk Neydi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkım ile ilgili güzel geri dönüşler aldım. Sevdiklerim, çevrem her zaman güzel geri dönüşler sağladılar. Tabii kötü dönüşler de vardı. Hiçbir şarkı mükemmel değildir zaten. Bu kötü dönüşler beni üzmedi, aksine bir dahaki sefer daha iyi çalışmalar yapacağımı biliyorum. 

Ayrıca şarkınızın klibini yöneten Enes Bilal Taşçı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Enes Bilal Taşçı, yine işinde çok profesyonel bir kişilik. Yaptığı işleri gördüm, çok beğendim. Bununla birlikte koordinatör olan Bilal Menteş ile iletişime geçtik ve başladık. Klip tabii ki dört dörtlük değil, çünkü işimde daha yeniyim, ilk çalışmam… Eksiklikler var ama bir dahaki çalışmamda bu eksiklikleri daha özverili bir şekilde tamamlayacağıma inanıyorum. İnsan yanlışlardan, hatalardan, eksiklerden yeniden doğar. Ben de küllerimden doğarım! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğime aşığım. Bu işi yaparken büyük bir tutkuyla yapıyorum. Aşkı bir erkekte aramak yerine eserlerimde arıyorum. Genellikle aşk şarkıları yazıyorum “Aşk Neydi?” eserinden de anlaşılacağı gibi.

Aşk Neydi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var! Üretmeye devam ediyorum. Eksiklerimi tamamlamaya ve daha iyisini yapmaya. 100’den fazla bestem olsa da güvendiğim bestelerim, kendimi hazır gördüğüm eserlerim şimdilik sayılı diyebilirim.

Türkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Neydi?”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.