Röportajlar

Yeni teklisi “Sonsuz Yaz”ı dinleyicilerle buluşturan Mavi Zebra ile bir röportaj…

Aytuğ Erdil… Eğitimi doğrultusunda pek çok tiyatro oyununu dilimize çeviren ve bu arada lise yıllarından itibaren kendi müziği-kendi şarkıları için çalışmaya başlayan Erdil, 2020 Mart’ında tek kişilik proje ismi Mavi Zebra olarak teklilerini yayınlamaya başladı, zaman içinde alternatif ve elektronik tınılı  teklileriyle dinleyicilerin beğenisini kazanan Mavi Zebra, en son BBI Music Co. etiketiyle yakında yayınlanacak ilk EP çalışmasının ikinci çıkış teklisi “Sonsuz Yaz”ı dinleyicilerle buluşturdu. Mavi Zebra ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Her Şeyin Ortasında’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Berk Çavdar ile kurduğunuz Seeds of the Dandelion’un oluşumu nasıl gelişti ve çalışmalarınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Berk’le liseden beri müzik yapıyoruz ve bu konuda en çok güvendiğim insanlardan biri. Bir noktadan sonra üretim yapıp yayınlamak istedik tabii ki ve Seeds of the Dandelion’ı kurup İngilizce şarkılar paylaşmaya başladık. Sadece üç tane şarkımız var ve hiçbir karşılık bulamayınca bıraktık. Türkçe müziğe karşı önyargılarım vardı ama bir noktadan sonra onları kırıp denemek istedim, çünkü burada İngilizce müzik yapıp bir yere varmak, bunu bir kariyere çevirmek çok zor olacaktı. Biraz geç anladım tabii! (gülüyor) Her Şeyin Ortasında şarkısı yayınlandıktan sonra bir karşılık bulduğunu gördüm ve bu yoldan devam etmeye karar verdim.

Bir tekli yayınlamaya ve Mavi Zebra proje-ismini oluşturmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Her Şeyin Ortasında’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Her Şeyin Ortasında ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mavi Zebra ismini hala ara sıra garipsiyorum ama seçtim artık ve kabullenmem gerek sanırım. İlk parçam bitmişti ve çaresizce yayınlamak için bir isim arıyordum. İsmimi kullanmak istemedim çünkü projenin nereye gideceği belli değildi ve ekiple live müzik yapmaya başladığım zaman garip olurdu diye düşündüm. Neyse, arkadaşlarla oturduk, herkes isim bulmaya çalıştı, değişik hayvan isimlerine bakıldı vs, sonra “Mavi Zebra!” dedi biri. Bir kelebekmiş. Diğer bulduğumuz şeyler arasında en iyisiydi ve çok da üzerinde durmadan seçmiş oldum.

İkinci tekliniz “Geç Kaldın” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Geç Kaldın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Seeds of the Dandelion için yazdığım şarkıyı (Falling Out) Türkçeleştirmek istemiştim ve sonucu Geç Kaldın oldu. Mix konusunda aceleci davrandığım ve erken yayınladığım için hala üzgün olduğum bir şarkı. Ama ilk defa Spotify’da bir editör listesine girmeyi başardım bu şarkıyla.

Art arda teklilerinizi yayınlamaya devam ettiniz. Teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda “Üzerimde Devler” ve “Hangimizdim Unutsam”a klip de çektiniz. Kliplerin oluşum fikri nasıl gelişti?

-Açıkçası genel olarak beklediğimden daha iyi gidiyor. Bu teklilerden Geç Kaldın ve Zilan Küçükbalaban ile kaydettiğimiz “Yaşarsın Boşluğumda” Açık Radyo’da yayınlandı. Her zaman dans klipleri çekmek istemişimdir, ve hayalim ileride daha büyük bir dans grubuyla bir klip çekmek.

Yedinci tekliniz “Denizim Olsan” ile BBI Music Co.’ya geçtiniz. Öncelikle BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti? Denizim Olsan’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Denizim Olsan ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-BBI daha öncesinde şarkılarımı paylaşıyordu ve listelere ekliyordu. Oradan biliyordum. Sonra bir gün iletişime geçtiler ve görüştük. Çok tatlı insanlar ve alternatif müziğe özellikle ilgileri var, ben de onlarla çalışmaya başladım.

Sekizinci tekliniz “Kabullenmem Gerek” aynı zamanda ilk EP’nizin çıkış teklisi oldu. Bir EP hazırlamaya nasıl karar verdiniz? Kabullenmem Gerek’in oluşum süreci nasıl gelişti ve Kabullenmem Gerek ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu şarkıyla (hatta EP’yle) yeni bir türe giriş yapmış oldum. Bu seçimimi çok sorguladım ilk başlarda ama çok fazla türde müzik dinliyorum ve yapmak istiyorum, o yüzden sadece şu veya şu türde müzik yapacağım bakış açısından kurtardım kendimi. Zaten artık türlerin arasındaki çizgiler gitgide azalıyor ve yeni şeyler yapabilmemize yol açıyor.

En son “Sonsuz Yaz”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Sonsuz Yaz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sonsuz Yaz gelecek EP’nin ikinci teklisi. Bu EP’yle biraz daha R&B’ye yöneldim ve oldukça zevkli bir süreç oldu. Konfor alanım oluşmaya başlamıştı artık şarkı yazım sürecinde ve bunu kırmış oldum biraz.

Ayrıca son dönem çalışmalarınızın mastering çalışmasını üstlenen Bryan Shortell ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çok bir hikayesi yok. İnternetten buldum. Yorumları iyiydi. Sonuçtan memnun olunca tüm şarkılarımın masterlarını ona yaptırdım.

Bununla birlikte tüm teklilerinizde kendi düzenlemenizi kendiniz yapıyorsunuz. Kendi düzenlemenizi yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii ki. Bu konuda bağımsız olmak çok önemli. Bütün kararları kendim verebiliyorum ve sadece istediğim insanlarla çalışma lüksüne sahip oluyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Onu henüz kendim de keşfediyorum sanırım.

Sonsuz Yaz’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-EP yolda.

Mavi Zebra’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sonsuz Yaz”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.