Röportajlar

İlk teklisi “Aşktan”ı dinleyicilerle buluşturan Dilan Bilmez ile bir röportaj…

Dilan Bilmez… Müziğin eğitiminden gelen; solo ve vokal olarak yer aldığı sahne performanslarıyla bilinen, Bizim Bahçe Müzik’teki performanslarıyla da dinleyicilerin beğenisini kazanan Bilmez, alternatif pop tınılı ilk teklisi “Aşktan”ı Boss Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bilmez ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşktan’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bu yolculuğa babamın müziğe olan ilgisinden ve beni de çocuk yaşlarımda bu alana yönlendirmesiyle başladı. 3-4 yaşında piyano tuşlarına basıp şarkı mırıldanmaya çalışıyordum. İlkokul dönemlerimde keman eğitimi aldım. Okulun çeşitli etkinliklerinde şarkı söyleyip keman çaldım. Liseyi Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümünde tamamladım. O dönemlerde Türk Sanat Müziği cemiyeti korolarına devam ettim aynı zamanda Halkalı Müzik akademisinde 3 ay kadar klasik gitar eğitimi aldım. Üniversiteyi ise Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Müzik Toplulukları’nda Fasıl Şarkıcılığı kısmında tamamladım. Bununla beraber TRT İstanbul Radyosu Türk Müziği Gençlik Korosu’nda 2 yıl eğitim aldım. Bununla beraber de ilk profesyonel back vokallik ve sahne deneyimime çok değerli Orhan Osman’la beraber başladım. Onlarla beraber başlamak benim için büyük bir şanstı. Türkiye ve yurt dışında çeşitli konserler verdik. Onunla beraber bir yıl Sevgili Betül Demir’e sahnede back vokal olarak eşlik ettim. 3 aylık yaz sezonu boyunca bir orkestrada solist olarak çalıştım. Onun haricinde stüdyo çok değerli isimlerin albümlerinde back vokallik yaptım, hala da kayıtlara devam ediyorum. Konservatuvar bana bu işi daha da vizyonlu hale getirip daha sağlam adımlar atmam yönünde bir ışık oldu. 

Bununla birlikte birlikte çalıştığınız Orhan Osman’ın projesinde Aşk Düşleri EP’sinde “Darmadağın” yorumunuzla yer almanız nasıl gelişti? Darmadağın yorumunuz İle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşk Düşleri, Orhan Osman bestelerinden oluşan dört şarkılık bir EP. 2018 yılında (sözleri Şule Rogenbuke imzası taşıyan) “Darmadağın” kaydını yapmıştık. Bu EP’de çok önemli müzisyenlerle çalıştık ve pandemi döneminde şarkıları dijital platformlara taşıdık. Güzel dönüşler aldık. Gayet insana dinginlik veren bir çalışma oldu.

Ayrıca Bizim Bahçe Müzik sayfasında çeşitli şarkıları yorumladınız. Bizim Bahçe Müzik ekibiyle yollarınız nasıl kesişti ve bu performanslarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bizim Bahçe Müzik projesi kariyerim adına çok önemli bir basamak oldu. İlk profesyonel YouTube projesi deneyimimdi. Sevgili Mert Altınkaya ve Serkan Balkan ile tanışmam bu projede yer almam için güzel bir fırsat oldu. Bana güzel bir kapı açtılar. Dönüşler çok güzeldi, “Keşke proje devam etseydi!” diyen çok tanıdığım var ve hala en dinlenen yorumum Tan Taşçı’dan Dur!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Aşktan’ın sahipleri Melda Gürbey & Emre Bayar, düzenlemeyi ve yapımı Boss Records olarak üstlenen Alper Atakan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu uzun müzik yolcuğundan sonra artık kendi kariyerim adına bir şeyler ortaya koymam gerektiğini düşünüp ona yoğunlaşmak istedim ve bir arkadaşım sayesinde çok değerli yapımcım Alper Atakan’la tanıştık. Uzun bir şarkı arayışından sonra Aşktan’la tanıştım. Kariyerim adına güzel bir başlangıç olabileceğine inandım. Sevgili Melda Gürbey & Emre Bayar’ın güzel duygularıyla, Alper Atakan’ın sihirli dokunuşlarıyla şarkı muhteşem bir yere geldi. Şimdi sizlerle! 

Aşktan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha çok yeni olmasına rağmen gelen dönüşler çok güzel. 

Aşktan’ın klibini yöneten Deniz Bensusan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok değerli Deniz Bensusan ile şirket aracılığıyla tanıştık. İyi ki de tanışmışız. Beraber çalışmak büyük keyifti. Klip için çok pozitif yorumlar aldım. Doğallık ve sadelikten yana sadece benim performansımın olduğu canlı bir klip oldu, herkesin beğenisini aldı.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında arka planda söylemeye çalıştığım birçok tarz var daha kendime yönelik alternatif bir tarz da ama şu anda yaptığım şarkı ve tarz pop müzik olarak biliniyor.

Aşktan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Aşktan benim ilk gözbebeğim oldu. Devamı gelecek, onun planlamasını da bu sıralar yapıyoruz.

Dilan Bilmez’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşktan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.