Röportajlar

İlk teklisi “Boş ver”i dinleyicilerle buluşturan Can İlter ile bir röportaj…

Can İlter… Müzik alanında sahne çalışmalarında 25 yıla yaklaşan kariyeri ve başarısıyla bilinen İlter, bu süre içinde herhangi bir tekli, EP ya da albüm yayınlamamıştı. Şimdi ise İlter, eski müzisyen arkadaşları Keremcem ve Yunus Adak’ın desteğiyle KCM Müzik etiketiyle Alternatif Rock tınılı ilk teklisi “Boş ver”i dinleyicilerle buluşturdu. Halen İzmir’de sahne çalışmalarına devam eden İlter ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Boş ver’e kadar olan müzik yolculuğunda neler yaptınız?

-Müziğe küçük yaşlardan itibaren ilgim vardı ve doğal olarak bir enstrüman çalmak istedim. Önce klavye ile başladım, ama gitar daha çok ilgimi çekti. Kendime, daha doğrusu içime dönmeye başladığımda melodiler üretmeye sözler yazmaya başladım. Tabii ki bir enstrüman çaldığım için canlı sahnelerim olmaya başladı. Bazen bireysel bazen grup olarak. Çeşitli gruplarla cover çalışmalarım oldu. Aynı zamanda vokal yeteneğimi de geliştirmeye başlamıştım. Gruplarda kimi zaman geri vokal üstlenirken, kimi zaman da ana vokal oluyordum. Şu anda da Zoka isimli müzik grubumuzla çeşitli mekanlarda canlı ve akustik sahneler yapmaktayız. Sahne çalışmalarım arttıkça, bu çalışmalarımı ve müziğe dair olan aşkımı bir tekli ile taçlandırmak istedim. Böylelikle dinleyicilerin karşısına çıkmış bulunmaktayım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Boş ver”in sahibi-düzenlemesini üstlenen Yunus Adak ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca yapımınızı eski arkadaşınız Keremcem’in üstlenmesi (KCM Müzik olarak) nasıl gelişti?

-Bu kadar sene müziğin içinde bulunmuş biri olarak, artık bir şekilde müzik piyasasının içinde olmalıydım. Tekli yapma fikri bu düşüncemden dolayı doğdu. Yunus Adak ile tanışıklığıma gelecek olursak; Yunus benim çocukluğumdan beri çok eski arkadaşımdır, hatta gitar çalmaya başlama isteğim de onun sayesinde olmuştur. Sene sanırım 2005 veya 2006, Yunus bana “Boş ver”i ilk kez gitarla çalıp söylediğinde, ben bu şarkıya resmen aşık olmuştum. Şarkının introsundan tutun nakaratı tümüyle beni içine almıştı, ve kendisine “İleride bir tekli ya da albüm yapmak fikrim olursa ben bu şarkını istiyorum, bu şarkı kıyıda köşede kalmamalı!” demiştim. Böylelikle “Boş ver” sizlerle buluşmuş oldu. Keremcem ile tanışıklığım ise 1997 senesine dayanır. O zamanlar Yunus ile birlikte canlı sahne performansları oluyordu ve ben ilk kez 1997 Temmuz’unda Keremcem ile tanıştım. O zamanlar Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde okuyordum. Not ortalamam yüksek olduğu için de yatay geçiş planlıyordum. 1998 senesinde Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne yatay geçişim gerçekleşti ve Keremcem ile aynı bölümde okul arkadaşı olduk. Okul içerisinde çeşitli etkinliklerde birlikte canlı müzik yaptık. 2021’nin Nisan ayında ise Keremcem ile İstanbul’da toplantı için bir araya geldik. Malum pandemi koşulları hepimizi birbirimizden ayrı düşürdüğü için bir araya gelemiyorduk. Sohbet sohbeti açarken “Neden biz bu üç eski arkadaş bir şeyler yapmıyoruz?” dedim! Samimi düşüncem doğrultusunda, Keremcem her türlü destekle yanımda olduğunu belirtti ve ben İzmir’e döner dönmez Yunus ile birlikte çalışmalara başladık. Birkaç şarkı içerisinden “Boş ver”i çekip çıkardık. Zaten benim en büyük hayalim de bu şarkının gün yüzüne çıkmasıydı. Hemen hızlı bir kayıt sürecine giriştik. Şarkıyı Keremcem’in şirketi KCM Müzik’ten böylelikle yayınlamış olduk. 

Boş ver ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Boş ver” ile ilgili güzel dönüşler alıyorum. Bu da beni oldukça memnun ediyor. Müzik piyasasına yeni adım atmış biri olarak, yakın çevremin ve arkadaşlarımın şarkımı sosyal medya hesaplarında paylaşması beni hem heyecanlandırıyor hem de mutlu ediyor. Hele ki bir arkadaşımın araba kullanırken benim şarkımı dinleyerek yolculuk etmesi  beni hem sevindirdi hem de heyecanlandırdı. Şarkımın daha çok kitlelere ulaşmasını, dinleyicimin ve izleyicimin de bol olmasını diliyorum. Ama bana kalırsa “Boş ver ” sevildi ve daha da çok sevilecek!

Yunus Adak’ın yönettiği klibin oluşumu süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında klip fikri aklımızda yoktu. Yani öncelik şarkı içindi. Tabii ki en az şarkı kadar görselliğe de önem vermek gerekiyor. Yunus Adak söz ve müzik yazarı olması dışında medya işleri de yapmaktadır. Bir de klip yapmaya karar verdik. “Boş ver” duygusal bir şarkı, “Sonu ayrılık bile olsa biz yine de yaşayalım yaşatalım aşkı” diyen bir adamın hikayesi. Klip oldukça sade, Urla-İzmir’deki doğal görüntüler eşliğinde ve  stüdyoda çekilen planlarlardan oluşmakta. Klipte bana Zoka grubumuzun solisti Ayşegül Kuru eşlik etmekte. Klip yönetmenliği ise yine Yunus Adak’a ait. Klibimi izleyenler ve beni yakından tanıyanlar oldukça heyecanlanmışlar, açıkçası ben de kendimi dev ekranda şarkımı icra ederken görünce aynı heyecanı hissettim. Güzel dönüşler alıyorum klibim ile ilgili. İzleyicimin bol olması dileklerimle. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında ben bir rock dinleyicisiyim. Klasik hard rock seven biriyim. Bunun yanı sıra alternatif müzik ve Blues da dinlerim. “Boş ver” aslında bir pop müzik parçası olmakla birlikte altında rock müziğe dair etmenler de barındırmakta. Bu yüzden benim müzik zevkime hitap eden bir şarkı. Kendi yaptığım şarkılar daha çok rock altyapılı veya slow tabir edebileceğimiz şarkılardır. Genelde duygusal şarkılar yazmaktayım, dinlediğim tarz farklı olup icra ettiğim tarz bambaşka olabilir. Ama müzik evrenseldir, kulağa hoş geliyorsa bence her müzik ve her yapıt değerlidir.

Boş ver’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Boş ver” den sonra yapmak istediğim çalışmalar var tabii ki. Yakın bir tarihte bu sefer söz ve müziği bana ait olan bir şarkı ile dinleyicilerimin karşısına çıkmayı düşünüyorum. Bu bir tekliden ziyade bir EP’ye de dönüşebilir. Sonuçta müzik yolculuğum yeni başladı ve bu yolculuğu en güzel şekilde sürdürmek kararındayım. Bu ilk proje benim bir vefa borcumdu. Bununla birlikte ben bu ilk teklimi beni yukarılardan izleyen babama ithaf ediyorum. Onun da benimle gurur duyduğunu biliyorum. Son olarak, şarkımın hazırlanış ve çıkış sürecinde yanımda olan dostlarım, müzik arkadaşlarım, yapımcım Keremcem’e ve beni tanıyan tanımayan herkese sonsuz teşekkürler.

Can İlter’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Boş ver”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.