Röportajlar

İlk teklisi “Aynalarla Konuşuyorum”u dinleyicilerle buluşturan grup LEVA ile bir röportaj…

Son zamanlarda ilk teklisini dinleyicilerle buluşturan ve dikkat çeken gruplardan biri, iki lise arkadaşının; Recep Demir ve Berk Gökçen’in temelini oluşturduğu ve Kağan Bartu Aydoğdu ile son halini alan LEVA oldu. Alternatif tınıları takip eden ilk teklisi “Aynalarla Konuşuyorum”u geçtiğimiz günlerde Bragi Productions etiketiyle dinleyicilerle buluşturan LEVA grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve LEVA grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Recep Demir (bas): Ben Recep Demir. 23 yaşındayım, Çanakkale’de yaşıyorum, grupta bas gitar çalıyorum.

Berk Gökçen (elektro gitar): Ben Berk Gökçen, 24 yaşındayım, ben de Çanakkale’de yaşıyorum, İzmir’de okuyorum. Grupta elektro gitar çalıyorum.

Kağan Bartu Aydoğdu (vokal): Kağan Bartu Aydoğdu, 22 yaşındayım. Safranbolu’da doğdum. 4 senedir Çanakkale’de okuyorum. Grupta vokalim.

Recep Demir: Berk ile liseden arkadaşız zaten. Uzun yıllardır birlikte müzik yapma fikri hep aklımızda olan bir şeydi. Fakat üniversitede ayrı şehirlerde olduğumuz için bunu bir türlü gerçekleştiremiyorduk. Pandemi sürecindeki online eğitim döneminde ikimiz de Çanakkale’deydik. Bartu ile de 2020 yazında beste çalışmalarına başlamıştık. Fakat özel sebeplerden dolayı bestelerimizi rafa kaldırmıştık. 2021 Mart ayında ise ayrı ayrı çalışmayı çok sevdiğim bu arkadaşlarımla bir grup kurma fikri çok çekici geldi. Onlara bu fikrimi sundum, onlar da bu fikre sıcak baktılar ve bu şekilde ilk adımları atmış olduk.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Aynalarla Konuşuyorum”un oluşum süreci nasıl gelişti?

Berk Gökçen: Aslında bir araya gelme sebebimiz zaten üretim haline geçmek, kendi şarkılarımızı yayınlamaktı. Fakat buna karar verdiğimizde Recep ve ben Çanakkale’deydik. Bartu ise Karabük’teydi. Çalışmalarımızı uzaktan yürütürken, Mayıs ayındaki üç haftalık tam kapanma süreci bizim için bir fırsat haline geldi. Ekipmanlarımızı toplayıp Recep’in ailesinin Şarköy’deki yazlığına gidip ufak bir stüdyo kurduk. Burada elimizdeki beste ve sözlere bakıp ilk olarak “Aynalarla Konuşuyorum”u düzenlemeye karar verdik. Bu şekilde şarkının oluşum süreci başlamış oldu.

Bragi Productions ile yollarınız nasıl kesişti? 

Recep Demir: Bragi Productions’da A&R olarak çalışan Emre Musaoğlu eski bir arkadaşım. Şarköy’de hazırladığımız demoyu Emre’ye yolladık. Emre demoyu çok beğendiğini söyledi. Daha sonra aynı gün Emre ve şirketin kurucularından Burçin Turna ile bir Zoom toplantısı gerçekleştirip, hedeflerimiz ve beklentilerimiz hakkında konuştuk. Sonrasında bizi İstanbul’a davet ettiler. Ertesi gün Çanakkale’ye dönüş yapacakken, bir anda rotamızı İstanbul’a çevirdik.

Aynalarla Konuşuyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Recep Demir: Tabii ki ilk şarkımızı yayınlamanın heyecanını yaşıyoruz. Şarkı yayınlanmadan önce de yakın çevremize dinletip güzel geri dönüşler almıştık.

Kağan Bartu Aydoğdu: Tanıdığımız, tanımadığımız çok sayıda kişiden çok güzel geri dönüşler aldık. Bu da bize sonrası için güzel bir motivasyon sağlıyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Kağan Bartu Aydoğdu: Hepimiz ayrı ayrı çok farklı tarzlarda müzikler dinleyen insanlarız. Beraber müzik yapmaya odaklıyız. Bu yüzden yeniliklere çok açığız. “Aynalarla Konuşuyorum” LEVA için bir başlangıç oldu. Sonrasında nasıl soundlar, nasıl şarkılar geleceğini hep birlikte göreceğiz.

Aynalarla Konuşuyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Berk Gökçen: İkinci teklimizin kayıtlarını bitirdik. Sonbahar ortasında onu yayınlamayı planlıyoruz. Bir yandan da diğer şarkılarımız üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Kağan Bartu Aydoğdu: Arayı çok soğutmadan şarkılarımızı paylaşmaya devam edeceğiz.

LEVA grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aynalarla Konuşuyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.