Röportajlar

İlk teklisi “Merhabası Vedalı”yı dinleyicilerle buluşturan Beyza Bakırcı ile bir röportaj…

Beyza Bakırcı… Müziğin eğitiminden gelen ve hem sahnede solo olarak hem de vokalist olarak dinleyicilerin dikkatini çeken Bakırcı, şimdi ise Soner Sarıkabadayı eseri-prodüksiyonu, PDND Müzik etiketli ilk teklisi “Merhabası Vedalı”yı dinleyicilerle buluşturdu. Bakırcı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Merhabası Vedalı’ya kadar olan müziksel yolculuğunuzda neler yaptınız? Konservatuvar eğitiminiz ve sahne deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocuk yaşlardan itibaren zaten müzik ile iç içeyim. Şarkı söylemek her zaman hayatımın en özel ve en baş köşesindeydi. Liseyi İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’nde okudum. Mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünü kazandım ve hala eğitimime devam etmekteyim. Lise okuduğum dönemde geri vokal olarak sahne hayatına başladım… Her geçen gün bire bin koyarak ve elimden gelenin en iyisini yaparak sahne çalışmalarımı sürdürmeye çalışıyorum. Bu süreçte ne mutlu ki yolum hep doğru ve güzel insanlarla kesişti. O zamanlar yaşadığım iyi, kötü her şey, herkes bana o kadar çok şey öğretti ki… Şimdilerdeki başarılarımı o zamanlarda yaşadıklarıma borçluyum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Merhabası Vedalı’nın sahibi ve PDND Müzik olarak yapımcısı Soner Sarıkabadayı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında benim daha önce karar verdiğim bir durumdu, fakat doğru zamanı ve doğru insanı bekledim. Bana gerçekten güvenecek, destek olacak ve inanacak yapımcı olsun istedim. Hiç ummadığım bir zamanda sevgili Soner Sarıkabadayı’nın şirketi olan PDND Müzik’ten sosyal medya aracılığıyla bir mesaj aldım.. İlk başta çok şaşırdım, inanamadım! Daha sonrasında her şey o kadar güzel akıp geçti ki! Kendimi Soner Sarıkabadayı imzalı şarkıyı söylerken buldum. Bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum. Soner bey her zaman naifliğiyle, hoşgörüsüyle bana destek oldu ve güvendi. Çıktığım bu müzik yolculuğunda ilk adımlarımın onunla olması gurur verici… Kendisine tekrar teşekkür ediyorum!

Düzenlemeyi üstlenen Çağrı Telkıvıran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çağrı’nın yaptığı işlere, müzikalitesine ve enerjisine hayrandım. İlk işime onun elinin değmesini çok istedim. Şarkıya karar verdiğimizde ilk ulaştığım ve konuştuğum kişi oydu. Şarkının son halini stüdyo da dinlediğimde kalbim duracak gibiydi. Güzel bir şey çıkacağından zaten çok emindim de, bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim! O heyecanla yarım saatte stüdyo okumalarını bitirdik, ve “Merhabası Vedalı” hazırdı! Çağrı müzik yolculuğumun iyikilerinden olan inanılmaz bir müzik adamı, onunla çalıştığım için çok şanslıyım!  Kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Merhabası Vedalı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnanılmaz güzel geri dönüşler aldım ve hala da almaya devam ediyorum. Beklemiyordum desem yalan olur! (gülüyor) Sevileceğini biliyordum. Çünkü Merhabası Vedalı ilk dinlediğimden bu yana benimle özdeşleşmiş bir şarkıydı. Enerjimiz, hissiyatımız, ışığımız her şeyimiz o kadar tutmuştu ki… Bunu hem klipte hem de stüdyo okumalarımda karşı tarafa geçirmeye özen gösterdim. Şarkıyı dinleyenler de samimiyetini sevdi.

Klibi yöneten Caner Çetiner ve klibin yapımcılığını üstlenen Görkem Yarar ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip süreci benim için çok sancılıydı, ilk klip çekimim olduğu için hem gergin hem de endişeliydim. “Nasıl olacak?” “Nasıl yapacağım?” “Nasıl dans edeceğim?” diye düşünürken Caner’in ve ekibin inanılmaz enerjisiyle buluşunca bütün korkularım bitti! (gülüyor) Klişe olucak ama inanılmaz eğlenerek klip çektik. Beni bu anlamda çok rahatlattılar. Hepsine teker teker teşekkür ediyorum. Kliple ilgili de güzel geri dönüşler alıyorum, beni tanıyan yakın çevrem klipte tam olarak Beyza’yı yansıttığımı söyledi… Bizim amacımız da buydu zaten! Doğallık, samimiyet ve abartıdan uzak.. Bütün ekibin emeklerine sağlık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Her zaman yeniliklere açığımdır, müzikalitemi geliştirebilmek adına her şeyi dinlerim, bütün müzik tarzlarından bir şeyler öğrenmeye çalışırım. Daha sonrasında da bunu kendi müziğimle harmanlarım.

Merhabası Vedalı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, evet, evet! (gülüyor) Hatta başladık bile diyebilirim! Nefesimin yettiği yere kadar şarkı söylemeye, üretmeye, çalışmaya devam edeceğim.

Beyza Bakırcı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Merhabası Vedalı”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.