Röportajlar

İlk teklisi “Bal Dudak”ı dinleyicilerle buluşturan Nergis Kılıç ile bir röportaj…

Nergis Kılıç… Zaman içinde mesleki anlamda Bankacılık alanında ilerlese de, sanat tutkusunu da ihmal etmeden oyunculuk ve müzik eğitimleri alan, öte yandan Profesyonel Erickson Koçu da olan Kılıç, şimdi ise zamanla yazmaya başladığı şarkılardan biri olan “Bal Dudak”ı ilk teklisi olarak Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kılıç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Bal Dudak”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda koro deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Çok küçük yaşlarımdan beri evimizde söylenen ve dinlenen şarkılar, bu şarkıların nasıl bir duygu içinde yazıldığına dair olan merakım, duygularıma, yaşamıma olan katkısı, ilkokul yılları itibariyle başlayan koro deneyimleriyle, şan ve nota dersleriyle bu yıllara kadar geldi. Kendimi bildim bileli şarkı söylemeyi, dans etmeyi, yazarak ve sesli olarak kendimi ifade etmeyi sevdim. Gündelik hayatımda da mırıldanmayı, şarkı dinlemeyi ve söylemeyi çok seven biriyim. Korolar ve konserler müzik kulağımın gelişmesine çok katkı sağladı. Birçok şarkı öğrendim. Toplulukla birlikte ve solist olarak şarkı söylemenin güzelliğini yaşadım. En önemlisi de sahneyi ve sahnedeki Nergis’i tanıdım. Oradaki ruh halim, kendimi nasıl ifade etmek istediğim yaşadığım heyecan, beni izleyenlerle kurduğum bağ çok ayrı ve özel. 

Öte yandan oyunculuk eğitimi almanız nasıl gelişti ve hem müzik hem de oyunculuk üzerine çalışmalarınız size neler kattı?

-Çocukluğumdan beri aileme ve çevreme verdiğim bir sahne enerjisi vardı. Doğal hallerim anlatımlarım “Senden iyi oyuncu olur!” söylemleri hep duyduğum cümledir. Aktif devam eden bankacılık hayatım sanata olan ilgim, sevgim hepsi bir bütün bu yola çıkmam konusunda. Duygusal zekanın önemi, ifade gücümüzün kuvveti, diksiyon, vücut dilimizin doğruluğu, sakin kalabilmemiz, iyi dinlemek buna bağlı olarak anlamak, ekiple uyum gibi daha birçok yetimizin gelişimi için çok katkı sağlayacağına inandım. Bir de sahnede oynamak inanılmaz bir duygu. Ben hep oyun sonlarında hayranlıkla ağlayarak alkışlarım oyuncuları ve ekibi! Bunu ben de yaşamak istedim. İyi ki deneyimlemek nasip oldu, kendi klibimde de şarkımla uyumlu olarak enerjimi öğrendiklerim doğrultusunda mimiklerim ve hareketlerimle yansıtmaya çalıştım. Kliplerime hazırlıkmış meğer! (gülüyor)

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Bal Dudak”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Davut Samet Sarıhan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Küçük yaşlarda yapmaya başladığım bestelerim var. Son dönemde Süheyla Yengi hocamdan şan derslerime devam etmekteydim. Acil bir ameliyat olma durumu aniden gelişti. Ameliyat sonrası yatarak istirahat etme zorunluluğu oldu. Ameliyat tarihi için 21 günlük süreci beklerken Süheyla hocam “Üretkensin, şarkılarını hayata geçir!” dedi. İyi ki de demiş! 9-10 ay olarak öngörülen  istirahat süreci, müzik motivasyonum ile beklenenden kısa gerçekleşti ve 6 ayda tekrar tempo başladı çok şükür. İyileşme sürecimle başlayan stüdyo çalışmaları öyle güzel eşlik etti ki, çok motive atlattım sürecimi hatta o dönem bir sürü yeni şarkı yaptım yattığım yerden! Ameliyat önce birden nerden çıktı dedirtmişken, şimdi geldiğim noktaya bakıyorum da bana hayatımın fırsatını sunan sürecin en tatlı  parçası diyebilirim   Aranjörüm Samet Saruhan, piyasadan yaptığı işler ve sanatı ile takip ettiğim bildiğim çok değerli biri . Ona ulaşmak istedim ve ulaştım! O da çok sağ olsun dinledi şarkılarımı ve “Bal Dudak” şarkımı sevdi. Güzel enerjisi pozitifliği ile yüreklerimiz buluştu. “Bal Dudak ile yola çıkalım!” diyerek şarkımı kendisine emanet ettim. Şanslıyım! Şarkıma çok katkı sağladı ve gönlü çok güzel bir yol arkadaşım oldu.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik, şarkımın şansı! İlk cümlem bu olur. Beğendiğim, takip ettiğim, bildiğim sempati duyduğum prodüksiyon şirketi. Amblemindeki yıldız bile beni etkiler hep! Gerekli müracaatları yaptım ve bu ailenin bir parçası oldum. 

Bal Dudak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel dönüşler aldım, alıyorum. Bankacılık ve koçluk kariyerim de düşünüldüğünde hayalimi gerçekleştirme hikayem ve normal hayatımdaki pozitif ve enerji dolu yapımı yansıtan bir şarkı, klip oldu. Farklı meslek ve yaş grubundaki insanlardan akılda kalması, hemen ezberlenmesi, insanların gittiği plaj ya da cafelerde çaldırıp bana video atması, heyecan veren sesleri, hepsi öyle özel öyle heyecan verici. Özellikle dizi ve reklam müziği olarak kesinlikle kullanılması yönünde de çok görüş alıyorum. Bal Dudak şanslı bir şarkı, emeği çok. İnşallah kısmetini alacaktır. Samimiyeti herkese yayılacaktır. 

Klibi yöneten Ahmet Can Tekin ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüş aldınız?

-Ahmet Can, konusunda çok başarılı. Birçok yerden ve yaptığı işlerden duyduğumuz isim. Kendisi de bizimle çalışmayı kabul etti, tekrar teşekkür ediyorum bol sevgi ile! O ve ekibi ile çalışmaktan mutluyum. İyi iş çıkardık çok emek verdik. Klip inanılmaz beğeniliyor, renkleri görüntü kalitesi, şarkıyla uyumu… Şarkı benim olduğu için inanın değil orada çekimler sırasındaki enerjimizi bu kadar doğal ortaya koydukları için ben de sürekli izliyorum ve çok beğeniyorum!

Ayrıca Profesyonel Erickson koçu olmanız ve bu alana eğilmeniz nasıl gelişti?

-Ailemde birçok profesyonel koç var. Onların kendi gelişim ve değişim süreçleri, farkındalıkları, insan odaklılıkları bu güzel oluşumda yollarının kesiştiği çok değerli insanlar hepsi merakımın parçası. İnsan değişime gelişime açık olmalı derim hep, koçluk önce kendi yolculuğun kendini farketmen için çok önemli bir süreç. İnanılmaz katkıları var hayatıma. Her şeyin mümkün olduğu, iç sesimin ne kadar değerli olduğu hayallerin gerçek olacağına dair inancımın çocukluk yaşlarımdaki kadar kuvvetlenmesi. O bambaşka bir alan. Herkes de deneyimlesin isterim. Bu anlamda herkese de elimden geldiğince yapmak isterim. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Söz ve müzik aynı anda gelir benim içimden; kayıt alırım  genelde, sonra dinler, sözleri defterime el yazımla geçerim. En keyif aldığım anlardır! Kendi müzik tarzımı tam tanımlayamayabilirim… Sözü-müziği bana ait olan şarkılarımın içinde pop, alaturka, arabesk, türkü gibi şarkılar var, ben de çok düşündüm bunu. Şöyle bir cevap buldum; tarzının önemi yok, hepsinin ortak noktası benim diyerek çıktım işin içinden! (gülüyor) 

Bal Dudak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?  

-Benim hayalim gerçekleşmiş bu mutlulukla. İnşallah devam etmek niyetim. Yoldayım artık. Ağustos sonu yeni şarkı çalışmalarıma başlamayı çok zaman geçmeden de çıkış yapmayı planlıyorum. O da kendi zamanını bilip en doğru zamanda yerini alacaktır.

Nergis Kılıç’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bal Dudak”ı tüm dijital platforrmlarda bulabilirsiniz.