Röportajlar

Yeni teklisi “Muallim”i dinleyicilerle buluşturan Yeliz Tek ile bir röportaj…

Yeliz Tek… Müziğe olan tutkusuyla zaman içinde sahne çalışmalarına başlayan ve müziksel anlamda kendisini geliştiren Tek, en son “Muallim” türküsünü güncel bir anlayışla yorumlayarak HYP Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Tek ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Güllerim Soldu’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Sahne, sahne, sahne… Biliyorsunuz ki müzik deniz gibi ucu bucağı yok öğrendikçe öğrenir insan ben de hep öğrenmekle geçirdim hala da müzikal anlamda öğrenmeye devam ediyorum.

Bir tekli yayınlamaya ve Sezen Aksu klasiği “Güllerim Soldu”yu yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

-Yıllardır süren sahne tecrübemin artık taçlanmasını gerektiğini ve bunun sevgili Sezen Aksu’nun bir şarkısıyla olmasının en doğrusu olacağını düşündüm. Biliyorsunuz Sezen Aksu’nun yeri çok farklı. 

İkinci çalışmanız ise bir EP, Akı beste-düzenlemeleriyle “Yeni Dünya” oldu. EP’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Güllerim Soldu’yu yayınlamamız pandemi dönemine denk geldi maalesef. Pandemi bitti-bitiyor gibi bir şey oldu ve bir şeyler yapmak isteyip kolları sıvayarak ve Yeni Dünya EP çalışmasına başladık pandemi bitmedi tabii ve bizim bu sürecimiz zorlu oldu ben İzmir’de olduğum için… Nihayetinde tamamladık ve “Geçmişler Olsun” şarkısıyla bir ilki yaptık. Orta Asya Türklerine özgü olan Şamanizmde kullanılan ağız kopuzu ve kam davulu kullandık. Ülkemizde bu performansı sergileyen ilk sanatçıyım dersem abartmış olmam!

En son “Muallim”i yorumladınız. Bu türküyü seçmeniz nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen İlker Güneş ve HYP Music ile yollarınız nasıl kesişti? Muallim yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında şöyle bir gerçeği itiraf etmeliyim. Muallim bizim için ara sıcak gibi, eğlencelik yaptığımız bir çalışma oldu ve ne yalan söyleyeyim buna rağmen radyo ve televizyonlarda en çok çalınanlar arasında inanılmaz şaşırdım beklemediğim bir şeydi açıkçası! Bartın’da yaşayan genç bir aranjör olan Sevgili İlker Güneş ile tanıştım ve  marka danışmanlığımı yapan sevgili Yafi’nin HYPE Music’inden yayınladık. Zurna, saz ve elektro gitar gibi enstrümanlar ile biraz Balkanlar ve çokça anadolu kokan bir altyapısı oldu. Ancak radyolar tarafından oldukça yoğun bir ilgi gördü ve yaklaşık 2 aydır Top 100’de yer aldı. Ben ve ekip arkadaşlarım hem sevindik hem şaşırdık çünkü tamamen güncel soundlarda ve pop üstüne yürüyen bir sistemde bu tarz bir çalışma ile bu sonucu almak bizi de şaşırttı. Özetle dönüşler çok güzel!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğim; hissettiğim severek yorumladığım müziktir diyebilirim bunlar varsa tarzın bir önemi yok benim için.

Muallim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dediğim gibi Muallim bizim için ara sıcak bir çalışma oldu. Asıl olay bundan sonra gelecek!

Yeliz Tek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Tek’in “Muallim” yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.