Röportajlar

İlk teklisi “Başka Ten”i dinleyicilerle buluşturan Nida Darbaz ile bir röportaj…

Nida Darbaz… Müziğin eğitiminden gelen ve O Ses Türkiye ile de ismini duyuran Darbaz, bu sefer ilk teklisi “Başka Ten”i Şahin Özer Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Darbaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Başka Ten’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Küçük yaşta hep şarkı söylerdim, sonrasında çeşitli pop formatlı mekanlarda sahneler yaptım. Belirli bir düzeye gelince bu işin eğitimini almam gerektiğini düşünerek Haliç Üniversitesi Konservatuvar bölümünü kazandım ve mezun oldum. Okulun çok faydası oldu tabii ki, yaptığım işi daha bilinçli yapmama vesile oldu.

Ayrıca O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda bu deneyiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında O Ses Türkiye’ye yarışma amaçlı katılmadım. Müziğin, sesin yarışması olduğuna hiç inanmadım bu yaşıma kadar. Herkesin ses renginin bir güzelliği var. O Ses Türkiye’ye katılarak Tarık Sezer gibi bir ustanın yönettiği orkestra ile ekran karşısında şarkılar söyledim, bu da benim için büyük bir deneyim ve onur oldu. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Başka Ten’in sahibi Serap Sonkur ve düzenlemeyi üstlenen Anıl Alp Avcılar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Anıl Alp Avcılar ile konservatuvarda tanışmıştık. Zaten bu zamana kadar hep yeni bir proje yapma isteğim vardı. Anıl’a böyle bir şey danıştım ve onun vasıtasıyla Serap Sonkur ile tanıştım. Bestelerinin içinden “Başka Ten”i duyar duymaz hayran oldum ve Anıl ile bu esere çalıştık. Bu eseri güzel seslendireceğime dair bana inanan Serap Sonkur va Anıl Alp Avcılar’a çok teşekkür ediyorum. 

Şahin Özer Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu işin önderlerinden biri olan Şahin Özer bey ile çalışmayı hep istemiştim ve ortak projeler yaptığımız Ali Karahanlı vasıtası ile Şahin Özer bey ile bir araya gelme fırsatı buldum. Şahin Özer beyin şarkımı onaylayıp takdir etmesi beni çok mutlu etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. 

Başka Ten ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk çalışmam olmasına rağmen bu kadar hızlı reaksiyon alacağımı tahmin etmiyordum. Yayınlandığı andan itibaren çok güzel ve olumlu tepkiler aldım, bu beni çok mutlu etti. Tüm dinleyicilerime teşekkür ediyorum. 

Klibi yöneten Cem Erdem ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıma çok inandığım için ona hayat vermek çok önemliydi. Ali Karahanlı bey sayesinde Cem Erdem ile karşılaştım. Cem Erdem ve Ali bey ile bir araya gelerek şarkının duygusal ruhuna uygun olacak bir senaryo için çok çaba harcadık ve istediğimiz hedefe ulaştığımıza inanıyorum. Aldığım geri bildirimlerde, şarkının ve klibin birbiri ile uyumlu olduğunu teyit etmiş oldum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Günümüzün müziği olmadığı kesin! (gülüyor) Ben daha çok anlamlı sözler barındıran eserleri okumayı, dinlemeyi seviyotum. Benim gibi düşünen insanların var olduğunu bilmek bana bu konuda da azim veriyor… Yaptığım bu esere bir tarz ismi verecek olursam bugünün deyimi ile Slow Pop, bana göre ise kalplere hitap eden duygusal bir müzik. 

Başka Ten’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, bir sürü projem yolda. Ali Karahanlı ile tamamlamak üzere olduğumuz güzel eserleri dinleyicilerimin beğenilerine sunmayı heyecanla bekliyorum.

Nida Darbaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Başka Ten”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.