Röportajlar

İlk teklisi “Bıraktım Elini”yi dinleyicilerle buluşturan Rüya İnceli ile bir röportaj…

Rüya İnceli… Müziğin eğitiminden gelen, bu bağlamda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Kompozisyon bölümünde eğitimine devam eden İnceli, ilk teklisi olarak Paul Dwyer’ın Sizin Besteleriniz projesi kapsamında kendi eseri “Bıraktım Elini”yi Paul Dwyer Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. İnceli ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Bıraktım Elini”ye olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Kendimi bildim bileli hep müzik yapmak istedim. 7 yaşında piyano dersleri almaya başladım. Küçükken müzik dinlediğim zaman “Ben de müzik yapıp insanları etkilemek istiyorum” diye düşündüğümü hatırlıyorum. Ailemin ve okul öğretmenlerimin yönlendirmesiyle ilk olarak Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’ne, sonra da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdim. Sektör dışı müzikleri analiz edebiliyor olabilmek müzik eğitimimin bana en çok kattığı şey diyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Bıraktım Elini”nin oluşum süreci nasıl gelişti? 

Bıraktım Elini, aynı zamanda usta müzisyen Paul Dwyer’in Sizin Besteleriniz projesinin bir ürünü oldu. Öncelikle Paul Dwyer ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda bu projeye dahil olmanız nasıl gelişti?

-Karar verme anımı hatırlamıyorum çünkü çok küçüktüm. Her zaman müzik yapmak istediğimi ve bu işe kendimi adayacağımı adım gibi biliyordum. Aslında hiç beklemediğim bir gün, hiç beklemediğim bir anda oldu. YouTube’dan böyle bir proje olduğunu gören ablam bana şansımı denemem gerektiğini söyledi. Ben de kaybedecek bir şeyim olmadığını düşünerek demoyu yolladım. Daha sonra Paul Dwyer’ın ekibi bana ulaştı ve benimle çalışmak istediklerini söyledi. Bu yüzden bu fırsatı asla kaçırmamak istedim. Bu süreçte kesinlikle çok zevk aldım. Odamda kimsenin duymayacağını düşündüğüm bu şarkıyı hayata geçirmek benim için dünyanın en güzel hislerinden biriydi. Bu yüzden Paul Dwyer ve ekibine ne kadar teşekkür etsem az.

Bıraktım Elini ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok pozitif geri dönüş aldım, bu beni çok sevindirdi çünkü potansiyelimin %20’sini bile kullandığımı düşünmüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Dürüst, soyut ve gerçek.

Bıraktım Elini’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kesinlikle. Çalışmalarıma son sürat devam ediyorum. O kadar sık üretiyorum ve bunları o kadar çok dünyaya duyurmak istiyorum ki her gün kendimi geliştirmek için çabalıyorum. Bir gün kariyerimde istediğim şeyleri başaracağıma eminim.

Rüya İnceli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bıraktım Elini”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.