Röportajlar

İlk teklisi “Bize Ne Oldu”yu dinleyicilerle buluşturan İlter ile bir röportaj…

İlter… Çocukluğundan beri bir yandan 1980’lerin sevilen sanatçılarından olan babası Adnan Tanyol öte yandan kendi merakı vesilesiyle kendini müziğin içinde bulan İlter, hem O Ses Türkiye deneyimi hem de özellikle Çınarcık’taki sahne performansları ile kendisine güzel bir kitle edindi. Şimdi ise farklı bir adım atarak ilk teklisi “Bize Ne Oldu”yu Yavuz Burç Plakçılık etiketiyle dinleyicilerle buluşturan İlter (İlter Dirin) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bize Ne Oldu’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve buradaki tecrübeniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Öncelikle çok uzun bi süreç olduğunu belirtmek isterim. Müziğe olan ilgim çocuk yaşta ve tamamen ailemden kaynaklı başladı. Yine bu konuda yeteneğim olduğunu farkeden de onlar oldu. Lise yıllarında gitar çalmayı öğrenmemle birlikte 18 yaşında ilk sahne deneyimimi yaşadım ve o günden beri aralıksız olarak hayatımı müzikten kazandım. O Ses Türkiye serüveni tamamen kendimi test etmek ve büyük sahne tecrübesi kazanmak amaçlıydı ve benim için misyonunu başarıyla tamamladı. O Ses Türkiye’de Tarık Sezer’in kurduğu muhteşem bir orkestra eşliğinde şarkı söyleme fırsatı bulunca açıkçası müziğe olan bakış açım değişti ve kendi orkestramı kurup ayakta solistlik yapma kararımı buna borçluyum. Kısacası benim için O Ses Türkiye eşittir vizyon oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bize Ne Oldu’nun oluşum süreci nasıl gelişti? Sözleri birlikte yazdığınız ve beste ile düzenlemeyi yapan Özgün Meriç ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında tekli yayınlama kararım çok uzun süredir vardı. Daha öncesinde kendim yazıp bestelemiş olduğum şarkılar ile ilgili girişimlerim olmuştu, fakat müzikal olarak beni tam anlamıyla tatmin etmeyen parçalardı ve sürekli arayış içindeydim. Özgün ile tanışmamız ise yine müzisyen bir arkadaşımızın bizi tanıştırması ile oldu. Kendisiyle yollarımız kesiştikten sonra onunla beraber sürekli üretmeye, gelişmeye çalışan bir diyaloğumuz oluştu ve bunun meyvesini de “Bize Ne Oldu” ile aldık. Bize Ne Oldu, pandemi sürecinde Özgün ile bilgisayar ve telefon trafikleri ile zorlu şartlarda ortaya çıktı.

Yavuz Burç Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda babanız Adnan Tanyol’un ilk albümü “Geçinemedik”i yayınladığı firmadan 36 yıl sonra bu sefer kendi çıkışınızı yapıyor olmanız sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Yavuz abi ile baba dostuyuz… Babam o dönem albümünün yapımını üstlenen Yavuz Burç Plakçılık’tan; Yavuz abinin ismini aldığı babası Yavuz Asöcal’dan hem maddi hem manevi çok fazla destek görmüş ve bu şirket ile gönül bağlarını müziği bırakmış olmasına rağmen hiç koparmamış. Yavuz abi ile bu işe girme sürecimiz hem babamın benden özel isteğiydi hem de Yavuz abinin zor zamanımda benim yanımda olmasından, benim başarılı olabileceğime inanmasından kaynaklı oldu.

Bize Ne Oldu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu konu ile alakalı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Çok uzun süre bu şarkının çıkacağı günün hayalini kurdum ve karşılığında gelen olumlu yorumlar ve paylaşımlar karşısında inanılmaz duygulandım. Çok iyi, çok olumlu yorumlar alıyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor, gururlandırıyor.

Klibi yöneten Cem Kılıç ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cem Kılıç ile Ömer Belli vesilesi ile tanıştık. Ömer hem görüntü yönetmenimiz hem de steadicam operatörümüz ve kendi alanında Türkiye’nin en başarılı isimlerinden biri. Ömer ile tanışmamız ise benim sahne aldığım bir mekanda oldu. Sahne sonrasında kendisi ile tanıştık ve o gün bana klibim konusunda yardımcı olmak istediğini söyledi ve oldu. Kendisine ve tüm ekibe çok teşekkür ediyorum.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-İnanın kendi müzik tarzım hakkında net bir şey söyleyemiyorum, çünkü her tarzı dinlemeyi seviyorum ve her tarzdan bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Kendimi tek bir tarzın sanatçısı gibi lanse etmek istemiyorum, çünkü sahnelerimde pop, rock, alaturka, arabesk aklınıza gelebilecek her tarzdan şarkıyı repertuvarımda bulunduruyorum.

Bize Ne Oldu’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aslında “Bize Ne Oldu” ile birlikte demosunu hazırladığımız başka şarkılar da oldu ancak bundan sonraki süreçte Bize Ne Oldu’nun kalitesinin altına düşmeyecek kalitede bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve mümkünse bunun üzerine çıkabilecek eserler üretmek istiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor Sevenlerimize şunun sözünü verebilirim ki bundan sonra sık sık onlara kaliteli, güzel eserler ile kendimizi hatırlatacağız.

İlter’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bize Ne Oldu”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.