Röportajlar

İlk teklisi “Gel Barışalım Artık”ı dinleyicilerle buluşturan Hazal Tahtacı ile bir röportaj…

Hazal Tahtacı… Mesleki anlamda müzikten farklı bir alanda, Mimarlık alanında ilerlemesine rağmen içindeki müzik tutkusuyla çeşitli orkestralarda yer alan ve pek çok sanatçının vokalistliğini üstlenen, aynı zamanda eşi de (Şafak Tahtacı) bir müzisyen-davulcu olan Tahtacı, ilk teklisi olarak Sezen Aksu’nun unutulmaz eserlerinden “Gel Barışalım Artık”ı yorumlayarak Seyhan Müzik / Future Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu; bu bağlamda düzenlemeyi de şarkıyı ilk yorumlayan Sertab Erener’in o dönemki düzenlemesini de yapan Turhan Yükseler’in düzenlemesi de dikkat çeken ayrıntılar arasında. Tahtacı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gel Barışalım Artık’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda orkestra ve geri vokal deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Çocuk yaşlardayken keşfettim müziğe olan ilgimi ve profesyonel anlamda müzik yapmaya başlamadan önce de hayatımın hep bir tarafında var oldu. Lisede gitar çalmaya başladım fakat belki de o zaman net olarak enstrüman çalarak değil şarkı söyleyerek yolumu çizeceğimi kesinleştirdim. Yeditepe Üniversitesi’nde Mimarlık öğrencisi olduğum yıllarda ilk olarak profesyonel anlamda hayatıma girdi müzik. Hakan Başar Orkestrası ile çalışmaya başladım ve 4 yıl kadar çok deneyimli ve iyi müzisyenlerle aynı sahnede yer aldım. Repertuvar ve Sahne deneyimi açısından çok önemli bir okul idi benim için orası. Mezun olduktan sonra mimar olarak bir firmada çalışmaya başladım ve müzikle eş zamanlı olarak sürdürüyordum. Fakat sonra bir yol ayrımına geldiğimi fark ettim ve kalbimdeki müzik aşkı ağır bastı diyebilirim. Erdem Serhan Şide, Meltem Taşkıran ve Şamil Gökberk gibi çok önemli şan eğitmenlerinden dersler aldım. Hala da şan dersleri almaktayım (yaşadığımız bu ekstrem dönemde mecburen ara vermiş olsam da), bir şarkıcının teknik anlamda her zaman kendisini sıcak tutması gerektiğini düşünüyorum. Daha sonra yolum Şafak Özdoğan ve Tayfun Balarısı ile kesişti ve onların kendi orkestralarında çalışmaya başladım. Türkiye’ de pek çok sanatçıyla çalışmış çok kıymetli müzisyenlerdir kendileri. Çeşitli mekanlarda, otel ve barlarda bireysel sahnelerim de devam etti bir yandan. Özellikle 90’lar dan hatırlayacağımız şarkıcı Sibel Bilgiç’e kısa bir dönem geri vokallik yaptım. Sonra da yolum Aşkın Nur Yengi ile kesişti. 2018 yılından beri bilfiil kendisiyle çalışıyorum ve geri vokal yapıyorum. Gerçekten böylesine deneyimli bir sanatçıyla ve ardında yer alan deneyimli müzisyenlerle çalışmak benim için büyük bir şans. Hayatıma, müzik algıma, sahneye ve müziğe olan bakış açıma fazlasıyla katkıları oldu. Her zaman karşıma disiplinli ve işini önemseyen insanlar çıktı. Müzik de fazlasıyla emek ve disiplin isteyen bir meslek gerçekten de.

Bir tekli yayınlamaya ve bu bağlamda Gel Barışalım Artık’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

-Her zaman solo bir kariyer, bir tekli veya albüm çalışması planlarım arasındaydı. Mimarlığı da bu uğurda bıraktım zaten. Sevgili müzisyen dostum ve Türkiye’nin sayılı pop davulcularından Mert Türkmen’in stüdyosunda bir gün bu şarkıyı demo haldeyken dinledim. Bir başka müzisyen seslendirmişti. O günden beri bu şarkının düzenlemesi ve şarkının kendisi hep aklımdaydı. Gerçekten Turhan Yükseler’in aranjesinden çok etkilenmiştim. Zaman içerisinde bu şarkının, bu versiyonu ile hayata geçmediğini fark ettim. Turhan Yükseler ile iletişime geçtik ve şarkıya talip oldum. Söz ve müzik sevgili Sezen Aksu’ya ait. Kendisiyle de irtibata geçtik ve şarkı için gerekli hazırlıklara böylelikle başlamış olduk.

Şarkının düzenlemesini, Sertab Erener’in yorumladığı ilk versiyonunda olduğu gibi Turhan Yükseler üstlendi. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti?

-Evet şarkının ilk düzenlemesi de kendisine ait idi. Geçmişten günümüze öyle güzel şarkılar, düzenlemeler ve orkestrasyonlara imza atmış ki, cidden çok kıymetli bir müzik adamı. Dediğim gibi Türkiye’de çok önemli müzisyenlerle tanışma ve çalışma fırsatım oldu. Aşkın Nur Yengi’ye vokal yaparken zaman zaman Turhan Yükseler ile de aynı sahnede yer alıyorduk. Yollarımız konserlerde kesişti.

Seyhan Müzik / Future Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tüm hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, çalışmamızı duyurmak adına elbette çeşitli yapım şirketleriyle görüştüm. Seyhan Müzik ile bu bağlamda fikirlerimiz ve görüşlerimiz uyuştu diyebilirim ve bu yolda beraber ilerleme kararı aldık.

Teklinizde size başarılı bir müzisyen kadrosu eşlik etti. Bu kadronun bir araya gelmesi nasıl gelişti?

-Gerçekten dev bir kadro yer alıyor ilk teklimde. Ne mutlu bana. Turhan Yükseler’in yıllarca beraber çalıştığı isimler ve onun kafasında, planında bu düzenleme için bu dev kadro vardı. Şarkının bas gitarını Sevgili İsmail Soyberk çalmıştı. Ne yazık ki aramızda değil artık. Geçtiğimiz aylarda maalesef müzik camiası bir duayeni kaybetti. Elbette benim için buruk, bir yandan da unutulmaz bir hatıra… Davulda Mert Türkmen, Elektrik gitarda Gültekin Kaçar, keyboardda Turhan Yükseler ve yaylı grubunda New World Strings yer almakta.

Gel Barışalım Artık yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım. Hem çevremden hem de tanımadığım pek çok dinleyici ve takipte olan insanlardan şahane yorumlar geldi. Radyolarda ve televizyon kanallarında da yayınlanmaya başladı. Bu da benim için ayrı bir motivasyon kaynağı.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Sahneler ve iş yoğunluğundan ötürü, YouTube kanalımı aktif halde kullanmaya fırsat bulamıyordum. Pandemi sürecinde hem müzikten ayrı kalmak, hem de o bir türlü yaratamadığım bolca zaman, beni o tarafı hayata geçirmeye yönlendirdi. “Kendi stüdyomuzda son derece ufak ve pratik bir sistemle neler yapabiliriz?” dedik ve sonuçta yayınladığım bu videolar çıktı ortaya. YouTube sesini duyurman için her zaman çok önemli bir mecra. Paylaşım yaptıkça izleyenin ve takipçin artıyor, arttıkça da sesini daha geniş kitlelere duyurabiliyorsun.

Gel Barışalım Artık’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette, planladığım sırasını bekleyen çalışmalarım var. “Gel Barışalım Artık” için bir başka aranjör ve yine çok önemli bir müzisyen dostum olan Mert Alp, farklı bir düzenleme yaptı. Çok yakıda dijital platformlarda yerini alacak. Bu düzenlemenin de ayrı bir lezzeti olacak. Ardından yeni bir şarkıyla pek de arayı açmadan buluşuyor olacağız…

Hazal Tahtacı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gel Barışalım Artık”ın Tahtacı yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.