Röportajlar

İlk teklisi “Gelmedin Ki”yi dinleyicilerle buluşturan Furkan Bektaş ile bir röportaj…

Furkan Bektaş… Güzel Sanatlar Lisesi eğitimi ile birlikte kendi şarkılarını ortaya çıkartmaya başlayan Bektaş, kendi eseri ilk teklisi “Gelmedin Ki” yi geçtiğimiz günlerde Balyoz Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bektaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gelmedin Ki’ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Güzel Sanatlar Lisesi eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Güzel sanatlar lisesinde müzik bölümü okurken birden fazla etkinlikte bulunup  kendimi geliştirdim daha sonrasında kendimce altyapılar hazırlayıp söz ve müzik yazma yönünde kendimi geliştirdim. Okuduğum okul bana toplu bir şekilde etkinlikler sergileyecek kapasiteye getirmiş, sahne performansını ve müziği daha detaylı öğrenmem için çok güzel bir imkan olmuştu. Bu bağlamda okulum hayatımda güzel şeyler görmeme vesile oldu. Okul yıllarımda gerek okul konserleri gerek devlet konserleri olsun birçok faaliyette bulunarak ve kendime orada bir ekip kurarak güzel işler yaptığıma inanıyorum. Müziğe olan sevgime okulumun da etkisi çok büyük oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Gelmedin Ki”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Gelmedin Ki yaklaşık 1 yıldan fazla süredir aklımda olan bir projeydi. Sözlerini yazdıktan sonra melodisini çıkarma kararı aldım. Daha sonrası bu işi profesyonelce yapıp müzik platformlarına sunma kararı ile ilerledim.

Düzenlemeyi üstlenen Devrim Ayer ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkımda büyük emek ve uğraş veren prodüktörüm sayın Devrim Ayer ile bir tanışımın velisiyle tanışıp aklımdaki fikirleri sunup demo kaydımı yönlendirerek yaklaşık 3-4 ay uğraşlarımız sonucu Gelmedin Ki’in kaydını hazırladık.

Balyoz Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Balyoz Müzik’ten sayın Yaşın bey ile internet üzerinden iletişime geçerek verdikleri samimi yaklaşımla ve sunduğu olanaklarla çalışma kararı alıp şarkımın yayın ve dağıtımını yapmak üzere anlaşma imzaladık.

Gelmedin Ki ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gelmedin Ki ile geri dönüşlerim inanılmaz olumlu geri dönüşlerim var. Özellikle nakarat kısmının dile takılması ve bir anda akla gelip kendi kendine tabiri caizse mırıldanmalar söz konusu olduğu ritmle istemsiz tempo tutuşu gibi olumlu ve gurur verici geri dönüşlerimiz var!

Bununla birlikte şarkınıza bir klip çektiniz. Klibin yönetmeni Abdül Melih Öcal ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sayın yönetmenim Abdül Melik Öcal ile tanışmamız da sosyal medya aracılığıyla oldu. Samimiyetiyle hayal gücümümüzle kaba taslak projeleri birbirimize sunduk Şarkım bittikten sonra fikirlerimizi daha bir olanaklı hale getirerek daha güzel ve başarılı bir şekilde yol izledik. Klip çekimleri konusunda ise epey zor günleri geride bıraktım diyebilirim. Olumsuz hava koşulları yüzünden defalarca klip çekimim iptal oldu ve nihayet şans bize gülerek İstanbul sokaklarında çok güzel bir havada klip çekimlerimizi tamamladık. Bu yolda benimle yorulan koca yürekli ekibime buradan tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi “bir bahar şarkısı” olarak tanımlıyorum akıllarda kalacak olan bir müzik oluşu sözleriyle “bir öykü ritmiyle dans etmelik” bir tanımı var. Gelmedin Ki’nin bana uğur getireceğine inanıyorum. 

Gelmedin Ki’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Aklımda çok güzel projelerim var. Gerek pop gerek slow çalışmalarım ve düşüncelerimi yakın zamanlarda gün yüzüne çıkarma konusunda bu yolda istikrarlı bir şekilde yürüyeceğime sonsuz inanıyorum.

Furkan Bektaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gelmedin Ki”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.