Röportajlar

İlk teklisi “Hep Sana Doğru”yu dinleyicilerle buluşturan Erkan Sarıyıldız ile bir röportaj…

Erkan Sarıyıldız… Hem Tıp alanında bir İç Hastalıkları Uzmanı ve Başhekim olarak mesleki kariyerine devam eden, hem de Fonksiyonel Tıp bağlamında Fonksiyonel Yaşam Modeli gibi pek çok kitaba imza atan Sarıyıldız, yıllardır müzikle de ilgileniyordu ve ilk profesyonel adımı olan kendi eseri ilk teklisi “Hep Sana Doğru”yu geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sarıyıldız ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hep Sana Doğru”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Kendimi bildim bileli müziğin içindeyim. Önce okul koroları, Adana Musiki Cemiyeti’nde makam-usul eğitimi sonrası daha sonra üniversite korosunda bulundum. Çocukken bana sorsalar tek hayalim müzikle uğraşmaktı. Daha sonra mesleki hayatım ve yazarlığım yaşantımın büyük bir bölümünü doldururken müzikle ilişkim iyi bir dinleyici olmakla devam etti. Geçen sene çocukluğumda kendime verdiğim sözü tutmanın zamanının geldiğini ve müziğimi artık kitlelere duyurmak gerektiğini fark edip bestelerimi oluşturdum ve “Hep Sana Doğru” ortaya çıktı.

Aynı zamanda Tıp alanında başarılı bir kariyere sahipsiniz. Bu bağlamda Müzik ve Tıp alanları size yaşam bağlamında nasıl bir bakış açısı kattı?

-Kendime yaptığım yolculuğum ve kişisel farkındalıklarımın sonucunda hayatın çok katmanlı bir yapısı olduğunu ve baktığınız pencerenin her şeyi değiştirdiğini gördüm. O yüzden kendimi birçok farklı alanda ifade edebileceğimi, her alanın bana yeni açılımlar sağlayacağını keşfettim. O yüzden bir yanda Tıp alanında kariyerimi sürdürürken, ilk başta kitaplarımla daha sonra da müziğimle başka insanların ruhlarına dokunabilmek bana büyük bir mutluluk veriyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Hep Sana Doğru”nun oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Bora Küçükyılmaz ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik hayalimi tekrar canlandırmak istediğimde içimde birçok melodi ve söz uçuşmaya başladı. İlk örneği olan Hep Sana Doğru benim senelerdir eğitimini aldığım tasavvufa ait ögeler içermekte ve kafamdaki modern elektronik tınılarla geleneksel yapıyı harmanlayabileceğim bir yapıdaydı. Bunu senelerdir dostum olan değerli müzisyen Bora Küçükyılmaz’a açtığımda o da benimle aynı heyecanı duydu ve çalışmaya başladık. Bora benim kafamdaki müziği çok iyi anladı ve bu sonuca ulaştık.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Önce hiçbir firma ile bağlantım kurulmamışken stüdyoya girip şarkıyı oluşturduk. Daha sonra benim için çok değerli olan bu şarkımı profesyonel bir platformun desteğiyle ortaya çıkarmak istedim. Çok değerli müzik insanı Sn. Samsun Demir ile yollarımız kesişti ve o da beni çok destekledi. DMC ile yollarımız bu şekilde kesişti ve her an bu buluşmadan ötürü minnettarım.

Hep Sana Doğru ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hep Sana Doğru öncelikle sözlerinin içeriği ve müzikal yapısı ile çok farklı.  O yüzden dinleyenler içlerinde uyanan derin hislerden ve şarkının kendilerini içine çektiğinden bahsediyorlar. Tabii bu arada benim toplumca bilinen doktor ve kişisel dönüşümcü yüzümden çok farklı bir alanda eser üretmem, insanları çok şaşırtmadı değil. Bu alanı çok seviyorum ve daha birçok eser meydana getireceğimi biliyorum.

Hep Sana Doğru’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, artık ok yaydan çıktı. Birçok bestem var ve bunları tekli olarak çıkarıp daha sonra da albüm yapmak istiyorum. Kafamda çok farklı sesler var ve bunları gün yüzüne çıkartmam lazım.

Erkan Sarıyıldız’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hep Sana Doğru”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.