Röportajlar

İlk teklisi “Hesaplaşma Hayali”ni dinleyicilerle buluşturan Gül Teren ile bir röportaj…

Gül Teren… Müziğe olan tutkusuyla ilk üniversitesi olarak Çizgi Film-Animasyon bölümünden mezun olsa da içindeki o tutkuyu taze tutarak Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvar Caz Vokal bölümünde eğitimine devam eden Teren, geçtiğimiz haftalarda Alternatif Pop tınılı ilk teklisi “Hesaplaşma Hayali”ni MEYA Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Teren ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hesaplaşma Hayali”ne kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Hesaplaşma Hayali’ne kadar olan süreç hep müzikle iç içe geçti. İlk üniversitemi okuduğum yıllarda bir yandan sahne almaya devam ettim. Beste çalışmaları, provalar, enstrüman etütleri işimin bir parçasıydı. Konservatuvarda ilk yılım. Eğitimimin tabii ki birçok güzel etkisi var. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Hesaplaşma Hayali”nin sahibi Özgün Kızıldağ ve MEYA olarak yapımını üstlenen Murat Engin ile yollarınız nasıl kesişti?

-Zaten şarkılarımla geniş kitlelere ulaşmanın zamanı geldiğini düşünüyordum. Bir gün sevgili Özgün beni telefonla arayıp elinde güvendiği besteler olduğunu ve benim okumak isteyip istemediğimi sordu. Benim hedefimde de kendi bestelerimi çıkarmak vardı fakat Özgün’ün bestelerini dinlediğimde ikna olmak zor olmadı ve Özgün’le mukaveleyi hemen imzaladık. Murat Engin daha önce iki Özgün Kızıldağ bestesine aranje yapmış ve birlikte bir uyum yakalamışlardı. Benim projemde de birlikte iyi işler yapacağımızı düşündük ve böylece stüdyo çalışmaları başladı.

Hesaplaşma Hayali ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım. Dinleyen herkesin şarkımı benimsemesi ve defalarca dinlediğini belirtmesi benim için oldukça mutluluk verici. Çok emek verdiğimiz bir proje ve bu tür olumlu tepkiler bizi çok motive ediyor.

Bununla birlikte kendi klibinizi yönetmeye nasıl karar verdiniz? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendi klibimi yönetmek hep istediğim bir şeydi. Daha önce deneyimlememiştim fakat Güzel Sanatlar Lisesi çıkışlı olmam ve ilk üniversitemde Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon bölümünü bitirmemden dolayı bu işin altından kalkabileceğimi düşündüm. Önce mekan seçimi ardından ekibin kurulması derken kafamdaki görseli de yansıtıp ortaya keyifli bir iş çıkardığımızı hissediyorum. Kliple ilgili geri dönüşlerden de çok mutluyum ve emeği geçen herkese sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Pop müzik. Ben, pop müzik yapıyorum, asıl tarzım bu. Ama müzikte asla belli bir kalıba sığmayı doğru bulmuyorum. İlerleyen zamanlarda tarzımdan çok ödün vermeden küçük sürprizler de yapabilirim. 

Hesaplaşma Hayali’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Kariyer planlamamda beğeneceğinizi düşündüğüm birçok şarkım hazır bile. Hepsini vakit kaybetmeden art arda dinleyicilerimizle buluşturmayı hedefliyorum. Şarkım sizlere emanet. Çok teşekkürler. 

Gül Teren’ebu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hesaplaşma Hayali”ni tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.