Röportajlar

İlk teklisi “Taburu Gelsin”i dinleyicilerle buluşturan Aden Duygu Sayan ile bir röportaj…

Aden Duygu Sayan… Müziğin eğitiminden gelen ve zamanla müzik alanında çeşitli tecrübeler kazanan Sayan, şimdi ise ilk teklisi “Taburu Gelsin”i Free Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sayan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Taburu Gelsin’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluk ve lise dönemim boyunca TRT, Devlet Opera ve Balesi korolarında yer aldım… Bu arada keman eğitimi alıyordum ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne girerek orada müzik eğitimime devam ettim.. Okulun bana kattığı en güzel şey rekabet olmadan müziğin paylaşılmasının verdiği keyifli günlerdi… Onun dışında elbette sahnede doğru duymak; yeri geldiğinde “Böyle çalalım!” diyebilmek ve doğru şarkı söylemek okulun artıları arasında…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Taburu Gelsin”in sahipleri Engin Doğanay ve Coşkun Kıvılcım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Taburu Gelsin in demosunu ilk dinlediğimde “Bu şarkı benim!” dedim ve o gün karar verdim bu tekliyi yapmaya… Sevgili Coşkun ve Engin ile aranjörüm vasıtasıyla tanıştım…

Düzenlemenizi üstlenen Fırat Özbaylar ve yapımınızı üstlenen Free Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-Fırat benim İzmir’den arkadaşım ve çocuk yaşlardaydık beraber çalıştığımız dönemde, farklı şehirlerde olmakta dostluğumuz hep vardı. Free Records ile tanışmam yine onun sayesinde oldu… Kısacası bu iş yapılırken doğru insanlar hep birbirini buldu aslında…

Taburu Gelsin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı zamanla ve dinlendikçe daha çok sevildi… Müzikal anlamda kaliteli ve eğlenceli olduğu söylenenler arasında, bu da sevindirici.

Öte yandan bir akustik versiyon yapma fikri nasıl gelişti ve bu akustik versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Akustik ve enstrümantal müziği ben çok severim… Özellikle yaylı enstrümanların bu şekilde kullanıldığı bir aranjmanı ben istedim… Aslında orijinal aranjesi kadar akustik de ilgi gördü ve daha çok beğenenler oldu!

Ayrıca Taburu Gelsin’in klibini siz yönettiniz. Kendi klibinizi yönetmeye nasıl karar verdiniz? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı dinlediğim anda ben zaten hepsini kafamda tasarladım… Hayal gücü ve yaratıcılık alanında geniş bir ufkum var… Partiye başladığımız an kendiliğinden aktı gitti zaten her şey… Biz çok eğlendiğimiz için bu izleyenlere de geçmiş… İzlerken oynayan minik hayranlarımın videolarını saklıyorum!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ses olarak modern; kulağa hoş gelen ve en önemlisi solist ile yaptığı müzik uyumlu.

Taburu Gelsin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Nasipse sırada 2 şarkımız daha var çıkmayı bekleyen; onlar daha da sevilecek inanıyorum… Hatta bir de Sezen Aksu şarkısı söyleme planım var…

Aden Duygu Sayan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Taburu Gelsin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.