Röportajlar

İlk teklisi “Hoşgeldin Yalnızlığım”ı dinleyicilerle buluşturan Alper Düzgören ile bir röportaj…

Alper Düzgören… Çocuk yaşlardan beri müzik üzerine eğitimler alan ve öte yandan YouTube kanalındaki içerikleriyle de dikkat çeken Düzgören, kendi eseri ilk teklisi “Hoşgeldin Yalnızlığım”ı geçtiğimiz günlerde Silvana Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Düzgören ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hoşgeldin Yalnızlığım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Müzik eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Hoşgeldin Yalnızlığım’dan önce müzik ile ilgili olarak 6-7 yaşlarımda başladığım konservatuvarda 8 yıllık bir eğitim aldım. Bu aldığım eğitimin 4 yılı çocuk korosu olarak ses üstüne bir eğitim olurken diğer 4 yılda da gitar üzerine bir eğitim aldım. Müzik eğitimleri bana müzik kulağı edinmemde büyük fayda sağladı. Müzik ile ilgili işlere farklı açılardan bakarak farklı yorumlar çıkartabilmemi sağladı. Bu da tabii ki söz yazarken ve bu sözü bestelerken çok fazla işime yarıyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Hoşgeldin Yalnızlığım’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Silvana Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca düzenlemenizi de kendiniz üstlendiniz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Aslında bir şarkı çıkarmak hep aklımın bir köşesinde vardı. Sadece kararsızlıktan ve “Çıkarsam kim dinler?” diyerek bir şekilde erteliyordum. Ama artık bu iş rüyama bile girmeye başlayınca dedim ki “Bu işi artık yapmalıyım!” Daha sonrasında müzisyen arkadaşlarım, abilerim ile görüşerek bu işi yapmaya karar verdim ve çalışmalara başladık. Hoşgeldin Yalnızlığım’ı yazarken de gerek o anki ruh halim gerek de aklımdakileri kağıda dökerek bir şarkı çıkardım. Silvana Müzik adına zaten yabancı değildim, az çok bildiğim bir yerdi. Bu işi de yaparken çalıştığım Araz Music Production da Silvana Müzik ile çalıştığı için yollarımız bu şekilde kesişmiş oldu. Düzenlemeyi de kendim yapmış olmam tabii ki şarkı açısından ve kendi isteklerimin olması açısından bir özgürlük sağladı.

Hoşgeldin Yalnızlığım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hoşgeldin Yalnızlığım ile ilgili hiç beklemediğim kadar güzel geri dönüşler aldım. Yapsam kim dinler ki dediğim işten bana tanıdığım tanımadığım çok kişiden tebrik ve destek mesajları geldi.

Ayrıca teklinize babanız Şerif Düzgören yönetiminde bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Evet klibi babamla birlikte çektik. Kendisi bu tür işleri profesyonel anlamda yaptığı için ilk klibimi birlikte çektik. Klibi bir iş ortamından ziyade bir aile ortamı yaratarak çekmiş olduk. Klibi çekerken şarkıdaki duyguyu yansıtması adına Ordu’nun eşsiz doğasından ve manzarasından faydalandık. Klip ile ilgili olarak da ilk işimiz olmasına rağmen gelen donüşler iyiydi aslında. Evet bazı eksiklikler vardı onları da sonraki işlerde düzelterek daha iyi bir iş çıkaracağız.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben müziğimi pop-slow pop olarak tanımlıyorum. O anki duygu ve düşüncelerimi bu şekilde daha rahat aktarabiliyorum.

Bununla birlikte kendi YouTube kanalınızı açmaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube yaptığınız çalışmaları duyurmada etkili mi?

-Kendi YouTube kanalımı arkadaş ortamında sohbet muhabbet ederken açmaya karar verdim. Elbette bu kanal yaptığım işleri tanıtmak ve yaymak açısından güzel bir ortam sunuyor. İnsanlar o kanalda yaptığım işlerin yanı sıra beni de görüp tanımış oluyorlar aslında, çünkü ben tüm doğallığım ile birşeyler yapmaya çalışıyorum. 

Hoş Geldin Yalnızlığım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var tabii ki. Bu şarkıdan gelen dönüşleri göz önünde tutarak daha iyi şarkılar gelecek. Sadece uygun zamanı bekliyorum. Zamanı gelince onları da dinleyiciler ile buluşturmuş olacağım.  İnşallah bu işlerimiz de sorunsuzca gerçekleşir.

Alper Düzgören’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hoşgeldin Yalnızlığım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.