Röportajlar

İlk teklisi “İnat”ı dinleyicilerle buluşturan Schatten ile bir röportaj…

Ekim ayı ile birlikte Rap müzik alanında pek çok yeni tekli de beraberinde gelmişken, ilk teklisini yayınlayan isimlerden dikkat çekenlerden birisi de, Schatten’in Avrupa Müzik etiketli kendi eseri ilk teklisi “İnat” oldu. Schatten (Berkay Ocakcı) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “İnat”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda güzel sanatlar lisesi eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Hayatımın her raddesi müzikle geçti. Müzik bende basit bir hobi değil anlayacağınız. Yedi yaşında babam sayesinde keman çalmaya, çocuk korolarına gitmeye başladım. Uzun yıllar devam etti bu serüven. Akabinde gitar, piyano gibi enstrümanların eğitimlerini de aldım. Bartın Güzel Sanatlar Lisesi’ne birincilikle girdim ve son iki yıldır da prodüktörlük yapmaktayım. Güzel sanatlar eğitimim şan, dikte, solfej gibi eğitimlerle aslında onca yıl temelini attığım müzik birikimimi yıkılmamak üzere sağlamlaştırdı diyebilirim. Şu an beat yapımında kullandığım armoniler, akorlar olsun, şarkı söylerken kullandığım vokal teknikleri olsun, bu ve bunlar gibi birçok şeyi lisede öğrendim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “İnat”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yaklaşık bir yıl önce Bartın’da bir ekip kurduk. ekibin prodüktörlük işlerini ben yapıyordum ve pek çok güzel şarkı kaydettik. Ancak yayınlama fırsatımız olmadı. O dönemden bu döneme kadar aklımdaydı bir tekli yayınlamak. Sadece içime en sinen projeyi kolladım.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çok sevdiğim bir ağabeyim Ediz İğci de Avrupa Müzik ile çalışmıştı. Tamamen onun sayesinde yollarımız kesişti. 

İnat ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası çok keskin geri dönüşler almadım henüz. Yakın çevremden de alacağımı düşünmüyorum çünkü benzer işleri sosyal medyada daha önce çok paylaştım. Beni çok yakından tanıyanlar aşinadır bu işlerime. Onlar için yeni değil anlayacağınız!

Bununla birlikte düzenlemenizi de kendiniz üstlendiniz. Bu durum size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle sağlıyor. Daha iyi kelimeye sığdıramazdık sanırım. Bir şarkının baştan sona yapımıyla uğraşmak ve zihnimde canlandırdığım gibi, ilhamını estiği gibi yapabiliyor olmak inanılmaz bir duygu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Karanlık; bazen hype, içeriği belli olan, ne anlattığım gayet net olan, uçmayan ve kaçmayan!

İnat’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İnat’In yayınlanma sürecinde kaydettiğim şarkılar bile var. Yani evet, kesinlikle!

Schatten’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İnat”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.