Röportajlar

İlk teklisi “Kadındır”ı dinleyicilerle buluşturan Zahide ile bir röportaj…

Zahide Özdemir… Sivas’ta yaptığı televizyon programlarıyla tanınan ve müzik alanında da Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun üyelerinden biri olan Özdemir, usta müzisyen Selçuk Murat Kızılateş’in projesi “Kadındır” ile birlikte ilk teklisini Orpheus Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu ve teklide Zahide Özdemir’e neyde Sinem Hondoroğlu Irmak ve arpta Senem Çine eşlik etti. Özdemir ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kadındır’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu tecrübeniz size müzikal anlamda neler kattı?

-Yaşadığım ilde tüm müzik ve tiyatro aktivitelerine katılmaya gayret ettim. Amatör ruhla yaptığım her çalışmanın heyecanını halâ yaşarım. Müzisyen bir ailede büyüdüğüm için müzikal yolculuğum da planlı olarak ilerliyordu. Lise eğitimim devam ederken, şan ve nota dersleri almaya başladım. Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı sınavlarına başvurdum. Ses Eğitimi Bölümü’nü kazandım. Konservatuarda öğrendiğim en önemli şey disiplin ve devamlılık esasıydı. İşin mutfağında olunca üstelendiğim sorumlulukların farkında vardım. Dillere pelesenk olmuş şarkıları, türküleri bilerek, tanıyarak, kaynağından dinleyerek okumak, eser sahibinin duygularını emanet almak yükümü arttırıyordu. Üstlendiğim bu misyon ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği korosunda göreve başladım. Profesyonel kariyerime ilk adımı atmıştım. Sistemli ve planlı çalışmayı, birlik ve beraberlik duygusunu, hep bir ağızdan okunan türkülerdeki ses ve frekans özelliklerini dikkate alarak, gelecek nesillere doğru aktarılması açısından koro büyük bir tecrübe oldu. 

Bununla birlikte televizyon programlarınız “Zahide Özdemir ile Biz Bize” ve “Zahide Özdemir ile Derun” ile tanıdık sizi. Bu programların oluşum süreci nasıl gelişti ve zaman içinde bu deneyimler size sanatsal anlamda neler kattı? 

-Lise eğitimimi Basın Yayın ve Reklamcılık bölümünde tamamlamış, büyük bir hevesle okumuştum. Radyo ve televizyon bir tutku iken müzik, hayatımın vazgeçilmeziydi. Seçim yapmam gerektiğinde müzik, terazide ağır bastı. İşimizin önemli bölümünü televizyon, radyo ve basın oluşturuyor. Zahide Özdemir ile Biz Bize tecrübe ettiğim ilk televizyon programımdı. Teklif geldiğinde bir hayalimi daha gerçekleştirebilmenin tarif edilmez mutluluğunu yaşadım. Öğleden sonra kuşağında yayınlanan bir kadın programıydı. Gelin görün ki yıllar sonra Yaptığım ilk çalışma da kadına dair “Kadındır” isimli şarkı ile oldu. İlklerin ve tesadüflerin uğuruna her zaman inanmışımdır. “Yeni dönem yeni başlangıçlar!” diyerek sıradaki program Derun için yol aldık. Kamera karşısında konuşurken, mimik ve hareketlerimi, heyecanımı kontrol edebilmek, doğaçlama yeteneğimi geliştirirken aynı anda birçok durumu idare edebilmek muhteşem bir tecrübeydi. Biz şarkılarımızı ruh ile söylerken beden dilimizle seyirciye yansıtırız. Sanatsal açıdan doğru ve düzgün ifade çok önemlidir. Her iki programda bu fırsatı yakaladığım için çok şanslıyım. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Kadındır’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Sözleri yazan Emre Güney, neyde yer alan Sinem Hondoroğlu Irmak ve arpta yer alan Senem Çine ile yollarınız nasıl kesişti?

Küçükken harçlıklarımı biriktirir, sürekli kaset alırdım. Şimdiki ismiyle CD, albüm… Şarkıları, türküleri dinlediğim onca kayıtlar sayesinde ezberlemiştim. Onlar olmasa nasıl öğrenecektim ki? “Bir gün beni de dinleyen, şarkılarımı söyleyen birileri olur mu?” diye hayal kurardım. Böylece profesyonel ilk adımımı atmaya karar verdim. “Kadındır” Selçuk Murat Kızılateş’in imzasını taşıyan bir proje. Aslında bu çalışmamızda herkesi tanıyan tek kişi de kendisiydi. Bizler daha çok yorumcu kimliğimizle yer aldık. Şarkı, sözler, klip, stüdyo, aranje, herkesin buluşturulması yani süreci kusursuz planlayan tek kişiydi o. Hepimiz aynı kurumda ama farklı illerde görev yapan sanatçılarız. Her birimizin özel ve başarılı çalışmaları oldu ancak bu buluşma tesadüften ziyade üç başarılı kadının planlı bir araya getirilmesiydi. Çünkü tek amacımız vardı. Tüm kadınların yüreğinde bir ses bir nefes olmak…Böylece “Kadındır” dinleyicimizle buluştu.

Projeyi üstlenen Selçuk Murat Kızılateş ve firmanız Orpheus Yapım / Ege Şafak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kıymetli hocam Sayın Kızılateş’in yaptığı her çalışmayı, aranje ve projeleri hayranlıkla takip ediyordum. Müzikte “Armoni” dediğimiz ve uyum anlamına gelen müzikal terimi başarının basamaklarından biri olarak görüyorum. Bir yorumcu olarak hissettiğim bu uyumu kıymetli hocama izah ederek fikir alışverişinde bulunduk. Aslında solo tekli çalışması olarak planladığımız sürecin sürpriz ile taçlanması başarının asıl sahibi Selçuk Murat Kızılateş’e aittir. Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Hekimler Söylüyor projesinden bildiğim ve takip ettiğim Dr. Özlem Kaya ile iletişime geçip prodüksiyon konusunda fikir alışverişinde bulundum. Bu konuda yardım istedim. Bana destek oldu ve Orpheus Yapım’a yönlendirdi. Kadındır projesi ve şarkısı emekçi bir kadının dokunuşlarıyla anlamını tamamlamış oldu. 

Kadındır ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinledikçe anlam bulacak diyebilirim… Hem kadına hem insanlığa dair aşk ile inanarak yaptığınız her işin er ya da geç kıymet göreceğine inanlardanım. Biz değerini vaktinde bulan şanslı bir ekiptik. Yüreğimizi titreten yorumlar, şarkımızın ulaştığı her kalbe dokunmanın tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz. 

Kadındır’dan başka yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kadındır projesinin sonrasında en çok sorulan, beni de çok memnun eden bir soru. Yeni çalışmalara başladığımızın müjdesini vermek isterim. Her şey yolunda giderse kısa bir süre sonra dinleyicilerimizle buluşmayı planlıyoruz. 

Zahide’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kadındır”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.