Röportajlar

İlk albümü “Sevgi Kazanacak”ı dinleyicilerle buluşturan Can Ercan ile bir röportaj…

Can Ercan… Zaman içinde müzikte hem gruplarda yer alarak hem de usta sanatçı ve orkestralarda müzik direktörü, müzisyen olarak çalışarak ismini duyuran Ercan, edinmiş olduğu birikimi kendi eserlerinden oluşan ve Bugu Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşan (ilk önce “Artık Yapamam” teklisiyle tanıtılan) ilk albümü “Sevgi Kazanacak” ile dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda kendisi gibi müzisyen olan eşi Ezgi Bıcılı Ercan ile de çalışmalara devam eden Can Ercan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Sevgi Kazanacak’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Siena Jazz Akademisi’ndeki eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-İzmir’de doğup büyüdüm ve lise yıllarında müzisyen olacağıma net bir şekilde karar vermiştim. Okul orkestrası ve çeşitli grup denemelerinden sonra İzmir’de gündüz konserlerinde 300 bilet kesen bir gruba dönüşmüştük. Hymen idi grubumuzun adı. Zehri o zamanlardan almış bulunduk!  Daha sonraki yıllarda barlarda, orkestralarda daha çok gitarist olarak müziğin içinde bulundum. İzmir’deki usta çırak ilişkisinin etkisiyle Yavuz Darıdere, Rahmetli Kürşat And, Ömür Gidel gibi büyüklerimden öğrendiklerimle ve İKSV’in burs imkanıyla bir süre Siena’da workshop ve eğitimlere katıldım. Dünya’nın en iyi gitaristleri ve müzisyenleri ile tanışıp çalışma imkanım oldu. Peter Bernstein, Ben Monder, Bobby Watson ve daha niceleri. Döndükten sonra İstanbul macerası başladı. Bu 8-9 yıllık süreçte çok değerli müzisyenlerle çalışma fırsatı yakaladım. Yıldız Tilbe, Harun Kolçak, Mabel Matiz, Aleyna Tilki, Ozan Çolakoğlu Band, Işın Karaca, İstanbul Gelişim Orkestrası gibi değerli sanatçı ve orkestralarla müzik direktörü ve müzisyen olarak çalışma fırsatı yakaladım.

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Sevgi Kazanacak’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bugu Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında bahsettiğim rock grubumuzla mini bir albüm kaydetmiştik, o günkü koşullarda yayınlamak ve yaymak için fotokopiden albüm kapağı yapıp, CD’ye basmak en bağımsız yoldu. Bu arada geçen yıllarda şarkılar yapmaya devam ettim ve 2019’da bu hayalimi gerçekleştirmek için adımlar atmaya başladım. Günümüz koşullarında bağımsız bir şekilde ya da butik şirketlerle çalışabilme ve şarkılarımızı insanlara ulaştırabilme şansına sahibiz. Bu aslında en büyük motivasyonlarımdan oldu. Çünkü kendimin de yıllardır içinde bulunduğu bu sistemde, sanatçıların karar vericiliği, şirket sahiplerinin isteklerinin hep altında kalıyordu. Müzisyen dostlarımın yardımları ve fedakarlığıyla albümü bitirip yayınlama kısmına geldik. Yayınlama kısmına gelince İzmir yıllarından beri dostluğumuzun devam ettiği Burçin Gülbahar, BUGU Yapım’ın da omuz atmasıyla yolculuğumuz başladı. 

Albümden önce ilk olarak “Artık Yapamam”ı tekli olarak yayınlama fikri nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albüm son mix aşamalarındayken Artık Yapamam’ı daha fazla bekletmeden yayınlamaya karar verdik. Albümün en duygusal parçalarından biri. Çok güzel geri dönüşler aldık. Hali hazırda albümde de en çok dinlenen parçamız oldu.

Bununla birlikte düzenlemenizi de kendiniz üstlendiniz. Bu durum, size müziğinizde yapmak istedikleriniz ile ilgili özgür bir alan sağlıyor mu?

-Albümdeki bütün söz, müzik ve düzenlemeler bana ait. Aslında bunu yapabilmek bu zamanda büyük bir şans. Eskiden büyük balık küçük balığı yerdi, şu anda hızlı balık kazanıyor. Prodüksiyon aşamasında ne kadar bölünmeden bir şeyler yapabilirseniz şansınız o kadar artıyor bence. 

Bu aşamada yaratmaya çalıştığım bir albüm soundu oldu aslında, birbirinden tamamen ayrı 9 hikayeyi tek bir anlatıcı üslup ile ifade etmek istedim. Bu sebeple stüdyo aşamasında şarkıları aynı müzisyenlerin çalması fikrine bir rock grubu disiplini ile yaklaştım. House band olarak davulları Gencay Yılmaz, bassları Mehmet Özen, keyboardları Emin İnal çaldı. Müziğin büyümesinde inanılmaz etkileri oldu. Aynı zamanda davulda bir parçada Alp Doğan Türeci, hammond organda Yavuz Darıdere son anda eklenen parçada hünerlerini gösterdiler. Tamamen müzik kaygısı ve özgürlüğüyle albümü kaydettik. 

Sevgi Kazanacak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Sevgi Kazanacak” albümün hem ismi hem de umudu aslında. Günümüzde insanların unuttuğu şey her türden bir bütüncül sevgi. Hayvanlara, insanlara, farklılıklara, her şeye sevgiyle yaklaşılması tek umudumuz. Albümde de bu sevgiyi ve samimiyeti yakalamak istemiştik. Geri dönüşlerde en büyük ortak nokta uzun yıllardır albüm dinlemiyormuşuz cümlesi oldu. Büyürken dinlediğimiz albümlerin o genel soundu, birleşikliği bir albümde insanların sevdiği şarkıları yarıştırması gibi şeyleri unuttuk sanırım biraz. Bu hissi yaşatabilmek en büyük hedefimdi, ve bir nebze de olsa ulaşabildiysek ne mutlu! 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzikte ve hayatta kategorizasyon her geçen gün önemini yitirmeye başladı diye düşünüyorum. Artık her şey o kadar multi-disiplin ilerliyor ki, müzik de böyle oldu bence. Ama illa bir janra söylemek gerekirse rock, pop, üçüncü yeni gibi bir yerlere belki konumlayabiliriz.

Bununla birlikte eşiniz Ezgi Bıcılı Ercan ile de çalışmalarınız devam ediyor. Bu çalışmalar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ezgi’nin yeni çıkardığı mükemmel bir Sezen Aksu şarkısı var. “Yalancı Dünya”… Bu şarkının düzenlemesini ve prodüksiyonunu Ateş Berker Öngören ile beraber yaptık. Ateş de Gazapizm prodüksiyonlarından bileceğimiz yine İzmir’den çok yetenekli bir arkadaşım. Şarkıda belki de Türkiye’de ilk defa bir pop aranjesinde “çağlama” diye bir enstrüman çaldım. Parçayla ilgili çok güzel geri dönüşler alıyoruz, pandemi bittikten sonra konserlerde bol bol çalınacağına eminiz. 

Sevgi Kazanacak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sevgi Kazanacak benim için bir merhaba gibi oldu. Çok yakında albümden bir parçamızın akustik  versiyonunu yayınlayacağız. Başka bir parçamızın biraz toplumsal içerikli çok güzel bir müzik videosu da gelmek üzere. Aynı zamanda bir sürü yeni şarkı birikti haliyle. Bir süre tekli şeklinde ve sık sık şarkı yayınlamak istiyoruz. Çaldıkça da konserlerimizi, kayıtlarımızı bol bol her mecradan yayınlayacağız. Son olarak Bi’Kuble ve Emre Siyahoğlu’na, Burçin Gülbahar, Gizem Ertürk’e teşekkürler. SEVGİ KAZANACAK!!!

Can Ercan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sevgi Kazanacak”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.