Röportajlar

İlk teklisi “Kalbimde”yi dinleyicilerle buluşturan Ece Yaşıt ile bir röportaj…

Ece Yaşıt… Müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde hem kendi şarkılarını yapan hem de özellikle polifonik-çoksesli korolarda yer alarak sesini tanıyan Yaşıt, alternatif tınılı kendi eseri ilk teklisi “Kalbimde”yi Orfe Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Yaşıt ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 Öncelikle “Kalbimde”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

Aslında müzik yolculuğum dans eğitimlerim ile başladı. 4 yaşında başladığım bale eğitiminden sonra Türk Müziği’ne olan ilgim dolayısıyla Türk Halk Oyunları’na geçiş yaptım. 11 sene farklı dallarda dans eğitimime devam ettim. 12 yaşındayken keman eğitimine başladım. Lise yıllarımda İzmir Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu başta olmak üzere pek çok koroda yer aldım, bu esnada keman eğitimimin yanında şan eğitimlerimle yolculuğuma devam ettim. 2014 yılında Ege Üniversitesi’nde Türk Sanat Musikisi eğitimime devam ederken Batı müziğinde de kendimi geliştirmek adına polifonik korolarda yer aldım. 2020 yılında da Boğaziçi Caz Korosu ekibine katılmaya hak kazandım. Nota ve makam bilgim şarkılarımı bestelerken bana yoldaşlık ettiler.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Kalbimde”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Burak Bedirli ve Orfe Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

Üniversite yıllarımda bestelediğim şarkılarımı bulmamla başladı aslında bu serüven. Doğrusunu söylemek gerekirse hayatınızda olan herkes seçimlerinizi şekillendirir, ben biriktirdiğim güzel insanlar sayesinde bu yolu seçtim. Sevgili eşim Ayberk Gürgan bunun en güzel örneklerindendir. Her zaman bana benden bile fazla güvenerek bu yolculuğa başlamam için beni motive etti. Burak Bedirli ve Orfe Yapım ile yollarımız sevgili Ceren Gündoğdu sayesinde kesişti. Ceren Hanım ile yollarımızın kesişme hikayesi de bambaşkadır. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim, yollarımız kesiştiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Burak Bey’e gelecek olursak, Burak ile çalışmak inanılmaz eğlenceli ve konforlu. Burak Bey ve Ceren Hanım ile ikisiyle de ayrı ayrı iş arkadaşı olmaktan daha çok aile gibi olabilme şansını yakaladım ve elbette bu ortaya çıkardığımız işlerimize de yansıdı. Projemizle ilgili kafamızda olan her şeyi nasıl en doğru şekilde insanlara ulaştırabiliriz diye Orfe Yapım’la beraber haftalarca çalıştık. Yine Orfe Yapım’ın bizi bir araya getirdiği Kaan Koçak da klibi hazırladı. Onunla da keyifli, birbirimizi anladığımız bir çalışma yaptık.

Kalbimde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kalbimde bildiğiniz üzere ilk teklim olmasına rağmen tanımadığım pek çok kişiden çok olumlu yorumlar aldım ve bunu beni çok motive etti. Tabii ki tanıdıklarımın çoğu şarkıyı yayınlanmadan önce dinlediler ve fikirlerini beyan ettiler. Bu fikirlerin hepsi benim için çok kıymetliydi. Ama beni tanımayan ve şarkımı ilk kez dinleyen insanların objektif yorumlarına da ihtiyaç duydum. Şarkı yayınlandıktan sonra aldığım yorumlar, hayatımda hiç tanımadığım insanların bile şarkıdan kendi hayatlarına dair neler bulduklarını, neler hissettiklerini ve duygularını benimle paylaşmaları beni çok onurlandırdı.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Çocukluğumdan beri Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’nin dinlendiği bir ailede büyüdüm. Aldığım eğitimleri de göz önünde bulundurduğumda eserlerimde bunların etkisini görüyorum. Tarzımın Pop, Alternatif ve geleneksel müzik ile harmanlanan bir sentez olduğunu düşünüyorum.

Kalbimde’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Çalışmalarımız aynı yoğunluk ve tempoda devam ediyor. Hatta aldığımız güzel dönüşler bizi fazlasıyla motive etti. Biz aslında Kalbimde çıkana kadar olan yolculuğumuzda, sağlam adımlar atabilmek adına diğer projelerimiz için de çalıştık. Çok ara vermeden ikinci eserimiz de dinleyicilerimiz ile buluşacak.

Ece Yaşıt’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalbimde”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.