Röportajlar

İlk teklisi “Kalk Gel”i dinleyicilerle buluşturan Özlem Ertuğ ile bir röportaj…

Eylül’ün son haftasında dinleyicilerle buluşan başarılı ilk teklilerden birisi de, içindeki müzik tutkusuyla hem yurtiçi hem de yurtdışında müzik eğitimleri alan ve yaşadığı İzmir’de de yer aldığı yardım konserleriyle de tanınan Özlem Ertuğ’un Tolga Görsev Music Production etiketli ilk teklisi “Kalk Gel” oldu. Ertuğ ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kalk Gel”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda yurtiçi ve yurtdışı müzik eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Hep aynı cümleyle başlanır! (gülüyor) Çocukluğumdan beri şarkı söylerim. Annem Türk Sanat Müziği tutkunudur. Sesi de çok güzeldir. Evimizde her daim her türlü müzik dinlenirdi. Daha sonra piyanoya başladım. 5 yaşlarındaydım. Çok sevdim ve uzun yıllar hobi olarak devam ettim. Sonrasında şan dersi almaya başladım. Renin Yükseler ve Kaan Buldular ile hala beraber çalışmaktayız. Londra’da, bir dönem kısa bir süre bulunmam gerekiyordu. Bu sürede London Music School da tam zamanki sertifika programına katıldım. Tüm hocalar, müziğin her dalında en iyileriydi. O dönem, program kapsamında Londra’da, çeşitli mekanlarda performans sergiliyorduk. Tüm bu sürecin bana olan katkısı büyüktür. Türkiye’ye döndüğümde, yaşadığım yer İzmir’de, yardım kuruluşların gelir elde etmek amacıyla yaptıkları konserlerde rica üstüne yer almak benim için hep önemli oldu. Ancak şimdi daha profesyonel bir zemine taşımak üzere çalışmalarıma başladım ve “Kalk Gel” yolculuğu böyle başladı. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Kalk Gel”in sahipleri sözlerde başarılı yazar Yalçın Tosun, müzik ve prodüksiyonda Tolga Görsev ile yollarınız nasıl kesişti?

-İstanbul’a prodüktör araştırırken, şimdiye kadar yaptığı prodüksyonlarla, çalıştığı sanatçılarla, yaptığı işlerle adını duyuran çok fazla prodüktör yok. Dolayısıyla Tolga Görsev’i bulmak zor olmadı. Sonrasında çalışmalara başladık. Bestesi Tolga Görsev’e ait bu parçayı ilk dinlediğimde çok beğendim. Söz yazarı Yalçın Tosun ile buluşmamız da yine Tolga sayesinde oldu. 

Kalk Gel ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müziğinin ve sözlerinin çok akılda kalıcı, dinamik ve enerjisinin yüksek oluşu herkesten duyduğum ortak yorumlar. İlk kez dinleyende bile, yıllardır dinlediği bir şarkı tanışıklığındaki samimiyeti ve yakınlığı hissettiriyor.

Klibi yöneten Erhan Karaca ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili yönetmenimiz Erhan ile yollarımız Tolga Görsev sayesinde kesişti. Klibi Çeşme’de, çocukluğumun geçtiği sahillerde ve mekanlarda, 18 çok yakın arkadaşımla beraber çektik. Bu anlamda görsellerdeki samimiyet, eğlence ve içtenlik çok gerçek. İzleyenlerin de ortak görüşü bu oldu. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kalk Gel bir pop müzik şarkısı. Ancak benzerlerinden, içinde kullanılan farklı müzik detayları ve ritimleriyle ayrılıyor. 

Kalk Gel’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yakın zamanda, sevdiğim şarkıların farklı yorumları ve altyapılarıyla bir çalışma yapabilirim. Ayrıca ikinci tekli için yola çıkmak ve bir müzikalde oynamak beni çok heyecanlandırır.

Özlem Ertuğ’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalk Gel”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.