Röportajlar

Yeni teklisi “Hangisi”yi dinleyicilerle buluşturan Ahsen Ertosun ile bir röportaj…

Eylül ayının son günlerinde dinleyicilerle buluşan yeni teklilerden biri, TikTok ile ve ilk teklisi Zaman ile bilinen, bu bağlamda TikTok’taki müzik yarışmasını kazanan Ahsen Ertosun’un Avrupa Müzik etiketli yeni teklisi “Hangisi” oldu. Ertosun ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Zaman’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda TikTok’u nasıl keşfettiniz ve aldığınız geri dönüşler nasıl gelişti?

-Zaman, bu işe profesyonel olarak attığım ilk adımımdı; öncesinde herhangi bir eğitim almamıştım, amatör olarak şarkı söylüyordum. Şarkı çıkarmak henüz planlarım arasında yoktu, abimin desteğiyle ilk şarkımı çıkardım. TikTok’tan çok güzel dönüşler aldım ilk şarkım olmasına ve bu işte henüz doğru düzgün bir şey bilmememe rağmen başarılı bir iş çıkardım. Kötü yorum almadığım bir iş oldu ve bu aldığım güzel yorumlar, güzel düşünceler beni bu işe daha çok bağladı. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu Zaman’ın sahibi Faruk Turan, düzenlemenizi üstlenen atarsan Shamil ve prodüksiyonu üstlenen Şevval Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Zaman ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Zaman şarkımın bestecisi, aranje ve düzenlemeyi üstlenen Tarzan Shamil ve prodüksiyonu üstlenen Şevval Müzik ile klip yönetmenim sayesinde tanıştım ilk şarkımda beraber çalıştık sadece. Zaman için beklediğimden daha çok ilgi gördüm ve bu tabii ki beni daha çok hırslandırdı. 

Ayrıca, Hozan Aytaç ile “Dema Tu Çuy” düetini yaptınız. Hozan Aytaç ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben ilk şarkımı çıkardıktan sonra Hozan Aytaç fark etmiş ve sesimi beğendiğinden dolayı mesaj atmıştı. Böylece sosyal medyadan tanışmıştık ama ben çok eski yıllardan bu yana tanıyordum kendisini.  Kendisi çok sevilen bir sanatçıydı. Kürtçe bilmememe rağmen şarkılarını ezbere bildiğim bir insan aynı zamanda. Benimle düet yapmak istediğini söyleyince ki zaten sevdiğim bir insandı ve herhangi bir sakınca görmediğim için kabul ettim. Daha önce çıkmış fakat klibi olmayan Dema Tu Çuy şarkısını çıkardık. Çok beğenildi insanlardan çok güzel geri dönüşler aldım işime daha çok bağlandım Hozan Aytaç ile iletişimimiz hala devam ediyor. 

En son “Hangisi”yi yayınladınız. Şarkının sahipleri Ferhat Yaşrin & (düzenlemeyi de üstlenen) Esad Fidan ile yollarınız nasıl kesişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Hangisi şarkımın hikayesi TikTok’taki ses yarışmasını kazanmam sonucunda başldı. Ses yarışmasını kazandığım için iki tekli ödülüm vardı. Bu doğrultuda Avrupa Müzik ile anlaştık. Bu vesileyle Ferhat Yaşrin ve Esad Fidan ile çalıştım. Çalışma sürecim boyunca çalıştığım insanların hepsini çok sevdim ve “İyi ki tanımışım!” dedim. Umarım ki bizi daha birçok kaliteli işte tekrar beraber göreceksiniz! 

Hangisi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hangisi çok emek verdiğim bir şarkı oldu; çok severek okudum, çok severek klibini çektim. Ne kadar zorluk yaşamış olsam bile asla vazgeçmeden yaptım işimi, çevremden aldığım güzel yorumlar ve güzel düşünceler o çektiğim bütün yorgunlukları aldı götürdü. Her zaman için önemli olan şarkı çıkarmak değil kaliteli bir iş yapmaktır benim için, Hangisi de bu şekilde oldu! 

Hangisi’nin klibini yöneten Veysel Aslan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip yönetmenim Veysel Aslan ile bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Yaptığı işlerde ne kadar başarılı olduğunu görünce ben de çalışmak istedim, kendisiyle Hangisi klibimizi çektik. Klip günü çok zorlandığımız aksiliklerle karşılaştık, klip çekeceğim aylar öncesinden ayarladığım 2 tane klip mekanım yanmıştı Manavgat’taki yangından dolayı, gitmekte zorluk çektik.  Gün içinde başka yerler ayarlamamız gerekti; kameramız bozuldu, sonrasında düzeldi, daha birçok aksilik yaşadım. Klibimin ortasında oturup ağladığımı hatırlıyorum ama asla vazgeçmediğimi de tabii!  Klip çok beğenildi, gerçekten de çok güzel, kaliteli bir iş çıkarmıştık.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Benim çok belli bir müzik tarzım yok, mesela benim en sevdiğim şarkı da yoktur. Benim için müziğin her türü anlamlıdır, ben de her tür şarkı okumayı ve dinlemeyi seviyorum. 

Hangisi’den yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Henüz bir çalışma planım yok ama ileriki zamanlarda mutlaka düşünüyorum.

Ahsen Ertosun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hangisi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.