Röportajlar

İlk teklisi “Kaybeden”i dinleyicilerle buluşturan İrem Uğurlu ile bir röportaj…

Eylül’ün son haftasında dinleyicilerle buluşan başarılı ilk teklilerden birisi de, içindeki müzik tutkusuyla zamanla kendi şarkılarını yazmaya başlayan İrem Uğurlu’nun Avrupa Müzik etiketli alternatif tınılı ilk teklisi “Kaybeden” oldu. Uğurlu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kaybeden”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kaybeden’e kadar olan yolculuğumda daha çok amatör olarak müziği deneyimliyor ve sahne alıyordum. Büyük kitlelere ulaşma düşüncem yoktu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Kaybeden”in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “Kaybeden”in beste ve düzenlemesini üstlenen Emin Kovalılar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Artık profesyonel müziğe adım atacak gücü kendimde bulmuştum ve zamanı geldiğine inanmıştım. Kendi stüdyomu kurmaya ufak adımlarla başladım ve spontane bir zamanda Kaybeden’in sözleri ve melodisini oluşturdum. Yakın geçmişte de Emin ile aynı projelerde bulunmuştuk fakat birlikte çalışmaya ara verdiğimiz dönemden sonra Kaybeden eserimizi kendisiyle paylaştığım sevgili Emin’le birlikte çalışmaya yeniden başladık.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik sektörde iyi müziği destekleyen, bestelerini dinleyiciyle buluşturmak isteyen yeni sanatçıların yanında duran azınlıktaki değerli bir müzik şirketi ve benim de kendi müziğimi Avrupa Müzik’e tanıtmamla birlikte serüvenimiz başlamış oldu.

Kaybeden ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kaybeden ilk yayınlanan teklim olmasına ve indie-pop tarzını yansıtmasına karşın, dinleyici kitlesi her yaş grubundan, çeşitli ülkelerden, çeşitli kültürlerden dinleyicileri toplamaya devam ediyor ve bu sürece tanık olmak beni çok sevindiriyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bence çoğu insanın kendini bir şekilde içinde bulabileceği bir şarkı. Duygu düşünce çeşitliliği kişiden kişiye değişiyor.

Kaybeden’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Müzik kariyerime Kaybeden ile başlama fırsatından sonra bu yolculuğuma mutlaka diğer eserlerimle devam edeceğim. Çok yakında!

İrem Uğurlu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kaybeden”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.