Röportajlar

Yeni teklisi “Sen Öyle San”ı dinleyicilerle buluşturan Betül Haydın ile bir röportaj…

Betül Haydın ismini çoğu dinleyici, Adana’da Pandora Band ile duydu ve zaman içinde sahne performanslarıyla dikkat çekerken art arda iki tekliyi de dinleyicilerle buluşturdu. Şimdi ise elektronik pop tınılı yeni teklisi “Sen Öyle San”ı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Haydın ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kara Toprak’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda isminizi duyurduğunuz Pandora Band’in oluşum süreci nasıl gelişti ve performansınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-12 yıl önce, birbirini zaten müzik dışında da tanıyan insanlar olarak bir araya gelerek Pandora Band’i kurduk. Adana ve başka pek çok ilde cover şarkılarla tanınmaya başladık ve ne mutlu ki hep çok sevildik. 12 yıl bir grubun durmadan sahnelere devam edebilmesi kolay iş değil. Onca yılın ardından hayallerimiz ve hayatlarımız farklı evrildi ve ortak bir kararla yollarımızı ayırdık. Şimdi müzik hayatım bireysel olarak devam ediyor. Bu soruyla da “Pandora dağıldı mı?” sorusuna da yanıt vermiş olayım.

Bir tekli yayınlamaya ve bu bağlamda Aşık Veysel eseri Kara Toprak’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Kalan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Kara Toprak yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aşık Veysel Şatıroğlu’na ait olan Kara Toprak, Hakan’ın da benim de ayrı ayrı çok sevdiğimiz bir türküydü. Hakan tamamen kendi için bir düzenleme yapmaya başlamıştı zaten. Son halini bir arkadaşıma dinlettim o da çok sevince onun aracılığıyla Ay Yapım düzenlemeyi dinledi ve çok beğendi.  Çukur dizisinde yayınlanması için eserin edisyonunu üstlenen Kalan Müzik’ten gerekli izinleri aldık. Şarkı dizide kullanılmadı ama Kalan Müzik etiketiyle piyasaya sürülmüş oldu. Türküler bizim dokunulmaz değerlerimiz olarak görüldüğü için düzenlemenin modern altyapısı tepkiler aldı elbette! -çok küfür yedim!-(gülüyor) Ancak bunun yanında çok da sevildi. Ben de olumlu olumsuz tüm eleştirileri saygıyla kucakladım.

İkinci tekliniz eşiniz Hakan Haydın’ın eseri-düzenlemesi “Kalmasın Aklında” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk eve kapanmada müzik çalışmalarına yoğunlaşmıştık. Bu süreçte ortaya çıkan bir şarkı “Kalmasın Aklında” 2020 Mayıs ayında herhangi bir şirketten bağımsız olarak yayınladık. Sağ olsun bizi utandırmadı ve çok güzel övgüler aldı!

En son yine Hakan Haydın eseri-düzenlemesi “Sen Öyle San”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Hakan’ın beste havuzundan seçtiğimiz bir şarkı “Sen Öyle San” Benim favorilerimden biri olduğu için üçüncü teklimizin bu şarkı olmasına karar verdik ve Avrupa Müzik etiketiyle geçtiğimiz günlerde tüm dijitallerde klibiyle birlikte yayınlandı.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Biliyorsunuz ki Adana, ezelden beri bir müzisyen, sanatçı cenneti ve Türkiye’ye buradan müzisyen ihraç ediyor! (gülüyor) Pek çok arkadaşımız da hali hazırda Avrupa Müzik ile çalışıyor. Bunlardan biri Arada Bir’in solisti sevgili Vehbi Kapıcıoğlu. Vehbi’ciğim sayesinde şirketle iletişime geçtik ve anlaşma sağladık.

Sen Öyle San ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şimdiye kadar şahane. Umarım böyle devam eder!

 Sen Öyle San’ın Ali Güleryüz yönetimindeki klibinin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibi sevgili dostumuz Ali Güleryüz yönetti. Aklımızdaki klibi çekebilmek için kolları sıvadık ancak türlü aksilikler yakamızı bırakmadı. 3 ayrı günde 3 ayrı klip çektik ve en son 3’üncü kısmı Kelaynak Havacılık Kulübü destekleriyle çektik ve yayınladık. Güzel geri dönüşler geliyor.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi eşiniz Hakan Haydın üstleniyor. Eşiniz ile çalışıyor olmak alınacak ortak müziksel kararlarda size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Müziğe dair fikirlerimize karşılıklı güveniyoruz. Herhangi birimizin içine sinmeyen bir işe girmiyoruz. Bu durumda pek sıkıntı yaşamıyoruz açıkçası.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Hiç görmediğim bir şehirden, hiç tanımadığım birisine ulaşıp tek bir şarkıyla etkileşime girebiliyorum. Vardır elbet etkisi!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Elektronik Türkçe Pop!  

Sen Öyle San’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sırada iki tane hazır şarkımız var ve yayınlanmak için zamanını bekliyor!

Betül Haydın’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Öyle San”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.