Röportajlar

İlk teklisi “Lie”ı dinleyicilerle buluşturan Alara Eriç ile bir röportaj…

Son zamanlarda dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, çocukluğundan beri müzikle ilgilenen ve henüz 18 yaşındaki Alara Eriç’in Amerikalı şarkıcı Konnor ile düet yaptığı kendi İngilizce eseri “Lie” oldu. Batu Çaldıran’ın düzenlediği ve klibiyle de dikkat çeken Lie, kısa sürede dinleyicilerin beğenisini kazandı. Eriç ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Lie’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-7 Mart 2003 İstanbul doğumluyum ve Galatasaray Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim. Normal eğitimimin yanında sahne sanatları ile 3 yaşımda profesyonel bale eğitimi ile başladım. 2 sene hazırlık, 9 sene ana eğitim, 1 yıl da staj yaparak Profesyonel Klasik Bale ve Modern Dans alanında diplomamı aldım ve master seviyesine geldim. Müzik ile gerçek anlamda tanışmam ise 7 yaşımda piyano çalmaya başlamam ile oldu. Lise yıllarımda, eğitimime devam ederken piyano derslerimi hiç bırakmadım. Okul dışındaki tüm zamanlarımda piyano, gitar ve ukulele ile birçok şarkı besteledim, aynı zamanda bale ve dansa profesyonel olarak devam edip stajımı da tamamladım. Piyanoda Grade 5‘e kadar gelmem müzik hayatıma çok büyük bir katkıda bulundu. Bestelerimin çoğunu piyano ile yaptım. Gitar ve ukulele çalmayı ise de kendim öğrendim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Lie”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıyı birlikte seslendirdiğiniz Konnor ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Lie” isimli ilk teklimi 16 yaşındayken ukulele ile yazdım. Müzik üretmek benim hep içimdeydi aslında. Bulduğum her fırsatta söz yazıp beste yapmaya çalıştığım için “Lie” da bu süreç içinde doğal akışında ortaya çıktı. Pandemi sebebiyle birçok kişi sevdiklerinden uzak kaldı. Benim yaş grubumda eğitimler online olduğu için arkadaşlarımızdan, okullarımızdan, birlikte vakit geçirip sosyalleşmeden uzak kaldık. İşte “Lie” nin hikayesi de biri New York’da diğeri İstanbul’da olan iki sevgilinin uzak mesafe ilişkisini anlatıyor. Sahne sanatlarını kariyer olarak yapmak istediğime karar verdikten sonra 16 yaşımda UCLA “University of California, Los Angeles” dünya çapında seçmelerine performansımla başvurdum ve on binlerce kişi arasından eğitim hakkı kazandım. Yine onbinlerce kişi arasından seçildiğim ve üstüne burs da aldığım “The American Musical and Dramatic Academy, New York City” sahne sanatları okullarında eğitim aldım. Bu eğitimler sayesinde uluslararası bağlantılar kurdum ve sektörün öncüleri ile tanışma fırsatı yakaladım. “Lie” İngilizce bir parça olduğu için okuduğum okul UCLA ile iletişime geçtim ve Konnor ile bu sayede tanıştım. Konnor şarkımı çok beğendiğini söyleyip dahil oldu. Bu şarkının hikayesi uzaktan yaşanan bir aşkı anlattığı için şarkı sözlerini hem kızın hem de erkeğin gözünden revize ettim. Konnor bana vokal kayıtlarını gönderdi, Türkiye’de ikimizin vokallerini birleştirdik ve Lie böylelikle ortaya çıktı. 

Lie ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnanılmaz pozitif, beni mutlu ve motive eden geri dönüşler aldım. Bu da beni biraz daha cesaretlendirdi. 

Bununla birlikte şarkınıza iki farklı kıtaya birleştiren bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Konnor ile yapığım bir düet olan “Lie” şarkım o kadar güzel ve duygusal olmuştu ki, bu şarkıya klip çekmek zorunda gibi hissettim. Ama pandemiden dolayı yan yana gelmek ve klip çekmek pek mümkün değildi. Lie’ın anlattığı “uzak ilişki hikayesi” üzerinden yola çıktım ve klipde  iki farklı dünyayı anlatması gerektiğini düşündüm. Biz İstanbul’da klibi çektikten sonra klibi Amerika’da yönetmen olarak anlaştığımız Noah’ya attık. Noah bizim sahnelerimize göre Konnor’ı çekti ve ortaya İstanbul – New York çekimlerinin birleştirilmesi üzerinden oluşan kıtalararası bir klip ortaya çıktı. Klibimi Alara Eriç YouTube kanalımda yayınladık. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben her zaman yazdığım müziklerde hikaye anlatmayı amaçlıyorum. Aslında biraz da kendimi hikaye anlatıcısı olarak görüyorum. Amacım kendi ya da başkalarının hikayeleri üzerinden o duyguyu dinleyiciye en iyi şekilde aktarmaya çalışmak. 

Lie’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Temmuz ayında çıkmasını planladığım ilk Türkçe parçam ve EP albümüm için yoğun bir stüdyo ve klip hazırlık sürecindeyim. İlk Türkçe parçam olacağı için oldukça heyecanlıyım. 

Alara Eriç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Lie”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.