Röportajlar

İlk teklisi “Öyle Bi Güzellik Ki”yi dinleyicilerle buluşturan Metto ile bir röportaj…

Temmuz’un son haftası dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden biri, Rap alanında kendi şarkılarını yapmaya başlamaya giden yolda ilerleyen 17 yaşındaki Metto’nun sözlerini yazdığı ve OldBoi a.k.a Orhun Sevindik prodüksiyonu Pana Crew Records etiketli ilk teklisi “Öyle Bi Güzellik Ki” oldu. Metto (Mert Alpay Kaya) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Öyle Bi Güzellik Ki’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Pana Crew Records ile yollarımız kesişmeden önce amatör olarak projeler yapıyordum. Hazır beat’ler üzerine yazdığım şarkılarım vardı. Isınma turlarıydı diyebiliriz yani.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Öyle Bi Güzellik Ki’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi ve prodüksiyonu üstlenen Orhun Sevindik a.k.a OldBoi (Pana Crew Records) ile yollarınız nasıl kesişti?

-Öyle Bi Güzellik Ki, rüyamda gördüğüm güzel bir kadına yazdığım bir şarkıydı. Elimde malzeme olması için bir demo kaydını almıştım şarkının. Sanatçı bir arkadaşım sayesinde Orhun ağabey ile yollarımız kesişti ve demo kayıtlarımı ona yolladım. Şarkıyı Orhun ağabey de sevdi ve çalışmalara başladık. Pana Crew Records ailesine böylelikle dahil oldum.

Öyle Bi Güzellik Ki ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu şarkının ilk profesyonel çalışmam olduğu göz önünde bulundurulunca gayet güzel, olumlu geri dönüşler aldım. Henüz 17 yaşındayım, önümde uzun bir müzik yolculuğu var. Yapıcı her eleştiriyi dikkate almaya çalışıyorum. 

Ayrıca teklinize İbrahim Türkday yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pana Crew Records’un işlerinden İbrahim Türkday’ı biliyordum. İbrahim ağabeyin de işlerini çok beğeniyorum. Şarkı ortaya çıktıktan sonra prodüktörüm, yönetmenim ve ben bir araya gelip beyin fırtınası yaptık ve hepimizin ortak kararıyla bu güzel klip fikri oluştu. Çekimler çok keyifliydi fakat ilk profesyonel işim olduğu için de heyecanlıydım. Neyse ki ekibin samimiyeti ve herkesin bana yardımcı olma isteği bu ilk klip heyecanımı yenmeme yardımcı oldu. Sonuçtan çok memnunum, klip içinde de son derece olumlu geri dönüşler aldım. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bu konuda belki benim yorum yapmam doğru değil ama ekipteki abilerim kalemimin ve yaklaşımımın yaşıtlarımdan farklı olduğunu söylüyorlar. Şiddet içerikli veya bir hikayesi olmayan şarkılar bana bir şey ifade etmiyor. Kendi duygularımı beat ile bütünleşerek aktarmaktan keyif alıyorum. 

Öyle Bi Güzellik Ki’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hali hazırda devam eden 2 projemiz var. “Öyle Bi Güzellik Ki” nin tanıtım süreci devam ederken aynı zamanda yeni şarkılarım için de çalışmaya başladık. Solo şarkılarımın yanında güzel feat. projelerimiz de var. Çok yakında yeni şarkıların duyurularını da sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. 

Metto’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Öyle Bi Güzellik Ki”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.