Röportajlar

İlk teklisi “Sanma”yı dinleyicilerle buluşturan Harun Batıbeyi ile bir röportaj…

Haziran ayıyla birlikte pek çok yeni isim de dinleyicilerle buluşmaya başladı. Bu isimlerin arasında dikkat çeken bir isim de Harun Batıbeyi oldu. Seyhan Müzik etiketli ilk teklisi “Sanma”yı dinleyicilerle buluşturan Batıbeyli ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Sanma”ya kadar olan müzik yolculuğunuz da neler yaptınız?

-Bir dönem amatör olarak sokak müziği ile ilgilendim hatta kayda değer bir dinleyici kitlem bile vardı. Sahillerin ve kalabalık caddelerin içinde tanımadığım birçok insanın müzik aracılığı ile ruhlarına dokunma fırsatını buldum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Sanma’nın sahibi Güven Güreşci ile yollarınız nasıl kesişti?

-Merkezinde olmasa da müzik hep hayatımın bir parçasıydı. Bir gün kendi şarkılarımı söyleyeceğimi biliyordum fakat zamanı ile ilgili aklımda net bir şey yoktu; ta ki sevgili dostum Güven’in kendine sakladığı ve duyduğumda “Bunu ben yorumlamalıyım!” dediğim Sanma’ya rastlayana dek. Zaten çok eski bir dostum olan Güven ile de müzikal anlamda bu şekilde kesişti yollarımız. 

Düzenlemenizi üstlenen Cüneyt Yalmaz ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik piyasasında oldukça tanınan çok yakın dostum aynı zamanda projenin koordinatörlüğünü üstlenen Ersin Es’in tavsiyesi ile bu harika aranjeyi ortaya çıkaran değerli aranjörüm Cüneyt Yalmaz ile tanıştık. “İyi ki tanıştık!” diyorum.

Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Seyhan Müzik’i tercih etmemizdeki en önemli unsur zaten bilinen ve çok köklü bir yapım şirketi olmasıydı. Birçok projesini görüp biliyorduk biz de değerlendirip ona göre karar verdik.

Sanma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sözlerinin taşıdığı derinliğin yanında dile dolanan ve akılda kalıcı olan bir şarkı olduğu yorumları en çok duyduklarım arasında. Kısa süre içinde radyo ve televizyon kanallarının yayın akışlarına almaları; dijital basın yapımcılarının ilgisi de haliyle bizi mutlu etti.

Klibi yöneten Erkan Nas ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Proje koordinatörümüz Ersin Es’in yönlendirmesi sonucunda tanıştık. Şarkının sözleri göz önünde bulundurularak kurgulanan bir senaryoyu işledik. Klip ile ilgili aldığımız yorumlara gelince; ekibimizin gelecek  projeler için ilginç fikirler oluşturmasını sağladı diyebilirim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Herkesin zamanla dinlediği ve yorumcu kimliğinden etkilendiği kişilerden yola çıkarak kendini bulduğunu düşünüyorum. Bu anlamda bir eseri yorumlayacaksam kendim gibi yorumlarım ve bu yorumun bana ait olduğu bilinir. 

Sanma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Yakın gelecekte adını sıkça duyacağınız sevgili dostum Güven Güreşci’nin imzasını taşıyan iki yeni teklimizin daha proje aşamasının bittiğinin haberini ilk kez sizin aracılığınız ile vermiş olayım.

Harun Batıbeyli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sanma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.