Röportajlar

Yeni teklisi “Yangın”ı dinleyicilerle buluşturan Melda Karaaslan ile bir röportaj…

2022 bitmeden pek çok başarılı ilk tekli dinledik. Bu teklilerden birisi de, zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başlayan Melda Karaaslan’ın ilk teklisi “Mor Menekşeler” oldu. Şimdi ise yine kendi eseri olan yeni teklisi “Yangın”ı Gloss etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Karaaslan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Mor Menekşeler”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında sanat hayatımda hep var oldu. Konservatuvar mezunu değilim, okul hayatım bambaşka bir branştı fakat resim ve müzikle ilgili hayatımın belirli dönemlerinde ufak eğitimler aldım. Çocukken evde dinlenilen müziklerle başlıyoruz aslında o yolculuğa. Sonrasında tutkusu içeride bir yerde hep var oluyor. 

Bir tekli yayınlamayanasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Mor Menekşeler”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Eser Taşkıran ve Gloss ile yollarınız nasıl kesişti? Mor Menekşeler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beste yapmak çok içsel bir yolculuk. Çok iyi enstrüman çalmak ya da çok iyi bir sese sahip olmaktan öte. Bunlara sahip olmak müziğinizi müthiş besler fakat kademe dökülenlerin tınılarla buluşması başka bir pencere. O pencere açıldığında da sürekli yazmak sürekli üretmek istiyorsunuz. Bir tekli yayınlama fikri bestelerimi dinleyenlerin desteği ile oldu aslında, benim aklımda yoktu. Bu yolculukta bana eşlik eden ve yoluma ışık tutan bir dostum var. Bestenin aranjesini yapan sevgili Eser Taşkıran ile de onun vasıtası ile tanıştım. Böyle değerli bir müzisyenle çalışmış olmanın gururunu yaşamış olmaktan da çok mutluyum. Öte yandan müzik yolculuğumda sektör içinden bir büyüğüm Gloss ile bir araya gelmeme vesile oldu. Şarkı ile ilgili geri dönüşler çok güzel oldu. Beni çok mutlu etti, çok duygulandırdı.

Yeni tekliniz Taşkıran düzenlemesi “Yangın”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Yangın şarkısını bir akşam o bahsettiğim pencereden bakarken yazdım. Oluşum aşamasında pek çok duygu ve gözlemlediğim yaşanmışlıklar kaleme dökülmüş oldu, sanırım bu şarkının yeri hep ayrı olacak. 

Yangın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yangın ile ilgili çok güzel ve duygusal dönüşler aldım. Bazen bir cümleden ziyade ilk kez dinleyen kişinin karşınızda gözlerinde olması çok daha anlamlı ve çok daha fazla şey ifade ediyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben kendimi hikaye anlatıcısı olarak tanımlıyorum. Müziğim de bu hikayenin en vazgeçilmez kısmı. Tek bir kelimeyle ya da tek bir duyguyla anlatmak biraz zor o yüzden. 

Yangın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet. Pek çok bestem var, onları da insanların yüreği ile buluşturmak için sabırsızlanıyorum. 

Melda Karaaslan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yangın”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.