Röportajlar

İlk teklisi “Seni Bekler”i dinleyicilerle buluşturan grup Plak ile bir röportaj…

Son dönemde kurulan Rock grupları arasında ilk teklisini yayınlayarak dikkat çeken gruplardan birisi de iki çocukluk arkadaşı Barış Ünal ve Ali Sancak’ın kurduğu; sonradan basta Barış Kabaoğlu ve bateride Yüksel Mezir’in eklendiği Plak grubu oldu. İlk teklisi “Seni Bekler”i Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Plak grubuyla Bi’Kuble için; müzik yolculuklarını, ilk teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Barış Ünal ve Ali Sancak.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Plak grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Barış Ünal: Grubun solisti ve aynı zamanda söz yazarlarından biriyim. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 4. Sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim ve bu yaz mezun oluyorum. Çocukluğumdan beri müzikle her zaman iç içe büyüdüm. Çok küçük yaşta davul çalarak başladım, müziğe sonrasında da uzun süre sahne aldıktan sonra alanımı daha da genişletmek istedim. Bu sürede bas çalmaya başladım ama içimde her zaman sahnede şarkı söyleme tutkusu vardı. Ali ile orta okulda yollarımız kesiştikten sonra lisede birlikte müzik yapmaya başladık. Birlikte müzikle büyüdük birlikte geliştik. Senelerce çeşitli türlerde şarkılar yorumladık, bir yerden sonra artık bizi tatmin etmemeye başladı ve bir sonraki adıma geçmeye, bir albüm çıkarmaya heves ettik. Pandemi sürecinde eve kapanınca beste yapıp kaydetmeye başladık. Yaklaşık iki yılın sonunda da Mayıs ayında “Seni Bekler” teklisini yayımladık.

Ali Sancak: Plak’ın gitaristi ve bestecilerinden biriyim. New York Üniversitesi Tarih, Antropoloji ve Felsefe bölümleri mezunuyum. Barış gibi küçük yaştan beri müzikle ilgileniyorum. Orta okulda Barış’la tanıştık ve lise sırasında birlikte müzik yapmaya başladık. Uzun bir süre sevdiğimiz şarkıları yorumladıktan sonra, kendimize ait şarkılar yazmaya başladık, ve bunun üzerine Plak grubunu kurup bir albüm çıkarmayı hedefledik. Pandemi sürecinde eve kapanınca beste yapıp kaydetmeye başladık. Yaklaşık iki yılın sonunda da Mayıs ayında “Seni Bekler” teklisini yayınladık.

Bir tekli yayımlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Seni Bekler”in oluşum süreci nasıl gelişti?

Barış Ünal: Pandemi süreci ikimiz için de çok verimli geçti diyebilirim. Müzik adına neler yapabileceğimizi düşündük. Hayatımızdan beklentilerimizi, hayallerimiz doğrultusunda neler yapmamız gerektiğini analiz ettik. Hayatın hızla akıp geçtiğini ve kendi ürünümüzü ortaya koymak istediğimizin farkına vardık. Bu farkındalıktan sonra beste yapmaya yeni işler üretmeye başladık. “Seni Bekler” şarkısı aslında ilişkimde yaşadığım bir takım sıkıntıların dışa vurumuydu. Sözleri yazdıktan kısa bir süre sonra da Ali ile bestesini yaptık ve Stüdyo Moda 101’de kaydettik. “Seni Bekler” hem kaydettiğimiz hem de yazdığımız son şarkıydı aslında. Tarzımızı en iyi yansıtan şarkının aralarından bu olabileceğini düşünüp ilk bunu yayınlamaya karar verdik ve çok da güzel oldu.

Ali Sancak: Aslında ilk düşüncemiz tüm şarkıları aynı anda yayımlamaktı fakat sonradan ilk aşamada tarzımızı en iyi yansıtan şarkıyı seçip tekli olarak çıkarmaya karar verdik. “Seni Bekler” hazırladığımız son şarkıydı ve sözlerin konusu da Barış’ın o dönemde kişisel hayatında yaşadığı ama herkesin bir noktada yaşamış olduğu birtakım olaylar ve hislerdi. Söz yazımından sonra besteyi yaptık ve şarkıyı Stüdyo Moda 101’de kaydettik.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Ali Sancak: Garaj Müzik ile Haluk Levent sayesinde tanıştık. Kendisi hem bizim gibi gençleri müzik konusunda destekleyen ve yardımcı olan bir sanatçı, hem de yakın bir aile dostumuz. Bize müzik başta olmak üzere her türlü konuda rehberlik ettiği için “Seni Bekler” ve albümün geri kalanına çok büyük katkıları var. Hem kayıt sürecinde hem de Garaj Müzik ile olan iş birliğimizde bize yol gösterdi.

Barış Ünal: Bizi Garaj Müzik ile Haluk Levent tanıştırdı. Bize birçok konuda yardımcı olduğu için ve yol gösterdiği için minnettarız. “Seni Bekler” ve albümün hem yapımında hem de yayımlanması konusunda çok büyük katkıları oldu.

“Seni Bekler” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Barış Ünal: Beklemediğimiz kadar güzel dönüşler aldık. Tabii ki güvendiğimiz bir şarkıydı fakat çevremizdeki çoğu insan şarkıyı çok kısa bir sürede benimsedi. Bu durum da bizi, yeni şarkılar yapıp devam etmemize teşvik etti. Her ne kadar istediğimiz rakamlara henüz ulaşmamış olsak da tanımadığımız insanların sosyal medya üzerinden yorumlarını görmek bizim için çok gurur vericiydi. Genel olarak aldığımız yorumların ve yapıcı eleştirilerin hepsi bizi daha da motive etti ve onurlandırdı.

Ali Sancak: “Seni Bekler” hakkında hiç negatif bir geri dönüş almadık diyebilirim. Hem çevremizdeki insanlar hem de dinleyiciler hep iyi yorumlarda bulundu ve bu durum bizi de gururlandırdı. Tabii ki henüz çok yeni olduğumuzun farkındayız fakat hedefimiz bu şekilde devam edip gelişmek.

Klibinizi yöneten Kemal Başbuğ ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Barış Ünal: Sadece Kemal Başbuğ ile çalışabilmek, bizim hayallerimizin bile üstünde bir deneyimdi. Bu kadar profesyonelliğe ve deneyime sahip olmadığımız için bizim için başta çok zor olacağını düşünüyorduk. Fakat kendisi tanıdığım en mütevazı ve samimi insanlardan biri oldu ve bizim için işleri çok kolaylaştırdı. Muhtemelen başka biri ile çalışsaydık bu kadar mükemmel bir iş çıkmazdı ortaya. Klip çok güzel ve sade oldu bence. Klip çekmekteki amacımız, insanların bizi görmesi, tanıması ve hafızalarında yer edebilecek bir görüntümüz olmasıydı ve tamamen istediğimiz gibi de oldu.

Ali Sancak: Kemal Başbuğ ile de ilk Haluk Levent sayesinde tanıştık. Kendisi ile çalışmak bizim için hem çok değerli bir fırsat hem de çok öğretici bir deneyim oldu. Daha önce profesyonel klip çekiminde bulunmadığımızdan dolayı başta zorlansak da hem Kemal Başbuğ hem de ekibi bize çok yardımcı oldular ve başarılı bir şekilde çekimleri tamamladık. Klibin hem bizim tarzımızı hem de şarkıyı çok iyi bir şekilde yansıttığını düşünüyorum. Klip hakkında aldığımız geri dönüşler de şarkınınkiler gibi çok olumlu ve gururlandırıcıydı.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Barış Ünal: Aslında ben ve Ali çok farklı tarzlarda müzikler dinleyip ve icra ediyoruz. Tabii ki kesiştiğimiz noktalar var ama Ali daha çok metal, hard rock, ve alternatif rock tarzlarından hoşlanırken ben daha çok indie, soft rock ve country dinliyorum. Bu sayede de kendi müziğimizde de birçok farklı tarzların harmanlanmış halini bulmak mümkün. Örneğin “Seni Bekler” şarkısı akustik sakin bir şekilde başlarken nakarat ve solo kısımları distortion gitarlarla, hareketli riffler ile şekil değiştirebiliyor. Bu açıdan birbirimizi çok iyi tamamladığımızı kendi tarzımızı ortaya koyabildiğimizi düşünüyorum.

Ali Sancak: Bana göre yaptığımız müzik Barış’ın ve benim kendi dinlediğimiz ve etkilendiğimiz müzik türleri ve sanatçıların bizim yaratıcılığımızla olan bir karışımı. İkimiz de farklı tarzlarda müzik dinliyoruz fakat birlikte çaldığımız zaman bu farklılıkları uyumlu bir şekilde bir araya getirmeyi başarıyoruz. Bu nedenle şarkılarımızda herkesin çeşitli müzik zevklerine hitap eden kısımlar olduğunu düşünüyoruz.

“Seni Bekler”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Barış Ünal: Kesinlikle var. Hatta hali hazırda kaydettiğimiz 4 şarkı daha var. Bu sırada sürekli üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Her bir şarkının bir öncekinden daha iyi olmasına çok önem gösteriyoruz ve bu yüzden temkinli ve emin adımlarla ilerleyerek kariyerimiz açısından en doğru kararları vermeye çalışıyoruz. Umarım çok kısa zamanda diğer şarkılarımızı da hazır bir şekilde yayınlayıp insanlarla buluşturabiliriz.

Ali Sancak: Evet, bu konuda çeşitli planlarımız var. Öncelikle kaydettiğimiz diğer şarkıları yayınlayıp, bu süreçte yeni işler yaratmayı hedefliyoruz.

Plak grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Seni Bekler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.