Röportajlar

İlk teklisi “Son Durak”ı dinleyicilerle buluşturan Yaren Arduçluoğlu ile bir röportaj…

Ocak ayının dikkat çeken ilk teklilerinden birisi de, içindeki müzik tutkusuyla çalışmaya başlayan Yaren Arduçluoğlu’nun PYST etiketli ilk teklisi “Son Durak”ı olmuştu. Arduçluoğlu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Son Durak’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik, kendimi bildim bileli hayatımda olan bir şey, hatta benim için yemek yemek, nefes almak gibi de diyebilirim. Küçüklüğümden beri hep ayna karşısında, boş odamda kimi zaman yakın çevreme hep bir şeyler mırıldanmışımdır, ancak ilkokul 5.sınıf döneminde müzik öğretmenim Sevgili Neşe Sarısözen bir gün müzik odasında piyano tuşlarına basıp söylediğim melodiyi notalara dökmeye çalıştığımı fark ederek beni hemen okul korosuna dahil etti, babamı arayarak kesinlikle bir müzik eğitimi almam gerektiğini söyledi ve müzikle yolculuğum bu şekilde resmileşti. Sonrasında hep korolarda şarkılar söyledim, hatta çok kısa bir dönem piyano eğitimi de almaya başladım, ancak taşınma ve okul değişikliği nedeniyle bu serüvenim başlamadan bitti diyebiliriz. Liseye hazırlandığım dönemde Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarına girmeyi çok istedim ancak o dönem babamdan biraz çekiniyordum o isteğimi pek dile getirmemiştim ta ki bir gün dayanamayıp “Baba, benim böyle bir hayalim var ne dersin?” diye sorana kadar. Sonrasında Kocaeli’de Güzel Sanatlar Lisesi’ne gittik ancak yetenek sınavının bir gün öncesinde son bulduğunu seneye tekrar başvuru yapabileceğim söylendi ve bu düşünce üniversite zamanıma kadar askıda kaldı. Üniversite hazırlık döneminde de “Kolunda altın bileziğin olsun, müziği sonra da yaparsın!” sözleri nedeniyle bu tutku hiç başlayamadığım bir hayal olarak kaldı. Zamanla bu hayatta neyi çok istediğimi sorgulamaya başladım ve müzik yapmadan hayatımı ilerletmek istemediğim sonucuna vardım, üniversite döneminde yakınlık kurduğum arkadaşlıklarımın desteği üzerine cover videolar paylaşmaya başladım, Zeynep Bastık’ın öncülük ettiği Açık Koltuk sayfasına da bir cover videosu göndermiştim ve sayfada yayınlanmıştı, bu durum da beni oldukça mutlu ederek “Daha güzellerini yapabilirim!” algısına itti ve sonrasında o minik adım beni “Son Durak”ın oluşum sürecine doğru ilerletti.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Son Durak”ın süreci nasıl gelişti? Eseri birlikte yazdığınız ve prodüksiyonunuzu-düzenlemenizi üstlenen Berkay Eren ile yollarınız nasıl kesişti?

-Berkay ile dört koldan akrabalığımız var, kuzeniz de diyebiliriz. Bana videolarımda gitarıyla eşlik etmişti. Sonrasında hem iş arkadaşı hem yakın arkadaş olduk ve sohbetlerimiz hep bir yerde müzik ile buluştu. Ben o dönemlerde Manisa’da okuduğum için eskisi kadar sık iletişim halinde olamasak da tatillerde yeni coverlar için mutlaka bir araya gelir ve üretirdik. Pandemi dönemi ile beraber bu durum biraz daha hız kazandı ve “Kendi şarkılarımızı mı yapsak?” gibi büyük bir adıma yönlendirdi bizi, daha doğrusu Berkay bu konuda beni yüreklendirdi desek daha doğru olur. Bu düşünce ve teşvik beni “Şarkı yazabilirim!”e yönlendirdi ve ben bir şeyler karalamaya başladım, sonrasında Berkay’a yazdıklarımdan bahsettim ancak pandemi şartları bu durumun ötelenmesine sebep oldu. Yine bir sonbahar akşamı bir araya geldiğimizde yazmaya çalıştığım birkaç cümlelik sözlerden bahsettim ve o akşam “Sen bu sözleri tamamla, sana bir şarkı yapacağım!” diyerek Berkay, küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bu yolculuğa başlangıç biletimi kesmiş oldu. Son Durak, o akşam konuşulanların bir başlangıcı oldu ve yorucu, hızlı ve bir o kadar da keyifli bir süreci beraberinde getirdi.

Son Durak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Olumlu ve olumsuz dönüşler aldım. İlk işim olduğu için tecrübesizdim ancak buna rağmen aldığım olumlu dönüşler bu yolda gitmem için çok güzel bir motive kaynağı oldu. Olumsuz dönüşler ise nerede hata yaptığımı ve bir sonraki projelerde nelere dikkat etmem gerektiğini göstermiş oldu. Genel olarak dinleyiciler yakın çevrem idi çünkü henüz çoğu insan beni tanımıyor ve şarkıyı da bilmiyorlar ancak yakın çevremin kendi çevrelerinden “Kendini dinlettiriyor ve çok tatlı bir ses tonu var!” gibi aldığım dönüşler veya “Geçen gün bir kızın şarkısını dinlettin bana. O kim? Tekrar dinletsene!” gibi duyduğum yorumlar yeni bestelere yeni güzelliklere eleştirileri de dikkate alarak başlayabilmem için oldukça mutlu edici oldu.

Bununla birlikte bir klip de yayınladınız, klibin oluşumu süreci nasıl gelişti ve yönetmen Mehmet Yoluk ile yollarınız nasıl kesişti?

-İlk şarkım olduğu için bana ait bir klibi de olsun çok istedim, öğrenci bütçem ile çekebileceğimiz en güzel klibi çekebilmek istedim ve klip çekimi için araştırmalar yapmaya başladım. Şarkının kaydını Sevgili Can Doe ile aldık ve klip ile ilgili düşüncelerimi paylaştığımda arkadaşı Sevgili Mehmet Yoluk’u tavsiye ederek onunla tanışmama ve düşüncelerimi onunla paylaşmama vesile oldu. Kendisine düşüncelerimden, bütçemden ve isteklerimden bahsettim ve kendisi bana klip konusunda her şekilde yardımcı olarak güzel bir iş birliğinin oluşmasını sağladı. Çok keyifli, hatta çok komik zamanlar yaşadık klip sürecinde ve sonucu da içime sinen, beğendiğim güzel bir işe dönüştü.

Dijital bakımdan prodüksiyonunuzu üstlenen PYST ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Bahsettiğim gibi kayıt sürecimi Sevgili Can Doe yürüttü. Dijital platformlarla ilgili açıkçası çok net bilgilere sahip değildim ve Berkay ile birlikte bu konuda Can’dan bilgiler edindik ve Can’ın PYST adında bir müzik şirketi olduğunu ve şarkının dijital platformlarda yer almasında yardımcı olabileceğini söyledi, biz de bu konuda Can’dan destek alarak PYST ile çalışmaya karar verdik.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yapmış olduğumuz müzik için alternatif tınılı pop doğru bir tanımlama olabilir. Çünkü tam anlamıyla bir pop müzik veya alternatif müzik yapıyoruz diyemiyorum ancak birden fazla türü harmanlayarak bir tarz oluşturmaya çalışıyoruz da diyebilirim. Çok emin değillim…

Son Durak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki var. Yazdığım birden fazla söz var hatta bir tanesi yeni bir şarkı oldu bile ancak oluşumun tamamlanabilmesi için biraz zamana ihtiyacımız var. Daha yeni başladık bunca zaman kurduğum bir hayali gerçekleştirebiliyorken yarım bırakmak olmaz, yeni çalışmalar için sürekli üretim halinde olacağız… 

Yaren Arduçluoğlu’na bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Son Durak”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.