Röportajlar

İlk teklisi “Hep”i dinleyicilerle buluşturan Özgür ile bir röportaj…

Özgür… Mesleği gereği kurumsal bir mesleki hayata sahip olsa da içindeki müzik tutkusunu hep taze tutan Özgür, kendi şarkıları üzerine yeniden çalışmaya başladı ve kendi eseri “Hep”i Ont Music Network etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Özgür ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hep’e kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? 

-Hayatımı çok küçük yaşlardan bu yana hep sahne üzerinde olabilecek şekilde hayal ettim. Müziğe olan ilgimle birlikte bunu uzun yıllar tanınmış hocalardan şan dersleri, yorum çalışmaları takip etti. Her ne kadar eğitimimi ve kariyerimi kurumsal çalışma hayatıyla başka bir tarafta devam ettirmiş olsam da arka planda söz ve beste çalışmaları hiç eksik olmadı. Uluslararası bir şarkı yarışmasında yine kendi yazdığım bir şarkıyla ülkemi temsil ettim. Müzisyen bir arkadaşımın “Bu kadar şarkı yazdın, neyi bekliyorsun?” demesi ve beni Tansel Doğanay’la tanıştırması ile süreç kendiliğinden olması gereken başka bir yöne evrildi. Şu anda yeni şarkılar için de hazırlıklar içindeyiz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Hep’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-“Hep” benim üniversite yıllarında yazdığım bir şarkı. Sözlerinden de belli olduğu gibi aşkla aşığı birbirine karıştırmayan dikbaşlı bir kadın çizgisinde. “Hep” geçmiş yıllarda da başka birine ait bir albüm projesinde yer alacaktı fakat proje iptal oldu. Ben albüm konseptine çok sıcak bakan biri değilim. Full albüm dinlemek bana genelde sıkıcı gelmiştir. Şu anda dönem de buna uygun olduğu için ben de tek şarkı ile yola çıktık ve tek şarkılar halinde devam edeceğiz. Tansel Doğanay 2017 yılında “Hep”in aranjesini hazırladı fakat o yıl piyasaya çıkarmakla ilgili bir plan dahilinde değildi. 2020 yılında ise bir pastanede oturup sohbet ederken Ontmusic etiketiyle sunmak konusu geçince “Tamam!” deyiverdim. Yani birdenbire oldu.

Düzenlemenizi üstlenen Tansel Doğanay ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dikkatimi çeken albümlerin mutfağında kimlerin olduğunu çokça incelerim. Tansel Doğanay’ı Yaşar’ın albümlerinden tanıyordum. Akdeniz insanı olarak bu müzik hep kanımda var fakat Yaşar’ın albümlerindeki aranjeler benzer tarzlardaki aranjelere göre resmen bağımsızlığını ilan etmişti, ayrışıyordu. Daha da güzeli Tansel Doğanay çok geniş bir müzik yelpazesinde bunu başarabiliyor. Ben de Akdeniz müziği ile sınırlı olmadığım için bizim karşılaşmamızın tesadüf olmadığına inanmak istiyorum. Arkadaşım vesilesiyle tanıştık. Önce şarkılarımı duymak istedi. Beğenince de bir araya geldik ve çalışmaya başladık.

Ont Music Network ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tansel Doğanay vesilesiyle Oğuzhan Coşkun ‘la tanıştım. Ortaklıklarında kurmuş oldukları Ont Music Network’e giden yol yukarıda bahsettiğim sürecin ta kendisidir. Bu arada artık bir aile gibi de olduk diyelim! (gülüyor)

Hep ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sanırım müzik yaptığımı etraftan çok iyi saklamışım ki bilmeyen bir kesim şaşkınlıkla birlikte çok beğendiklerini söylediler. Şarkının nakaratı artık aramızda “Söylemem mi lazım hep?” şeklinde bir espri oldu. Geri dönüşlerin hepsi motivasyonumuzu acayip artırdı. Merakla diğer şarkıları bekliyorlar. Biz de hazırlamaya çalışıyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kategorize etmeden, sınırlar koymadan “hepsi içinde” diyebilirim. Duygusu ise kendim yazdığım için siyah ve beyaza daha yakın. Griye hiç yer yok…

Hep’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok şarkı biriktirdim. Şu anda yeni bir tekli hazırlığındayız. 2 ve 3. şarkı 2021 için hazırlık aşamasında. Diğerlerini de arka arkaya planlamaya çalışıyoruz. Ayrıca beğendiğim albüm projeleri içinde de ilerleyen dönemlerde şarkı yazarı olarak yer almak isterim.

Özgür’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hep”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.