Röportajlar

Yeni teklisi “Yaktım Gemileri”yi dinleyicilerle buluşturan Gönül Filiz ile bir röportaj…

Gönül Filiz… Eğitim anlamında aşçılık alanında ilerlese de, hem kendi içindeki müzik tutkusu, hem de ablası Eda Atlas’ın müzik ve çeşitli sanatlara olan ilgisiyle kendi yolunu çizmeye başlayan Filiz, hem solo hem de düet çalışmasıyla dinleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Şimdi ise bir 2000’ler klasiği “Yaktım Gemileri”yi Vibe Global etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Filiz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Bi’şey Yok”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğu eminim herkes için zorluklarla ve emekle doludur. Benim hikayem; küçük yaşlarda müziğe ve dansa olan ilgimle başladı. Ablam olan alternatif müzik sanatçısı Eda Atlas’ın desteği ile erken yaşlarda çeşitli eğitimler almaya başladım ve gitarımla birlikte sahnelerde şarkılar söyledim. Aynı dönemlerde küçük çaplı şarkı yarışmalarına ve O Ses Türkiye’ye katıldım. Lise ve üniversite döneminde aşçılık bölümünü tercih ederek uzun süre büyük mutfaklarda çalıştım. İlerleyen aşçılık kariyerime rağmen müziği hiç bırakamadım ve istifa edip sanatçı asistanlığı yaparak ünlü isimlerle çalışmaya başladım. Bu süreçte seslendirmenlik ve diksiyon eğitimi aldım, global ölçekteki markaların reklam filmlerini ve meditasyon içeriklerini seslendirdim. Aynı dönem şan eğitimi almaya başladım ve amatör müzik performanslarımı yayınladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bi’şey Yok’un sahibi Oğuzhan Atmaca, düzenlemeyi üstlenen Soner Kırmızıgül ve Vibe Global ile yollarınız nasıl kesişti? Bi’şey Yok ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir tekli yayınlamak her zaman istediğim bir şeydi. Vibe Global ile yollarımız; Soner Kırmızıgül piyanosuyla seslendirdiğim “Ayrılığın Kitabı” şarkısını çok beğenmeleri sayesinde kesişti. Oğuzhan Atmaca bana “Bi’şey Yok” şarkısının söz ve bestesini ilettiğinde piyano eşlikli bir demo hazırladık ve stüdyoda kaydettiğimizde şarkıya adeta aşık olmuştum. Çok duygusal ve sözleri etkileyiciydi, beni fazlasıyla yansıtıyordu bu nedenle Bi’şey Yok” ile çıkış yapmak istedim. Şarkımın demo kaydında yine piyanosuyla bana eşlik eden Soner Kırmızıgül ile Eda Atlas’ın da prodüktörü olması sayesinde yollarımız kesişmişti. Deneyimi ve yaratıcı fikirleriyle projemize yön verdi, şarkımızı bambaşka bir noktaya taşıdı. Yayınlandıktan sonra pek çok teklifi ve beğeni mesajlarını beraberinde getirdi.

Öte yandan yine Atmaca eseri Kırmızıgül düzenlemesi Yerdeyim’i Furkan Kızılay ile seslendirdiniz. Furkan Kızılay ile yollarınız nasıl kesişti ve Yerdeyim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Furkan Kızılay ile yollarımız “Bi’ Şey Yok” teklimin yayınlanmasının ardından kesişti, kendisiyle çok keyif alarak çalıştık. Müziğinden klibine “Yerdeyim” projesini kısa bir sürede tamamladık. “Yerdeyim” hareketli bir şarkı olduğu için enerjimizi çok güzel yansıttı. Ne mutlu ki şarkı çok sevildi.

En son 2000’lerle özdeşleşen Doğu Kılıç eseri “Yaktım Gemileri”yi yeni tekliniz Kırmızıgül düzenlemesiyle dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu şarkıyı seslendirmeye nasıl karar verdiniz?

-“Yaktım Gemileri” benim yıllardan beri dinlediğim ve çok yükseldiğim bir şarkı. Cover projeleri için çoktan kolları sıvamıştık ama hangi şarkı olması gerektiğine henüz karar verememiştik. Birden aklımıza bu şarkı geldi ve hemen Soner Kırmızıgül ile birlikte çalışmalara başladık. Her noktası içime çok sinen bir şarkıydı çünkü stüdyoda okumasına geçtiğimizde, Soner Kırmızıgül “Nasıl söylemek istiyorsan, içinden nasıl geliyorsa öyle söyle!” diyerek beni doğallığa teşvik etti. Gözlerimi kapatıp kendimi içinde hissederek okuduğum bir şarkıydı, sonucundan çok memnunuz.

“Yaktım Gemileri” yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Eserin sahibi Doğu Kılıç’tan da geri dönüşler aldınız mı?

-“Yaktım Gemileri” çıkalı kısa bir süre olmasına rağmen çok sevildi. Dijital platformların pek çok editör listesinde kendine yer edindi. Çok güzel yorumlar ve teklifler almaya başladım. Sanırım bazı şeyleri doğallığına bırakınca sonucu daha güzel oluyor. Eserin sahibi Doğu Kılıç sosyal medya üzerinden beğenisini iletti. Kendisine sevgilerimi iletiyorum, kalemine sağlık…

Öte yandan YouTube sayfanızda çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dijital dünyada müziğimi başkalarıyla paylaşma konusunda nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyordum ve Eda Atlas’dan profesyonel akustik videolar çekmek için destek istedim. O ise; şaka değil, bana tam 30 günlük bir ödev verdi! 30 gün boyunca her gün içerik çekmem gerektiğini ve ancak sonrasında ondan profesyonel anlamda bir şeyler isteyebileceğimi söyledi! Çok fazla üstelemeden 30 gün boyunca her gün video paylaştım ve güzel geri dönüşler aldım. Aslında bu videolardan sonra tüm hayatım değişti diyebilirim…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Arabesk müziğin içinde doğdum büyüdüm diyebilirim, Eda Atlas’dan da Rap ve R&B kültürünü aldım. Sonrasında “Tam olarak ben hangi tarzı söylerken mutluyum?” diye düşündüm. Benim müziğim tam olarak; derin duygular ve hikayesi olan şarkılar…

Yaktım Gemileri’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yaktım Gemileri’nin çıkacağı hafta Crystal Academy’de değerli hocamız Celâl Eldeniz’in Şarkıcı Kampı’na katıldım. Bu kampa katıldığımda aldığım eğitimler doğrultusunda tam olarak ne istediğimi anladım ve hedeflerim için çalışıyorum. Sıradaki projemde güçlü kalemiyle söz-besteci ve şarkıcı Öze Bade Derinöz imzalı “Sen Bilirsin” şarkısını dinleyiciler ile buluşturmak için çalışmalara başladık. Kendisi bana desteğini her zaman hissettiren, enerjisiyle bizi kendine hayran bırakan harika bir sanatçı. Umarım herkesin bir gün Bade’yi tanıma imkanı olur. Aynı zamanda akustik cover projeleri için görüşülüyor. Uzun zamandır kendi söz bestelerimi de yapıyorum, ilerleyen süreçlerde yine Soner Kırmızıgül imzalı bir şarkımla çıkış yapacağım. Sahnelerde hikayelerimi herkesle paylaşmak ve hep bir ağızdan şarkılar söylemek istiyorum…

Gönül Filiz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yaktım Gemileri”nin Filiz yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.