Röportajlar

İlk teklisi “Tek Başıma”yı dinleyicilerle buluşturan Eda Suluki ile bir röportaj…

Eda Suluki ismini çoğu dinleyici Nagâh grubuyla duydu ve grup dağılınca bu sefer kendi solo kariyerine yönelen Suluki, kendi eseri alternatif tınılı ilk teklisi “Tek Başıma”yı Bremium Medya Türkiye etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Suluki ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Tek Başıma’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Nagâh Grubu ile yollarınız nasıl kesişti, grup olarak yayınladığınız iki teklinin oluşumu nasıl gelişti ve bu çalışmalarınız ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendimi bildim bileli hep çocuk korolarında şarkı söylerdim. Babamın mesleğinden ötürü sürekli şehir değiştirirdik ve 2019’da en son durağımız olan Ankara’ya geldik. Lisemde yeniydim ve hep müzik odasında takılır kendi kendime bir şeyler yapardım. Nagâh ekibi ile de müzik odasında tanışmıştım, yani lise arkadaşım hepsi. Grup olma kararı aldıktan sonra Kilit ve Bir Anda adında iki tekli yayınladık. Kendi çapımızda çok iyi dinlendiler geri dönüşler de çok güzeldi fakat bir süre sonra yoğunluklarımızdan dolayı grubu dağıtmak zorunda kaldık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Tek Başıma’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Beati üstlenen ve düzenlemeyi birlikte üstlendiğiniz Doğuş Baltacı (Septic) ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Grup işimiz bittikten sonra kendimi çok yalnız hissettiğim kimsemin olmadığını, düşündüğüm bir dönem oldu ve Tek Başıma yaklaşık 1 gecede ağlaya ağlaya yazdığım bir şarkım oldu. Sonrasında bu şarkıyı akustik yapmak yerine güzel daha elektronik şekilde yapmanın daha güzel olacağını düşünüp çok yakın arkadaşlarımdan biri olan Emir’e söyledim -kendisi de bu tür müzikler yapıyor tüm platformlarda Worn adı ile- o da beni kendi beatlerini hazırlayan arkadaşı Doğuş ile tanıştırdı. Sonrasında da beraber çalışarak böyle bir düzenleme ve beat hazırladık.

Nagâh döneminizde çalıştığınız Bremium Medya Türkiye ile solo kariyerinizde de çalışmak nasıl gelişti?

-Bremium Medya Türkiye benim için çok özel bir şirket. Şirketten öte bir aile aslında.

Nagâh döneminde beni onlar bulup beraber çalışmak istemişti ve kabul etmiştim, sonrasında da birbirimizden hiç ayrılmadık beraber daha iyilerine, daha güzellerine çalışıyoruz.

Tek Başıma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkım 6 Mayıs’ta yayınlandı ama bu kısa sürede aldığım dönüşler kesinlikle çok iyi. Herkes grubum ile yaptığım şarkılardan sonra söz müzik ve kalite olarak epey bir artış olduğunu düşündü. Olumlu eleştirilerin yanı sıra çok değer verdiğim ve müzik camiasında da oldukça tanınan dostlarımın da yapıcı olumlu olumsuz bir sürü eleştirileri oldu. Şu anlık şarkıdan memnun olmayan pek biri ile karşılaşmadım!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi bir türün altına pek koyamıyorum. Ama her sorana kısa bir şekilde “duygularımın eksiksiz bir şekilde aktarımı” cevabını veriyorum. Şarkımı dinleyerek Eda Suluki’yi az çok tanımış olursunuz muhtemelen. Bu yüzden kesin bir tanımım yok. 

Tek Başıma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tek Başıma’dan sonra yayınlayabileceğim birçok bestem var fakat şu anda bu çalışmaları yayınlayıp yayınlamayacağım hakkında pek bir fikrim yok. Her an her şey olabilir diyelim! (gülüyor)

Eda Suluki’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tek Başıma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.