Röportajlar

İlk solo teklisi “Gitmeyecektin”i dinleyicilerle buluşturan Aslıhan Ravul ile bir röportaj…

Aslıhan Ravul ismini çoğu dinleyici sahne performansları ve Volkan Kanyılmaz ile Non Stop düetiyle tanıdı. 2021 sonbaharında ise Ravul bu sefer alternatif pop tınılı kendi eseri ilk solo teklisi “Gitmeyecektin”i Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Ravul ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Non Stop’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Non Stop’ta birlikte yer aldığınız Volkan Kanyılmaz ile yollarınız nasıl kesişti ve Non Stop ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çocukluğumdan beri müzikle hep iç içeydim. Lisede şan dersi almaya başladım. Üniversitede de derslere devam ettim. On yedi yaşında sahneye çıkmaya başladım. Sahne hayatım o zamandan beri hala devam ediyordu. Ardından O Ses Türkiye’ye katıldım. Benim için çok güzel bir deneyim oldu. O zamanlar İzmir’de yaşıyordum. Volkan benim çocukluk arkadaşım. Bir gün beni arayıp yeni bir şarkı yaptığını söyledi ve nakaratta şarkıya eşlik etmemi istedi. Volkan’ın müzik zevkine çok güvendiğim için -çocukluğum Cash Flow dinleyerek geçti!- şarkıyı dinlemek istedim ve çok sevdim. Benim ilk tekli çalışmam olacağı için çok heyecanlı bir dönemdi. Öncelikle şarkıyı çıkardık, ardından klip çekip yayınladık. Geri dönüşler çok güzeldi. Böylece kesinlikle güzel bir iş birliği yaptığımıza bir kez daha emin olduk. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Gitmeyecektin”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Ertuğrul Sönmez ile yollarınız nasıl kesişti?

-Söz ve müziği bana ait birçok şarkım var. Bir gün hepsini yayınlamak istiyorum tabii ki ama nereden başlayacağım konusunda çok fazla soru işaretim vardı. Bu sırada menajerim Çağlar Tavşanoğlu’yla yollarımız kesişti ve kendisi şarkılarımı dinleyip içinden ilk tekli olarak “Gitmeyecektin”i seçti. “Gitmeyecektin” yıllar önce yaptığım bir şarkıydı. Ama tekrar dinlediğimde doğru şarkıyı seçtiğimizi anladım. Ertuğrul benim çocukluk arkadaşım. “Gitmeyecektin”in ilk oluşum aşamasında beni yönlendiren ve şarkının son haline gelmesinde yardımcı olan Ertuğrul oldu. Düzenleme için hemen onu aradım ve çok kısa bir süre içinde parçanın düzenlemesini bitirdi. Düzenleme kısmı bittikten sonra “mix-mastering” için çok sevdiğim arkadaşım -Catwork ekibinden tanıdığımız Baran Akın’ı- aradım. Böylece “Gitmeyecektin” son haline gelmiş oldu. 

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Menajerim Çağlar Tavşanoğlu sayesinde Garaj Müzik’le yollarımız kesişti. 

Gitmeyecektin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Gitmeyecektin” yayınlanan söz ve müziği bana ait olan ilk şarkım. Çok heyecanlıydım. Herkes şarkıda kendinden bir şey buldu. Bunu görmek de beni çok mutlu etti. Doğru bir iş yaptığımızdan emin oldum. 

Klibi yöneten Yücel Aktan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip çekimi konusunda da Ertuğrul’dan yardım istedim. Ertuğrul beni yakın arkadaşı Yücel Aktan’la tanıştırdı. Yücel’in işini çok iyi yaptığından emin olduğu için, “Gitmeyecektin”i Yücel Aktan’a emanet ettik. Öncelikle senaryo yazıldı. Ardından planlamalar yapıldı ve klip çekimi beş farklı mekan kullanılarak beş günde tamamlandı. Kurgu ve montajın ardından klip hazırlandı. Tam istediğim gibi bir klip oldu. Oyunculuk konusunda kendimden şüphelerim vardı, ancak klibi izledikten sonra şüphelerim ortadan kalktı. Klip her şeyiyle tam istediğim gibi oldu. İzleyen herkes şarkıyla klibi bütünleştirebiliyor. Bu çok önemli ve çok güzel bir konu. Klip konusunda da kesinlikle çok mutluyum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Genelde çok duygusal şarkılar yapıyorum. Kendi müziğim alternatif ve bazen hüzün, bazen mutluluk veriyor. İçimden geldiği gibi yazıyorum. İçimden geldiği gibi besteliyorum. Nasıl hissediyorsam direk onu yansıtıyorum. Yaşadığım her şey şarkılarımda tekrar hayat buluyor. Kendi müziğim benim için “gerçek”liğimi tanımlıyor. Umarım bunu hissettirebilmişimdir ve önümüzdeki süreçte her zaman hissettirebilirim!

Gitmeyecektin’den sonra yapmak istediğiniz çalışmalar var mı?

-“Gitmeyecektin”den sonra yoğunluktan dolayı bir süre şarkı yayınlamaya ara verdim. Ancak yaz için hazırladığımız söz ve müziği Aysel Enez’e ait bomba gibi bir şarkı geliyor. Sonrasında çok zaman geçirmeden sürpriz şarkılarla çalışmalarıma devam ediyor olacağım. Yeni projelerle en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere!

Aslıhan Ravul’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gitmeyecektin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.