Röportajlar

İlk teklisi ‘Unutulurmuş’u dinleyicilerle buluşturan Asude Cemre ile bir röportaj…

Kendisini ilk önce O Ses Türkiye yarışması ile tanıdığımız ve ilk single çalışması ‘Unutulurmuş‘u Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Asude Cemre ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, O Ses Türkiye dönemini, ilk single çalışmasını ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle O Ses Türkiye ile tanıdık sizi. O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve O Ses Türkiye’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? O Ses Türkiye yolculuğu size müzikal anlamda neler kattı?

-Her şey bir anda gelişti. Bir akşam ailemle kendi müzikal planlarım hakkında konuşurken, ortaya O Ses Türkiye fikri çıktı. Bu platformu bir yarışma programından ziyade, performansınızı geniş kitlelere sergileme fırsatı bulabildiğiniz bir yer olarak görüyordum ve o akşam katılmaya karar verdim. Hatta jürilerin dönmesi durumunda seçeceğim kişiyi de küçük bir kağıda yazmıştım. Yarışma günü o kağıdı açıp seçtiğim jüriyi açıklayacaktım. Öyle de oldu!

 Tek fark, seçtiğim jüriyi ben değil de Acun Ilıcalı açıkladı. The Fifth Element filmindeki Diva Dance adlı parçayı seslendirdim. Oldukça zor bir şarkıydı, ve belki de O Ses Türkiye tarihinde söylenmiş en enteresan parçalardan biriydi. Opera eğitimi aldığım için kendi sesimi tam olarak gösterebileceğim ve aynı zamanda da klasik bir eser olmayacak bir seçim yapmak istemiştim. Şu zamana kadar uluslararası ve ulusal pek çok müzik ve şan yarışmasına katıldım. Aslında bakarsanız benim hikayem oldukça uzun… Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi‘nin müzik bölümünde okurken katıldığım bir müzik yarışmasında kendi bestem ile kazandığım üniversite bursu ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünde okurken, bir yandan da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda opera-şan eğitimine devam ediyordum. Bu süreç içinde çeşitli yerlerde konserler verdim ve bazı televizyon programlarına konuk oldum. Bu uzun yolculuğun son durağı da O Ses Türkiye’ydi. Sahne arkasında çok aktif ve profesyonel bir ekip var. Aynı şekilde sahneyi paylaştığımız Tarık Sezer ve Orkestrası da yarışmacılara çok destek oluyor. Yarışmadaki atmosfer ve iyi bir orkestra eşliğinde performans sergilemek bana güzel deneyimler kazandırdı.

Unutulurmuş’un oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Unutulurmuş şarkısının söz ve müziği prodüktörüm Cenk Eroğlu‘na ait. Geçmişi olan bir şarkı bu. Kendisi şarkıyı bana ilk dinlettiğinde çok heyecanlandım ve hemen ardından parçanın yeni aranjesi için çalışmalara başladık. Şarkı yeniden hayat buldu diyebilirim. Kendine özgü bir kıvama ve üsluba sahip. Pasaj/Garaj Müzik ile yollarımız prodüktörüm Cenk Eroğlu vesilesiyle kesişti. İlk single çalışmamız böylelikle yayınlanmış oldu. 

Cenk Eroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

Cenk Eroğlu genç müzisyenleri destekleyici projelere imza atmış bir isim. Ben de onunla tanışıp fikirlerini ve önerilerini duymak istedim. Sonrasında birlikte çalışmaya karar verdik. İlk şarkımız yoğun bir hazırlık aşamasından geçti. Sonucunda bence çok güzel bir iş ortaya çıktı. Projenin devamı için de çalışmalara başladık. 

Unutulurmuş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gayet olumlu. Detayları dinleyicilere bırakıyorum. 

 Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Single çalışmamızın devamı geleceği için tüm şarkıları tek bir albümde toplama gibi bir planımız var. Bu bağlamda dijital platformların yanı sıra CD olarak da yayınlanması mümkün görünüyor. Tüm bu gelişmeler zamanla netleşir diye umuyorum. Şu anki önceliğimiz güzel şarkılar yapmak!

Asude Cemre’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Unutulurmuş‘u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.