Röportajlar

İlk albümü ‘Ah Yanarım’ı dinleyicilerle buluşturan Ali Derman ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda ilk albümü ‘Ah Yanarım‘ı Ahenk Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan ve uzun yıllardır sahnelerden tanınan Ali Derman ile, Bi’Kuble için, albüme kadar olan müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ilk albüm fikri nasıl gelişti, albüme kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

Açıkçası bir albüm fikrim yoktu; ciddi bir maddi külfeti olan bir durumdu benim için. Ancak bir sponsorun teşviki ile albüm yapmaya karar verdim. Protest bir albüm yapıyorum; bu zamanda protest bir albümün tutması ve ilginin oluşması zor bir durum; bunun farkındayım, ancak yedi eserin daha önce kullanılmamış oluşu ve dört tanesinin müziğinin de bana ait olması albüm yapma fikrimi pekiştirdi ve albümü yapmaya karar verdim. 20-22 yıllık bir müzik yolcuğum var. Bir müzik emekçisiyim, çeşitli konserlerde ve sahnelerde yer aldım, hayatımı müzik ile kazanıyorum ve kazanmaya devam ediyorum.

Ahenk Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Albüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız ?

–Ahenk Müzik ile sevgili aranjörüm Zafer Güler vasıtası ile tanıştım. Zafer, Ahenk Müzik’de iki albüm çıkardı ve benim de burada albüm çıkarmama vesile oldu. İnsanlar, yeni eserler, yeni sözler istiyorlar… Albümümde daha önce duyulmayan parçaların olması insanlarda bu anlamda ciddi bir beğeni oluşturdu. Ancak albümün tanıtımı için ciddi bir maddiyata ihtiyaç var… Bu anlamda çabam olsa da büyük kitlelere ulaşmada aksaklıklar yaşıyorum; ancak daha büyük bir kitlelere ulaşmak için çabam devam ediyor.

Aranjörlüğünüzü yapan Zafer Güler ile yollarınız nasıl kesişti ?

–Zafer ile 15-20 yıl önce sahne almış olduğum mekanda tanışmıştık; o dönemde bana bir gitarist gerekliydi. Bu durum da tanışmamıza vesile oldu ve birlikte yol aldık, halen çalışmaya devam ediyoruz.

Günümüzde CD olarak yayanlanan albüm sayısı azalırken ve birçok albüm CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde albümünüz CD olarak da dinleyiciyle buluştu. Bu bağlamda albümün CD olarak da dinleyiciyle buluşması sizin mi yoksa firmanızın isteği miydi ? Siz bir dinleyici olarak müziği genellikle hangi kanaldan dinliyorsunuz ?

Albümün CD olarak çıkması benim fikrimdi ve CD basımı, dağıtımı ciddi bir maliyet gerekiyordu; ancak  çevremde ciddi bir kitlem vardı. Bu nedenle ciddi bir albüm satışı yapabileceğimi düşündüm… Böylece insanlara ulaşma noktasında bir adım daha atmış oldum. Bir dinleyici olarak müziği YouTube ve TV’lerde dinliyorum; çokça olmasa da ara ara beğendiğim sanatçıların CD’lerini alıyorum.

Sizce albüm CD olarak mı yoksa dijitale eklenince mi daha çok duyuldu?

Çıkarmış olduğum albümün sadece CD olarak çıkartmış olmam geniş kitlelere ulaşması noktasında yeterli olamayacağı hepimizin bildiği bir husus…  Dijital ile bağlantı kurulmasının CD’nin büyük kitlelere ulaşmasında daha büyük katkı sağladığını söyleyebilirim.

Bu albümden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı ?

-Tek eserlik single çalışmalar yapabilirim.

Ali Derman‘a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Ah Yanarım’ı tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.