Röportajlar

İlk teklisi “Uykular İçinde”yi dinleyicilerle buluşturan Ahmet Kırmacı ile bir röportaj…

Ahmet Kırmacı… ilk önce sahne performansları ile tanınan, sonrasında ise kendi eseri “Uykular İçinde”yi ilk teklisi olarak Arpej Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Kırmacı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Uykular İçinde’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Uykular İçinde şarkımı yayınlamadan önce zaten kendi halimde besteler yapıp şarkılarımın ilk aranjörü dediğim dostum Halil Atar’la amatör kayıtlar yapıp şarkıların ilk taslaklarını oluşturuyorduk. Beste çalışmalarımın dışında ise sahne olarak ilerlediğim bu yolda karşılaştığım, tanıştığım birbirinden yetenekli müzisyen dostlarımla uzun süredir çeşitli mekanlarda, 2009 yılından bu yana sahne yapıyorum.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Uykular İçinde’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Tansel Doğanay ile yollarınız nasıl kesişti?

-Profesyonel olarak şarkılarımı yayınlamak her zaman en büyük hayalimdi. Ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum. Zaten çocukluk yıllarımdan beri çok severek dinlediğim Yaşar albümlerinin aranjörü olarak bildiğim Tansel Doğanay’ı sosyal medyadan takip ediyordum; zaman zaman oradan iletişime geçip, şarkılarımı kaydettikçe ona gönderiyordum ve tavsiyeler istiyordum. Bir gün İstanbul’da buluşup tekli için karar verdik ve “Uykular İçinde” şarkımın aranjesini yaparak hayalimdeki ilk adımımı atmamda bana yol gösterdi ve destek oldu. Buradan ona tekrar teşekkürümü ve minnetlerimi iletmek istiyorum. Uykular İçinde’nin yapım aşaması çok uzun sürdü. Bunun sebebi biraz da benden kaynaklanıyor. Aranje ve kayıtlar bittikten sonra şarkının eksik olduğunu düşündüğümden 1 sene kadar uzadı.  1 sene boyunca iki dize yazabilmek için bekledim. Bu iki dize “Sen de mi yalan, yalan mı sevdam?, Uğruna düştüm yollarına…” kısmıdır. İş ciddiye binince insana mükemmeliyetçilik duygusu yükleniyormuş anladım. Birçok şarkımın içinden ilk şarkı olarak bunu seçmemde etkili olan isim besteci üstadım Alper Arundar’dır. Şarkının introsu dostum Halil Atar’ın bulduğu intro olup, üstad Tansel Doğanay’ın da beğenisiyle aynı şekilde kayıtlara girmiştir. Kayıtlarını İstanbul’da yaptığımız şarkının gitarlarını Erdem Sökmen, yaylıları ise İstanbul Strings çaldı. Benim vokal kayıtlarım ve geri vokalleri müzisyen dostum Batıhan Alperler’in eşliğiyle birlikte Adana’da kaydettik. 

Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Daha önceden Arpej Yapım’dan albümlerini çıkarmış olan müzisyen dostum İlker Kabayel sayesinde kesişti yollarımız Arpej Yapım’la.

Uykular İçinde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk göz ağrım Uykular İçinde’yle ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Çok beğenildi ve 90’lar tınısı olduğunu söyleyenler çok oldu, bu da benim hoşuma giden bir durum… Çünkü 90’larda duygu vardı, güzel müzik vardı, yaşanmışlıklarla yapılan besteler vardı…

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Bir yandan değişen müzik sektörü, müziğin paylaşım şekilleri bir yandan da sosyal medya ve YouTube’da herkesin kendi müziğini yapıp paylaşma devrinin başladığı bir döneme denk geldiğim için biraz da pandemi sürecinin de etkisiyle paylaşma arzusuyla yaptığım videolardı onlar. Tükettiğimiz besinlerde olduğu gibi dinlediğimiz şarkılarda da artık organik ve yapay durumlar ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde video izlenme sayısı, takipçi sayısı gibi rakamların güzel şarkı ve iyi şarkıcı kriteri belirlemede etkili olduğu gerçek dışı bir dünyadayız diye düşünüyorum. Gerektiği kadar özeni gösteremediğim ve düzenli aralıklarla video yüklemeyi beceremediğim için kendi YouTube kanalımı bu konuda başarılı bulmuyorum.

Ayrıca, Penceredergi’de (www.penceredergi.com) öykülerinizi paylaştınız. Öykü yazmaya nasıl karar verdiniz ve öyküleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Penceredergi’nin bendeki yeri apayrıdır. Üniversite yıllarımda Bursa’da yollarımızın şiirle ve müzikle kesiştiği yakın dostum ve bazı şiirlerini bestelediğim şair ve yazar olan Yavuz Sezer Oğuzhan’nın kurduğu bir edebiyat ve sanat dergisidir Penceredergi; epey de yol kat etti. Birbirinden iyi yazar kadrosuyla aktif olarak internet üzerinden yayınına devam etmektedir. Şarkı yazarlığıma da katkısının bulunduğunu hissettiğim, içimden gelen öyküleri dışımdan söylediğim değerli bir mecradır.

Uykular İçinde’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, 4 şarkım şu an tamamlanmış durumda. İçinde bulunduğumuz bu ay, düzenlemesi Halil Atar’a ait olan, Taylan Ayaz’ın kayıt, mix ve masteringini yaptığı 2. şarkım “Sevgilim”in klibini çekeceğiz.

Ahmet Kırmacı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uykular İçinde”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.