Röportajlar

Yeni teklisi “Duy Artık”ı dinleyicilerle buluşturan Onur Net ile bir röportaj…

Onur Net… dinleyicilerin sahnelerde tanıdığı, sonrasında ise 2020 içinde kendi eseri olan iki tekli yayınlayan; ilk olarak Funda ile düet “Gitme” sonrası yeni teklisi “Duy Artık”ı ilk teklisinde olduğu gibi Arpej Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Onur Net (Onur Yılmaz) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gitme’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  

-Müzik yolculuğum aslında ilkokulda girdiğim okul korolarıyla başlayıp bu işi sevmem ile birlikte, gitar çalmaya başlamam ve daha iyi nasıl şarkı söyleyeceğimle alakalı kendimi geliştirmeye yönelik örnekleri göz önüne alıp kendi kendimi yetiştirmem ile başladı. Sonrasında ise birçok müzisyenin de olduğu gibi Türkiye’nin birçok yerinde; bar, restoran ve gece kulübü gibi yerlerde sahne aldım ve sonrasında artık zamanının geldiğini, müziğimi daha iyi bir yere taşımayı düşünerek ilk teklim “Gitme”yi yayınladım.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Gitme’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Birlikte düet yaptığınız Funda ve sözleri yazan Timur Alkaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bulunduğumuz yaşamda herkesin kendine göre yapabildiği güzel şeyler vardır bence, kendimin de güzel yapabildiğim şeyin şarkı söylemek olduğuna inanarak ilk teklimi kaydettim ve sundum. Funda ile yollarımız prodüktörüm Samuray Gökçe aracılığı ile kesişti, aslında Gitme’nin ruhunun bir düet şarkısı olması açısından daha güzel olabileceğini düşündük ve Funda’ya dinlettik o da beğendi ve kaydettik. Gittiğim bir şehirde bir akşam bir köprünün üzerinde kar yağarken karşılaştım Timur Alkaya ile bir arkadaşım aracılığıyla… Sonra da can dostu olduk… O yazdı ben beste yaptım, birlikte pek çok şarkı yaptık.

Her iki teklinizde de düzenlemenizi üstlenen Samuray Gökçe ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir müzik grubumuz var, grubumuzun bateristi tanıyordu Samuray’ı ve bu işe profesyonel bir yere taşımaya karar verdiğimde kendisinden beni Samuray ile tanıştırmasını istedim, o da beni kırmadı. Anlattım fikirlerimi, şarkılarımı dinlettim uzun uzun konuştuk, o bana inandı ve elinden gelen desteği esirgemedi. Ben de ona güvendim ve çalışmalarımız halen devam ediyor.

Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Türkiye’de çalışmalarınızı duyurabilmeniz için bir yapım şirketi ile anlaşmanız gerekli ve bu şirketin daha önce güzel şeyler yapmış olması da benim gibi “no name” biriyseniz önemli! Biz kapılarını çaldık, sağ olsunlar onlar da bize güvenip desteklerini esirgemediler.

Gitme ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yaptığınız iş gökyüzüne dahi ulaşsa eleştiren insanlar olacaktır. Gitme de böyle oldu; kimi sevmedi, kimi de çok sevdi ama çoğunluk beğendi, onun için mutluyuz.

En son Duy Artık’ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Benim söz ve müziğini yaptığım en eski şarkılarımdan biriydi Duy Artık. Demo halini Samuray’a dinlettiğimde o da sevdi. Üzerinde birkaç söz revizyonu yaptıktan sonra kayıt ettik ve sunduk.

Duy Artık ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gitme ile alakalı yazmış olduğum şeyler Duy Artık ile alakalı da aynı aslında. Belli bir dinleyicinin hoşuna gitmese de bazıları çok sevdi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tek bir tarz üzerine yoğunlaşmayan, insanların gerçekten duygularına hitap edebilecek, gelişmeye yönelik fakat içinde bulunduğumuz kültür mirasımızı da zedelemeden yapmaya çalıştığım şeyin ismidir müziğim…

Duy Artık’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Maalesef şu anda dünyayı etkisine alan bir hastalık var ve insanlar bununla mücadele ediyor. Herkes gibi biz de bunun vermiş olduğu olumsuz etkilerden kaynaklı motivasyon zorluğu çekiyor ve bununla mücadele ediyoruz. Bundan dolayı azalacağını ve tamamen biteceğini umut ediyoruz bir gün. Bu süreçten sonra söz ve müziğini bitirdiğimiz 100’e yakın besteyi olabildiğinin en güzel hali ile kaydedip yine sunacağız.

Onur Net’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Duy Artık”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.