Röportajlar

İlk teklisi “Yağmur”u dinleyicilerle buluşturan Öykü Kumaş ile bir röportaj…

Haziran ayının dikkat çeken ilk teklilerinden birisi de, çocukluğundan beri müzik eğitimleri alan, akademik eğitimini hukuk ve psikoloji alanında devam ettirse de müzik ile olan bağını koparmayan Öykü Kumaş’ın Purple Rec etiketli ilk teklisi “Yağmur” oldu. Kumaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Yağmur”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik eğitimlerinizi nasıl özetlersiniz ve bu eğitimleriniz size müziksel anlamda size neler kattı?

-Müzikle tanışmam, annemle babamın evde söylediği türküler ve babamın çaldığı bağlamayla başladı. Bütün hayatım müzikle iç içe geçti diyebilirim. Ama eğitim olarak 11 yaşımda piyano eğitimiyle başladı. Sonra piyano alanında Royal Academy of Music sınavlarına girmeye başladım. Lisede okulumun orkestrasıyla müzik yarışmalarına katıldım. Üniversitede de okulumun müzikal topluluğunda üç yıl sahne aldım. Kısacası müzik tutkumdan hiçbir zaman vazgeçmedim. En sonunda da ilk göz ağrım “Yağmur”u çıkardık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Yağmur”un sahibi Burcu Furtun ve düzenlemenizi üstlenen Onur Ensert (aynı zamanda firmanız Purple Rec) ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun zamandır müzik piyasasına girmek istiyordum. Bilkent Müzikal Topluluğu’nda yıllar önce tanıştığım arkadaşım Cansu, Purple’da çalışmaya başlayınca Burcu Furtun ve Onur Ensert’e benden bahsetmiş. Cansu vesilesiyle tanıştık onlarla. Benim isteğimi en iyi bilen insanlardan biriydi zaten. Sonrasında da yine Purple sayesinde yolumun kesiştiği Ayşe Ayan’ın da katkısıyla hep birlikte çok sevdiğim bir iş yaptık.

Yağmur ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Özellikle ailem, arkadaşlarım çok fazla dinlediler ve ilk günden şarkıyı ezberlediler. Hatta dinlenme sayısında katkılarının büyük olduğunu düşünüyorum! (gülüyor) Genellikle bana söylenen, “Beklediğimizden bile iyi çıktı” oldu.

Klibi yöneten Cansu Körs ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Az önceki soruda bahsettiğim Cansu, klibin yönetmeni olan Cansu Körs. Müzikalde tanışıp sonrasında devam eden arkadaşlığımızın bana güzel bir hediyesi olmuş oldu. Ekibimiz zaten çok güzel. Bir arada eğlenerek çalıştık. Herkesten bir fikir çıktı. Harmanlayıp biraz da doğaçlama olarak klibimizi çektik. Güzel olması tabii ki hepimiz için önemliydi ama en önemlisi, severek yaptığımız bir iş olması oldu. Böyle olunca klip de tabii herkesin hoşuna gitti. Çünkü sevgimizi kattık! (gülüyor)

Yağmur’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Olmaz olur mu? Daha gidecek çok yolumuz var. Ben de sabırsızlanıyorum.

Öykü Kumaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yağmur”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.