Röportajlar

Kendi ismini taşıyan yeni EP çalışmasını dinleyicilerle buluşturan Hazalg ile bir röportaj…

Hazalg’yi çoğu dinleyici geçen sene yayınlanan (Hazal Gizem olarak) ilk teklisi “Neyse” ve ardından Genco Arı ile (Hazal Gizem Güngör olarak) yayınladığı “Yak” ile tanıdık. Şimdi ise başarılı müzisyen Berkant Ali’nin bağımsız müzik firması Yarayolları Rekords’un ilk sanatçısı olarak kendi ismini taşıyan “Hazalg” isimli yeni EP’sini dinleyicilerle buluşturan Hazalg (Hazal Gizem Güngör) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, yeni EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yeni EP’nize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ilk iki çalışmanız “Neyse” ve Genco Arı ile hazırladığınız “Yak” teklilerinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Uzun zamandır müzikle iç içeyim, piyano çalıyorum ve şarkı söylüyorum. Ankara’da çeşitli yerlerde sahne aldığım bir dönem oldu. Şarkı yazmaya ve bestelemeye devam ettim bu sırada. Derken 2018’de Bahçekat Müzik ile “Neyse” adlı teklimi yayınladık. 2019 yılında Mor ve Ötesi’nin YouTube üzerinde düzenlediği Cover yarışmasında en iyi düzenleme ödülü aldım, Babajim stüdyolarında Harun Tekin ile tanışma fırsatı buldum. Kendisiyle şarkılarımdan birini kaydettik. 2019’un ortalarında Genco Arı ve Motiva Media & Art ile “Yak” isimli şarkımı kaydettik ve yayınladık. Yıl sonuna doğru sevgili Berkant Ali ile yollarımız kesişti ve vakit kaybetmeden yeni şarkılar için çalışmaya başladık.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda EP çalışmanızın süreci nasıl gelişti? Berkant Ali / Yarayolları Rekords ile yollarınız nasıl kesişti?

-Başlangıçta kafamızda bir şey yoktu. Yeni tanıştığımız için müzikal anlamda birbirimizi tanımaya çalışıyor ve birbirimize sürekli ufak demolar atıp duruyorduk, çok keyifliydi. Yani “Haydi oturup albüm yapalım!” demedik. Zaman geçtikçe ve bu paylaşımlar arttıkça EP’de var olan şarkılar ortaya çıktı. Yollarımızın kesişmesi oldukça kaygı yaşadığım bir akşamda oldu. Yazdığım şarkılarla bir başıma kalmıştım ve önümü göremiyordum. O akşam sosyal medya üzerinde denk geldim kendisine ve aniden mesaj yolladım.

EP çalışmanız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her geçen gün yeni insanlar tanıyorum, severek dinlediklerini söyleyip paylaşıyorlar. Şu an daha fazla müzik yapma heyecanı içindeyim… 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim için de çok yeni, o yüzden şu an nasıl bir yerde bilmiyorum ama bunu deneyimleyip görmek fena değil gibi.

-Günümüzde müzik endüstrisi tekli (tek şarkı) çalışmalar üzerinden giderken siz teklilerinizden sonra bu sefer bir EP çalışma yayınladınız. Bu, bilinçli bir tercih miydi? İlerleyen zamanlarda bu konuda nasıl ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

-Berkant Ali ile karşılıklı demo göndermelerimiz sonrası ortaya çıkan şarkılara bakınca, bir EP başlığı toplanabilecek şekilde tutarlı bir sound’a sahip olduklarını gördük. Şu anda yeni bir şeyler yayınlama istediğimiz var. Klip gibi kollektiflik gerektiren işler şu zamanlarda zaten zor, o yüzden yine karşılıklı demolaşır sonrasına ise bakarız.  

Bununla birlikte Yarayolları Rekords’un ilk prodüksiyonu sizin çalışmanız oldu. Yeni bir prodüksiyon oluşumunun ilk sanatçısı olmak sizin için nasıl bir duygu?

-Kolay kolay denk gelmeyecek bir durum bir prodüksiyonun ilk sanatçısı olmak ve bu sebeple baya heyecan verici. İlerleyen zamanlarda daha da başarılı olacağını düşünüyorum çünkü Yarayolları Rekords’un sahibi iyi bir müzisyen, ve en önemlisi öngörü sahibi bir yol arkadaşı.  

EP çalışmanızdan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Daha fazla müzik. Bu zor günlerde içimi açıyor.

Hazalg’ye bu güzel röportaj için teşekkür ederim. “Hazalg” EP’sini tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.