Röportajlar

Layla Şirin Ajans’ın kurucusu Leyla Albayrak ile bir röportaj…

30 yıla dayanan bir süreç içinde sinema-dizi-reklam sektörüne cast konusunda en önemli desteklerde bulunan ajanslardan biri haline gelen Layla Şirin Ajans, hala özellikle çocuk oyuncular konusunda bir öncü olmaya devam ediyor. Bununla birlikte tamamı kadın çalışanlara sahip olan ajans, bu bağlamda kadın istihdamını ön plana alan bir ajans olarak da dikkat çekiyor. Layla Şirin Ajans’ın kurucusu Leyla Albayrak ile Bi’Kuble için, hem bu 30 yılı, günümüzü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Layla Şirin Ajans’a kadar olan mesleki yaşantınızda neler yaptınız? Bu bağlamda bir ajans kurmaya nasıl karar verdiniz ve sektörde beklediğiniz yere gelebilmeniz ne kadar süre içinde olabildi?

-1991 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettikten sonra koreografi eğitimi aldım. O dönemin en büyük ve önemli defilelerinde önemli isimler ve mankenlerle çalıştım. Uzun yıllar koreografi eğitmenliği yaptım. Koreograf olarak girdiğim bu sektörde yıllar içerisinde yolum biraz evrildi ve Türkiye’nin ilk ve tek çocuk ve genç cast ajansı olan “Layla Şirin Ajans”ı kurdum. 30 yıldır bütün dizilerin, reklamların ve filmlerin başrol çocuk oyuncularını sektöre kazandırdım. Çocuk oyuncuların yanı sıra günümüzdeki dizilerin başrol gençlerini ve yıldızlarını çocukluklarında keşfedip, yetiştirerek sektöre kazandırdım. Halen sektörde konum olarak önemli bir noktadayız ve bu anlamda 30 yıl önce bu şekilde bir ilki gerçekleştirdiğim için mutluyum.

Ajansınız ile 30. yıla gelebilmek sizin için nasıl bir duygu oldu? Bu 30 yıl içinde birkaç kanallı televizyondan internet kanallarına ve platformlarına geçişin sizler açısından olumlu veya olumsuz yönleri neler oldu?

-Açıkçası iyi ki Layla Şirin Ajans’ı 30 yıl önce kurmuşum diyorum. Belli bir alanda işin ehli olarak sektörde parmakla gösterilen olmak çok güzel bir duygu. 30 yıldır çocuk ve genç oyuncu yetiştiriyoruz ve sektöre kazandırıyoruz. Bu noktada hem uzun yıllardır bu sektörde olmamız hem de Türkiye’nin ilk ve tek çocuk ve genç ajansı olmamız sayesinde mutlu ve gururluyum. Televizyonların internet kanalları ve dijital platformlara geçişini sektörümüz açısından olumlu yönde değerlendiriyorum. Çok fazla projeye ve çalışmaya oyuncularımızı yönlendirme fırsatı yakalayabiliyoruz. Bir de günümüz artık dijital çağın zirvesinde bir dönem. Tek tuşla her şeyi izleyip, araştırma lüksüne sahibiz. TV kanallarının da dijital ve internet kanallarına yönelmesini durum içerisinde olağan buluyorum. 

Bununla birlikte özellikle çocuk oyuncular konusunda öncü bir ajans olma fikri nasıl gelişti? Bu bağlamda çalıştığınız oyuncuları nasıl özetlersiniz? Çocuklarla çalışmak ve onların koordinesi nasıl bir süreci gerektiriyor?

-İçimde büyümeyen bir çocuk ruhu var. Bu ruh beni enerjik kılıyor ve besliyor. Galiba içimdeki bu çocuk ruhunun peşinden gitmem bu süreçte çok etken oldu. İlk kez Türkiye’de bir çocuk ve genç cast ajansı kuruldu ve bu benim yaptığım bir başarıydı. Çocuklarla çalışmak onların oyunculuk serüveninde öğretici ve yol gösterici olmak çok güzel bir duygu. Pantene Altın Kelebek Ödüllerinde 7 yıl üst üste En İyi Çocuk Oyuncu kategorisinde ödül alan oyuncular kurmuş olduğum Layla Şirin Ajans oyuncularıydı. Bu anlamda sektöre çok fazla star çocuk ve genç yetiştirdim. Alina Boz, Burak Yörük, Hafsanur Sancaktutan, Burak Dakak, Cihan Şimşek, Burak Tozkoparan gibi çok fazla star genç oyuncumuzu ilk keşfeden kişi olmanın haklı mutluluğunu yaşıyorum.  Çocuk ve gençlerle çalışmanın püf noktası hep dinamik ve enerjik olmanın yolundan geçiyor. Çocuklar gibi enerjik gençler gibi dinamik olmak onlarla aramızdaki iletişimi ve koordineyi kolaylaştıran etkenlerden.

Son dönemde YouTube kanalınızı da aktif kullanıp videolar hazırlamaya nasıl karar verdiniz ve bu videolar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu sektöre çok yoğun bir ilgi ve merak var. Oyunculuk, cast ajansları, menajerlik, dizi ve film seçmeleri gibi konulara özellikle gençler çok yoğun ilgi duyuyor. Bu konuda da yine hiçbir ajansın YouTube kanalı yok. Yine bir ilki gerçekleştirip herkesin merak ettiği soruları dilimizin döndüğünce anlatıp, aktarabileceğimiz bir kanal açtık. Videolarımız çok fazla ilgi görüyor ve hep güzel yorumlar alıyoruz. Oyunculukla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını kolaylıkla videolarımızdan öğrenebiliyorlar.

Zaman içinde İstanbul dışında da şubeler açmanız nasıl gelişti?

-Şöyle söyleyeyim, Almanya‘da bile artık şubemiz var. Geniş bir oyuncu portföyüne sahibiz. Firmalar ve yapımcılar da bu yüzden ilk bizleri tercih ediyorlar. Her projeye her çalışmaya en uygun oyuncuyu portföyümüzden kolaylıkla bulabiliyorlar. Bu çeşitlilik zamanla Türkiye’nin her yerinden ve yurtdışından talep görmemizi sağladı. 

2021-2022 sezonunda çalıştığınız/çalışmaya devam ettiğiniz projeleri nasıl özetlersiniz?

-Şöyle söyleyebilirim ki neredeyse yapılmış tüm dizi, sinema ve reklam projelerinin %90 ‘ında bizim oyuncularımız yer alıyor. Yani özeti bile çok fazla olabilir! Kısaca şöyle ilk aklıma gelenleri söylemek gerekirse dizi ve filmlerden Destan, Oğlum, Alef, Sihirli Annem, Kırmızı Oda, Camdaki Kız, Yedinci Koğuştaki Mucize, Bergen gibi pek çok başarılı projenin kadrosundaki çocuk oyuncuların tümü ajans bünyemizden.

Öte yandan tamamen kadın yetkililer ile çalışıyorsunuz. Tamamen kadın gücüne bağlı bir ajansınızın olması sizin için kadın dayanışması açısından nasıl bir duygu oldu? Bu bağlamda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle neler söylemek istersiniz?

-Ben kadın gücüne ve ruhuna çok inandığım için yıllardır ekip arkadaşlarımı da oluşturup seçerken kadınlardan yana tercih ediyorum. Ajans bünyemizde çalışan tüm çalışma arkadaşlarımın kadın olmasına önem veriyorum. Biz kadınların inanıp da peşinden gittiğimiz bir işin veya oluşumun olmaması mümkün değil. O yüzden çok çalışıp, azimli olduğumuz sürece önümüzde hiçbir engelin olacağına inanmıyorum. Kadınlar dünyanın her yerinde ve her alanında başarılı olabilir. Eşit şartlar ve haklar sunulduğu takdirde biz kadınların gücünün önünde hiçbir engel duramıyor. Bu özel gün bana bir gün tüm kadınların eşit haklara ve fırsatlara sahip olabileceğini hatırlatıyor.

Layla Şirin Ajans olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

-Şu an sektörde çok önemli bir konumdayız. Oyunculuk anlamında neredeyse sektördeki işlerin %90’ında bizim oyuncularımız yer alıyor. Bu büyük bir başarı. Cast ajansı kısmımız çok güzel bir işleyişe sahip ve aksamadan devam ediyor. Onun yanı sıra oyunculuk atölyelerimiz var. Oyunculuk üzerine atölyeler ve workshop eğitimleri veriyoruz. Layla Şirin Tiyatro ekibi 2 yıldır çeşitli tiyatrolarda sahne alıyor. Türkiye’de ilk kez bir cast ajansı oyuncuları için sinema filmi yaptı. Bundan sonrasında artık bu başarılarımızın da üstüne koyarak hep daha iyiyi ve ileriyi hedefliyoruz.

Leyla Albayrak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Leyla Albayrak’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.