Röportajlar

Yeni teklisi “Bir Parça Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Nurşen ile bir röportaj…

Nurşen… Edebiyat Fakültesi mezunu olan müzisyen, çocuk yaşta yazdığı şiir ve öykülerini zamanla müzik tutkusuyla birleştirerek şarkı yazarlığına başladı. Müzik yapmak, şarkı söylemek ve yazmak onun için çocukluktan gelen bir tutku aslında… İlk iki teklisiyle dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam eden, geçtiğimiz haftalarda yeni teklisi “Bir Parça Aşk”ı MüzikOnAir Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Nurşen ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Eski Sevgilim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Profesyonel müzik kariyerim 2016-2017 yıllarında kendi söz ve bestelerimi yaparak ve akabinde sahne çalışmaları ile başladı. Eski Sevgilim aslında bu yolculuğun ateşini yakan meşale diyebilirim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Eski Sevgilim”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Selim Öztürk ve DMC ile yollarınız nasıl kesişti? Eski Sevgilim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu işin mutfak kısmında olmak benim için öncelikti hep ve tabii ki çok büyük keyif ve mutluluk veren taraftı. Şimdilerde bunu dengelemeye çalışıyorum. Mutfakta olmak elimizdeki malzemelerimiz ile ne yemeği çıkaracağımızı görmek çok heyecan verici, haz tarafı çok büyük. Ürettikçe zaman içinde bir şarkı bankam oluştu resmen. Çünkü sadece haz mutluluk için bu işi yapmıyoruz; birileri bizi dinlesin de istiyoruz, duygularımızı düşüncelerimizi ve belki bir nevi kalbimizin yükünü paylaşıyoruz dinleyici ile. Bu bağlamda bestelerimi yayınlamaya karar verdiğim noktada yılların tecrübeli ve değerli ismi Kargo grubunun gitarist ve aranjörü Selim Öztürk ile tanıştık. Eski Sevgilim Selim’in seçtiği şarkıydı, “Bunu yapalım Nurşen!” dedi. “Tamam Selim!” dedim, kayıtlarını ve okumalarını Marşandiz stüdyolarında gerçekleştirdik. Bu şarkıda ünlü ses koçu Barbaros B. Taştan da bize rehberlik etti. Klip yönetmenliğini sevgili İmre Haydaroğlu gerçekleştirdi. 2018’in Aralık ayı aslında ben buna 2019 demek istiyorum ilk teklim “Eski Sevgilim”i İmre Haydaroğlu vesilesiyle yolumun kesiştiği DMC etiketi ile yayınladık. Şarkım için “90’lar ruhunun izlerini taşıyor!” diyen çok kişi oldu, gerek dinleyicilerimden, gerek müzik otoriteleri tarafından.. Bu benim için büyük gurur kaynağı. 90’lar deyince tabii Sezen Aksu, Aysel Gürel, Onno Tunç, Uzay Heparı’dan bahsediyoruz; düşünsenize bir şeyler icra ediyorsunuz, kaleme alıp besteliyorsunuz ve bu ülkenin müzik adına en değerli mihenk taşlarından izler oluşturuyorsunuz. Ne büyük onur ve mutluluk bir müzisyen için… Tanrı’ya şükür… Bunda onları dinleyerek büyümenin etkileri çok büyük şüphesiz…

İkinci tekliniz “Sağ Selamet”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Ömercan Özüaydın ile yollarınız nasıl kesişti? “Sağ Selamet” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İkinci şarkıyı yayınlamaya karar verdiğim noktada maalesef araya uzun bir pandemi süreci girdi. 2017’de yazdığım bir diğer şarkımdı Sağ Selamet. Pandemi sürecinde evlerimize kapandığımız o dönemde kesişti yollarımız Ömercan Özüaydın ile.. “Sağ Selamet atlatalım bu süreci!” dedik ve Sağ Selamet’i yapıp yayınlamaya karar verdik. Enerjisi yüksek, neşeli ve güçlü bir şarkı oldu. Çok olumlu geri dönüşler aldım, bu nedenle müzikal yolculuğumu keyifle sürdürüyorum diyebilirim. 

En son yine Özüaydın düzenlemesi ile “Bir Parça Aşk”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Bir Parça Aşk’ın oluşum süreci nasıl gelişti? MüzikOnAir ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ömercan ile duygu olarak çok örtüşüyoruz, ne istediğimi çok iyi anlayan  bir tarafı var, kalp yoldaşlığı da diyebiliriz buna… Herkesin bir Onno’su vardır, sanırım benim Onno’m da o. Böyle olduğunu karşılıklı anlamış olacağız ki ikinci şarkımız için kolları sıvadık. Ocak ayında sözü ve müziği bana ait olan üçüncü teklim Bir Parça Aşk’ı Müzikonair etiketiyle dinleyicilerle buluşturduk. Müzikonair’ın PR birimiyle çalışmıştım ve oradaki eski dostluğumuza istinaden yola Müzikonair’ın müzik şirketiyle devam etmek istedim. Ömercan ile şarkının üzerinde epeyce çalıştık. Titizlikle seçtik her bir sesi, istediğim duyguyu hissettiklerimi yansıtsın istedim, istedik… Ömercan gitarı ile harikalar kattı şarkıda, örneğin muhteşem bir yaylı kompozisyonu yazdı. Çok da güzel oldu bence ve çok özel bir ortak çalışma oldu Bir Parça Aşk… Emek emek duygu duygu işledik. Benim için çok değerli bir yere sahip çünkü öncelikle yaşanmışlığı olan bir şarkı ve benim ilk slow şarkım olma özelliğine de sahip… 

Bir Parça Aşk’ın Onur Metin yönetimindeki klibinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Klibim ile de şarkının duygusunu yansıtmaya çalıştım. Çekimlerini Onur Metin’in yönetmenliğinde biraz kendi evimde ve memleketim İzmit’te gerçekleştirdik.

Bir Parça Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir dinleyicim “Aşk Kadın” yorumu yapmış, öyle mutlu oldum ki.. “Müzik ve aşk” iki ayrı kelime gibi dursa da birbirine sevdalı iki kelime benim için; beni öyle güzel tanımlıyor ki, bunu dinleyiciye hissettirebilmiş olmak da çok mutluluk verici...

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Nurşence, yani Aşkça… Bana özgü, beni anlatan.. Bir üst başlıkla sınırlamak istemiyorum kendimi… Anadolu gibiyim ben, duygusallık ve içtenlik olmazsa olmazım… Bir harman gibi düşünün, bir Anadolu kilimi motifi ya da… Renk renk; biraz pop, biraz rock ve biraz fantezi belki… Gözyaşı ve acı muhakkak var… Hayat acı değil mi ki zaten? Ama aşksız asla! Her şeyde aşk var, baktığımızda evrende bile… Aşk ve tutku olmadan yapılan hiçbir şey aşkla yapılan ile aynı olamaz… İşte benim müziğimin tanımı bu; aşkça, dili aşk, özü insan.

Bir Parça Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Durmak yok tabii ki… Bundan sonra neler dinleyeceğiz Nurşen’den derseniz; kalemim hayattan besleniyor, insandan, dünya halinden, kısacası yaşama, insana ve aşka dair ne varsa kalbime dokunan, aklımı meşgul eden yazıyorum. Yeni şarkı projem yola çıktı diyebilirim. Sözü ve müziği yine bana ait. Bu yaza ve güze özel iki şarkı için kolları sıvadım… Sabırsızlıkla dinleyici ile yeniden kavuşmayı bekliyorum. Bir yandan da sahne çalışmaları üstüne yoğunlaştım bu aralar. O kısım da biz müzisyenler için çok değerli… Çok profesyonel bir ekiple yol alıyor olmak büyük şans benim için…Yolculuğumda yanımda olan tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum ayrıca, iyi ki varlar. Son olarak şunu söyleyebilirim ki; müzikal yolculuğum yaşadığım ve gücüm yettiği sürece devam edecek, müziksiz ve aşksız asla! Tanrı ayırmasın…

Nurşen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Parça Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.