Müzik

Maciran, türkülere duyduğu aşk ile yoluna başarılı bir albümle devam ediyor : Tülay Maciran – Aşk İle…

Tülay Maciran… 2009’da yayınlanan “Melek Yüzlüm” albümü ve art arda gelen albüm, sahne çalışmaları ile ismini duyuran, Türk Halk Müziği’nin sevilen seslerinden biri olan Maciran, ayrıca proje albümlerde ve çeşitli albümlerde konuk sanatçı olarak da yer almaya devam ederken, 2019’da tekli olarak yayınlanan iki eseri “Sen Yoksun” ve “Bu Ne Biçim Sevda”yı da alarak yeni albümü “Aşk İle”yi Özdemir Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

İbrahim & Hasan Özdemir yapımı ve Mustafa & Cafer Özdemir prodüksiyonu olan, genel koordinatörlüğünü Didar Düzdaş’ın yaptığı ve İlgen stüdyosunda kaydedilen albümün yönetmenliği Kenan İlgen, aranjörlüğü ise Müslüm Sevim imzası taşırken, mixte Enver Akarcalı, mastering çalışmasında ise Muammer Tokmak yer alırken albümde bağlamalarda Baran Özer, Koray Çatal ve Baran Daşdelen yer alıyor.

Albüm, (2019’da yayınlanan tekliye ismini veren) İbrahim Dizlek eseri “Sen Yoksun” ile açılıyor. Mustafa Sorgun’un mey ve balabanıyla açılan eserde Uğur Varol’un gitarı, bağlama ve Ömer Aslan’ın perküsyonlarıyla dengelenerek eserin duygusunu ortaya çıkartıyor. Serkan da kavalıyla eserin duygusununu destekliyor. Piyano ve Varol’un bas eseri tamamlıyor. Ardından Mehmet Koç eseri “Gülüzar” bağlama-mey uyumuyla açılan eserde mey-perküsyon ve gitar öne çıkarak eseri destekliyor. Sorgun, zurnasıyla da öne çıkıyor. Perküsyonlar da eserin duygusunu destekliyor. Bas da eseri tamamlıyor.

Sırada, Cem Malkoç eseri “Babam” var.  Kaval ve gitar uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve bağlama uyumu da bas ile dengeleniyor. Perküsyonlar da mey-balaban ve zurna ile uyumlu ilerliyor. Ardından, Nurettin Özcan eseri “Oy Sivaslım” elektronik ritmler-klavye ve vokallerle başlayan eserde mey ve zurna, bağlama ile birlikte öne çıkarak eseri hareketlendiriyor. Orta kısımda bağlama solo başarılı ve üflemeliler de eseri tamamlıyor.

Sıradaki eser, Maksut Koca eseri “Kimbilir” mey ve kavalın öne çıktığı eserde gitar ve piyano da eserin duygusunu destekliyor. Bağlama-perküsyon-bas uyumu da eseri güçlendiriyor. Ardından bir başka Özcan eseri “Senden Vazgeçmem” bağlama-zurna-mey uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve basla birlikte klavye üflemeli eklemeleri de eseri canlı tutuyor.

Albüm, Mustafa Küçük’ün sevilen eseri-uzun havası “Köse Dağı” ile devam ediyor. Klavye fon ve bağlama soloyla başlayan eserde mey solo başarılı. Ardından yine bir Özcan eseri (2019’da tekli olarak yayınlanan) “Bu Ne Biçim Sevda” mey-balaban-gitar uyumuyla başlayan eserde bağlama ve bas da perküsyon ile öne çıkarak eserin duygusunu destekliyor.

Sırada art arda iki Kenan Vardık bestesi var. İlk önce sözü-müziği Vardık’a ait olan uzun hava “Halimi Sordun mu” var. Klavye fon ve bağlama solo ile başlayan eserde mey solo öne çıkıyor. Ardından Erdal Köşker sözlerine Vardık bestesi “Yürü Yalan Dünya” Bağlama-perküsyon-mey uyumuyla başlayan eserde elektronik ritmler öne çıkarak gitar-bas ile dengeleniyor ve perküsyon-ritm uyumu eserin hareketli yapısını destekliyor.

Sıradaki eser, Sait Küçük dizelerine bir Kıvırcık Ali (Özütemiz) klasiği ve Tülay Maciran, kardeşi Taner Maciran ile bir düet yapıyor “Sen Bendesin Ben Sendeyim” mey-balaban-kaval uyumuyla başlayan eserde perküsyon-elektronik ritm ve gitar-bağlama uyumu da bas ile birlikte eseri destekliyor. Taner Maciran ile başlayan ve Tülay Maciran’in dahiliyle devam eden eserde abla-kardeş uyumlu bir düet performansı gerçekleştiriyor. Ardından Onur Kalemkuş eseri “Yaşamakta Gözüm Var” üflemeliler ve gitar-piyano-klavye uyumuyla başlayan eserde bağlamalar öne çıkıyor. Kemane ve bas da eseri tamamlıyor.

Son eser, bir başka Köşker & Vardık eseri “Yıllarımı Ver” bağlama-mey-perküsyon uyumuyla hareketlenen eserde gitar ve bas da yer yer öne çıkarak elektronik ritmlerle dengeleniyor. Maciran çift ses vokaliyle de eseri güçlendiriyor.

Maciran, hem sevilecek repertuvarı ve başarılı yorumuyla, hem de İlgen & Sevim ortaklığındaki düzenleme-yönetimlerle, türkülere duyduğu aşk ile yoluna başarılı bir albümle devam ediyor.