Müzik

Müzik alemine başarılı bir ilk albüm sunuyor : Handan Şahin – Alem…

Handan Şahin ismini çoğu kişi Can Türküler albümündeki ‘Sivas’ın Yollarına’ yorumuyla duydu, aynı zamanda dinleyicinin sahneden de tanıdığı Şahin, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ilk albümü Alem’i Esen Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

Düzenlemeler, usta müzisyen Cihan Sezer imzası taşıyor. Albümün kayıdı Sezer ve Haliç Çeşmeci ortak çalışması iken, mix çalışması Sezer’e, mastering çalışması ise Barış Büyük’e ait.

Albüm, bize yeni bir besteciyi; Zişan Kiraz’ı tanıtıyor. İlk eser, Kiraz’ın albüme ismini veren eseri ‘Alem’ Ali Yılmaz ve Gürhan Yüksel’in bağlamalarının ön planda başladığı eserde Murat Çorak’ın elektrosu ve Cengiz Tural’ın davulu esere Rock tınılar katıyor ve Alper Uğurlar’ın bası da eseri güçlendiriyor. Gündem’in yaylıları yer yer öne çıkıyor ve Cihan Sezer’in klavyesi eseri tamamlıyor. Orta kısımda bağlama-elektro uyumu başarılı. Vokallerde Ayşe Dinletir ve Gülistan Mola da başarılı. Albümden dikkat çekecek bir eser olarak albüme güzel bir başlangıç oluyor. Sırada, 1990’ların unutulmaz eserlerinden biri olan bir Mazlum Çimen eseri ‘Sen Benden Gittin Gideli’ var. Sezer’in klavyesinin ve Gürkan Çakmak’ın duduk ve balaban eşliğinin uyumuyla başlayan eserde Gündem’in yaylıları da Sezer’in elektrosu ve basıyla dengelenerek bir önceki eserdeki Rock tınılarını güçlendiriyor. Şahin de duygulu yorumuyla eserin duygusunu destekliyor. Dinletir ve Mola da vokalleriyle eseri tamamlıyor. 

Sırada bir başka Kiraz eseri ‘Mum Işığı’ var. Sezer’in akordeonunun ön planda başladığı eserde Sezer, klavyesiyle de eseri destekliyor. İlter Kurcala’nın klasik gitarı da yer yer öne çıkıyor, orta kısımdan itibaren Çorak’ın elektrosu, Tural’ın davulu ve Uğurlar’ın basıyla ilerleyerek eseri güçlendiriyor. Sezer aynı zamanda geri vokaliyle de eseri tamamlıyor. Duygulu yapısıyla albümden sevilecek bir eser. Ardından Cihan Sezer’in bir eseri ‘Bekletme Beni’ geliyor. Serkan Çağrı’nın klarnetinin önde başladığı eserde Sezer de akordeonuyla yer yer öne çıkarak Kurcala’nın klasik gitarıyla aynı uyumu sürdürüyor; Ömer Arslan’ın perküsyonları ise altyapıyı güçlendiriyor. Sezer’in klavyesi ve Uğurlar’ın bası da eseri tamamlıyor. Orta kısımda Çağrı’nın klarnet solosu başarılı.

Sıradaki eser, Fırat İkisivri eseri ‘İntikam Vakti’ Çağrı’nın klarnet solosu ve Sezer’in basıyla başlayan eserde Gündem’in yaylıları da yer yer öne çıkarak Sezer’in klavyesiyle dengeleniyor ve Çorak’ın elektrosu esere Rock tınılar katmaya devam ediyor. Dinletir ve Mola’nın vokalleri de eseri tamamlıyor. Sözleriyle de dikkat çeken eser, albümden öne çıkan eserler arasında. Ardından Ali Ekber Çiçek’in unutulmaz eserlerinden ‘Böyle İkrar İken’ geliyor. Yüksel’in bağlamaları ve Arslan’ın perküsyonuyla başlayan eserde Gündem’in yaylıları da eseri epik bir yapıya büründürüyor. Sezer’in bası ve klavyesinin güçlendirdiği eserde Sezer, eseri güncel bir anlayışla ele alarak başarılı bir şekilde düzenlemiş ve Halil Çeşmeci ve Sezer de Dinletir ve Mola ile esere vokal olarak katkıda bulunuyor. Şahin de yorumundaki üslubuyla eseri tamamlıyor.

Albüm, bir başka Sezer eseri ‘Yalan’ ile devam ediyor. Yılmaz ve Yüksel’in bağlamalarının önde başladığı ve Tural’ın davulunun da Kurcala’nın gitarıyla dengelendiği eserde Uğurlar’ın bası yer yer öne çıkarak eseri güçlendiriyor. Şahin’in çift ses vokali de başarılı. Sezer’in klavyesi de altyapıyı tamamlıyor.

Son iki eser, pek çok yorumcudan dinlediğimiz iki eserden oluşuyor. İlk olarak Kazım Sanrı eseri ‘Uykuda Mısın’ Adnan Karaduman’ın solo kemanının ön planda başladığı eserde Yüksel’in udu keman ile dengeleniyor. Sezer’in klavyesi de eserin duygusunu destekliyor. Arslan’ın davulu ve Kurcala’nın gitarı da eseri güçlendiriyor. Uğurlar’ın bası da yer yer öne çıkıyor. Orta kısımda Yüksel’in cümbüş solosu başarılı. Son eser ise Cevdet Bağca’nın eseri ‘Al Ömrümü’ Çeşmeci’nin perküsyonuyla başlayan ve Çeşmeci’nin solo kemanı ve cümbüşüyle dengelenen eserde Çeşmeci basıyla da eseri güçlendiriyor. Çorak’ın gitarı da yer yer öne çıkıyor. Orta kısımda Sezer’in akordeon solosu başarılı. Şahin de yorumuyla eserin altından başarıyla kalkıyor.

Şahin, ilk albümüyle, hem Sezer’in usta düzenlemeleriyle yeni eserlerin yanı sıra unutulmaz eserleri de seslendirmesiyle, müzik alemine başarılı bir ilk albüm sunuyor.