Müzik

Türkülerin ruha dokunduğu hissi ikinci albümüyle de dinleyicilere sunmaya devam ediyor : Koray Çatal – His…

Koray Çatal’ı çoğu dinleyici 2012 yapımı Ağlayan Türküler Vol. 4’teki ‘O Yar Benden Soğumuş’ yorumuyla hatırlayacaktır. Bununla birlikte pek çok albümde bağlamalarıyla yer alan ve ilk albümünü 2016 yılında (Ayrılık Hançeri) yayınlayan Çatal, üç yıl aradan sonra EMA Müzik etiketiyle ikinci albümünü dinleyicilerle buluşturdu : His…

Albümün düzenleme ve yönetmenliği de Koray Çatal imzası taşıyor. İlk albümde olduğu gibi Turnalar stüdyosunda kaydedilen albümün mix ve mastering çalışması ise Güven Türkmen’e ait. Ayrıca Çatal, ilk albümünde çalıştığı bazı müzisyenlerle yeniden bir araya geliyor (gitarda Uğur Varol, kavalda Serkan Yıldırım, perküsyonda Ömer Arslan).

Albüm, Türkü Çevik ile bir düet olan Ali Çağan sözlerine Musa Eroğlu bestesi ‘Anlarsın’ ile açılıyor. Cem Ekmen’in duduğu ve Uğur Varol’un gitarlarıyla açılan esere Çatal da bağlamalarıyla dahil olarak öne çıkıyor ve Ömer Arslan’ın perküsyonlarıyla dengeleniyor. Orta kısımda duduk solo başarılı ve son kısımda Serkan Yıldırım’ın kaval solosu öne çıkıyor. Türkü de yorumuyla eseri devleştiriyor ve Çatal ile uyumlu bir düet performansına imza atıyor. Ardından sözleri Ali Avcı’ya, müziği Koray Çatal’a ait ‘Gidiyorum’ geliyor. Bağlama-perküsyon uyumunun devam ettiği eserde Ekmen’in duduk solosu öne çıkıyor ve gitarlarla dengeleniyor ve Ekmen meyiyle de eserin duygusunu destekliyor. Çatal’ın curası da yer yer öne çıkıyor. Ali Avcı da sözlerinde ismini mahlas olarak kullanmış.

Sırada, Tamer Talipoğlu sözlerine Erdal Erzincan bestesi ‘Kervanı Dağılmış’ var. Çatal’ın bağlamalarıyla başlayan eserde Arslan’ın perküsyonları bağlama ile dengelenerek öne çıkıyor. Çatal’ın curası da eseri canlı tutuyor. Orta kısımda Çatal’ın bağlama solosu başarılı. Ardından, Aşık Berbati sözlerine Sait Usta bestesi ‘Beyaz Leçek’ geliyor. Esere düet vokaliyle Ebru Keleş konuk oluyor. Çatal’ın sözlerin bir kısmını şiir olarak okuyarak başladığı eserde bağlama-kaval-duduk uyumu öne çıkarak perküsyonla dengeleniyor; Varol’un gitarları da altyapıyı güçlendiriyor. Ekmen meyiyle de eseri destekliyor. Keleş de özellikle ikinci kısımda yorumuyla öne çıkıyor ve başarılı bir yorum sergiliyor.

Sıradaki eser, Savaş Kıltaş eseri ‘Ömrüm’ Ekmen’in duduğu ve Zübeyit Çelebi’nin meyinin uyumuyla başlayan eserde gitar-bağlama uyumu, perküsyon ile ilerliyor ve bağlamalar yer yer öne çıkıyor. Orta kısımda duduk-mey solo başarılı ve bağlama da soloyu tamamlıyor. Ardından, Aşır Özek eseri ‘Dağlar’da Çatal’a sesiyle Yıldırım Budak eşlik ediyor. Ekmen’in duduğunun önde başladığı eserde bağlama-gitar-perküsyon uyumu eseri güçlendiriyor. Budak da özellikle tizleriyle eserin duygusunu destekliyor. Yıldırım’ın kavalı da eseri tamamlıyor.

Albüm, Cem Malkoç eseri ‘Kal Burada’ ile devam ediyor. Bağlama-kaval uyumunun perküsyonla hareketlenerek başladığı eserde gitarlar da eseri canlı tutuyor. Ardından, Aşık Berbati sözlerine bu sefer Çatal bestesi ‘Senmisin’ bağlama ve gitarın birlikteliğiyle başlayan eserde duduk ve perküsyon da eserin sakin tınısını altyapıda destekliyorlar. Orta kısımda perküsyonlar öne çıkıyor ve kavalla birlikte eseri tamamlıyor. Albümden öne çıkan başarılı bir beste.

Sırada, Seyfi Doğanay’ın unutulmaz eserlerinden ‘Ya Sev Yada Bırak’ var. Aşkın Akgül’ün duduğuyla başlayan eserde bağlama-perküsyon uyumu devam ederken Uygar Palabıyık da basıyla yer yer öne çıkarak eseri tamamlıyor. Orta kısımda bağlama solo başarılı.

Son iki eserden ilki, bir başka Malkoç eseri ‘Yine Düştü Nazlı Yarim Aklıma’ Bağlama-gitar-perküsyon uyumuyla başlayan eserde Çatal’ın bağlamaları önde ilerliyor. Orta kısımda Çelebi’nin mey solosu başarılı. Son eser ise, yaşayan ustalardan Hasan Erdoğan’ın bir uzunhavası ‘Gönül Sarayımı’ oluyor. Çatal’ın bağlamalarıyla başlayan eserde Bülent Budak da gitarlarıyla yer yer öne çıkarak bağlama ile dengeleniyor. Gitar ve bağlamanın yer yer öne çıktığı eser akustik bir yorum oluyor.

Çatal, hem bağlamalarıyla ve müzisyen-yorumcu kadrosuyla, hem de besteciliğiyle türkülerin ruha dokunduğu hissi ikinci albümüyle de başarılı bir şekilde dinleyicilere sunmaya devam ediyor.