Müzik

Yeni doğan güneş gibi her duyguyu içinde saklayan şarkılar : Emre Oktayoğlu – Yüzündeki Güneş…

Emre Oktayoğlu… Yıllardır müzikle uğraşan ve dinleyicilerin İstanbul 12 Orkestrası ile tanıdığı Oktayoğlu, ilk teklisi Film Bitti’yi 2018’de eşi Zümra Oktayoğlu ile birlikte dinleyicilerle buluşturmuştu. Şimdi ise Oktayoğlu’nu Ada Müzik etiketli ilk solo albümüyle dinliyoruz : Yüzündeki Güneş…

Albümün prodüktörlüğü ve düzenlemeleri Oktayoğlu imzası taşırken, Ege Semercioğlu kayıt ve mix çalışmasını üstlenmiş. Akustik piyano kayıtlarının Babajim İstanbul Stüdyoları’nda Burak Serter tarafından yapıldığı albümün mastering çalışması ise Burak Ataş’a (Maven Mastering) ait.

Albümde ‘Merhaba Yalnızlık’ haricindeki tüm besteler; ve belirtilenler dışındaki sözler Emre Oktayoğlu’na ait. 

Albüm, ‘Çok Acıyor’ ile açılıyor. Dünyacan Yılmaz’ın bası ve Oktayoğlu’nun piyanosuyla başlayan eserde Ege Semercioğlu da elektrosuyla yer yer öne çıkarak Alpar Lü’nün davuluyla dengeleniyor. Başak Elkutlu ve Nilgün Lü’nün kemanları da eserin duygulu yapısını destekliyor. Orta kısımda Şenova Ülker’in trompet solosu başarılı. Zümra Oktayoğlu geri vokaliyle ve Emre Oktayoğlu da akustik gitarıyla eseri tamamlıyor. Ardından ‘Uzak Yakın’ Oktayoğlu’nun piyanosuyla açılan eserde Oktayoğlu akustik gitarıyla yer yer öne çıkarken keman-davul-bas uyumu da eseri güçlendiriyor. Erkutlu’nun viyolası ve orta kısımda öne çıkan Ülker’in trompeti de Zümra Oktayoğlu’nun geri vokaliyle birlikte eseri tamamlıyor. Eserin değişken yapısı eseri canlı tutuyor.

Sırada, ‘Martı’ var. Oktayoğlu’nun gitarları ve piyanosunun davul-bas ile uyumuyla başlayan eserde orta kısımda gitar-piyano uyumu başarılı ve geri vokal eseri dengeliyor. Ardından ‘Sana’ Zümra Oktayoğlu’nun flüt solosuyla balayan eserde Emre Oktayoğlu da gitar ve piyanosuyla öne çıkarken davul-bas uyumu da eseri güçlendiriyor; Zümra Oktayoğlu geri vokaliyle de dahil oluyor ve yaylılarla dengeleniyor; Erkutlu’nun viyolası orta kısımda öne çıkıyor.

Sıradaki eser, sözleri Zümra Oktayoğlu’na ait olan ’Dünyanın Son Durağı’ Semercioğlu’nun elektro solosuyla başlayan eserde piyano-bas uyumu devam ederken Alper Lü’nün davulu yer yer öne çıkıyor; Oktayoğlu’nun akustik gitarıyla dengeleniyor. Zümra Oktayoğlu’nun geri vokali ve Emre Oktayoğlu’nun klavyesi eseri güçlendirirken klavye esere 1980’ler tınıları katıyor. Orta kısımda Semercioğlu’nun elektro solosu başarılı. Albümden öne çıkan eserlerden biri. Ardından sözü ve bestesi Çağrı Çığ Sığırcı’ya ait ‘Merhaba Yalnızlık’ var. Oktayoğlu’nun akustik olarak piyanosuyla icra ettiği ve aynı duygulu yapıyı sürdüren bir eser.

Albüm, art arda iki Oktayoğlu söz-bestesiyle devam ediyor; ilk önce albüme ismini veren ‘Yüzündeki Güneş’ piyano-gitar uyumunun davul ve bas ile dengelendiği eser albümü biraz daha tempolu bir hale getiriyor ve yaylılar da eseri canlı tutuyor. Zümra Oktayoğlu’nun geri vokali de eseri tamamlıyor. Ardından ‘Sen Varsın Yanımda’ Oktayoğlu’nun klavyesi ve gitarlarıyla başlayan eserde davul ve bas da geri vokal ile dahil oluyor ve trompet de esere özellikle 1970’ler tınıları katıyor; orta kısımda Ülker’in trompet solosu başarılı ve son kısımda Oktayoğlu da geri vokaliyle eseri tamamlıyor.

Son iki eserden ilki, sözleri Zümra Oktayoğlu’na ait ’Sarılırsan Geçer’ oluyor. Davul-gitar-klavye uyumuyla başlayan eserde davul yer yer öne çıkarak gitarla dengeleniyor. Trompet ve geri vokal de eseri güçlendiriyor ve orta kısımda Ülker trompet soloyla öne çıkıyor. Son kısımda perküsyon altyapı başarılı. Albümden öne çıkan bir başka eser. Son eser ise ‘Yok’ klavye fon ile başlayan eserde gitar-davul-bas uyumu da yaylılarla birlikte sürüyor. Zümra Oktayoğlu da geri vokaliyle eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Emre Oktayoğlu’nun akustik gitar solosu başarılı.

Albüm, hem eserlerdeki duygunun Oktayoğlu ve müzisyen kadrosuyla yansıtılmasıyla, hem de daha akustik tınıları arayan dinleyicilere hitap etmesiyle ‘yeni doğan güneş gibi’ her duyguyu içinde saklayan şarkılardan oluşan başarılı bir ilk albüm oluyor.